Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:51
Reklama
Reklama
Reklama

Śpi na ulicy. Woli alkohol od noclegowni

Na łóżku polowym, blisko ruchliwej ulicy Dobrzeckiej, tuż przy sklepie monopolowym – tak już od ponad miesiąca spędza noce Włodzimierz . Nie chce pójść do noclegowni ani schroniska, bo tam trzeba być trzeźwym. Między innymi dla takich osób powstał Punkt Interwencyjny dla osób bezdomnych Caritas Diecezji Kaliskiej. 
Śpi na ulicy. Woli alkohol od noclegowni

Do widoku śpiącego na polówce, tuż przy chodniku mężczyzny mieszkańcy ul. Dobrzeckiej najwyraźniej przywykli. Mało kto przejmuje się bezdomnym. Od czasu do czasu ktoś rzuci mu parę złotych. Noce robią się jednak coraz chłodniejsze. Spanie pod gołym niebem może okazać się wyzwaniem. Bezdomnym, po naszej interwencji, zainteresowali się strażnicy miejscy. Zgodnie z procedurą proponują, że zawiozą go do Caritasu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej albo do Schroniska im. św. Brata Alberta. Ten jednak odmawia. Funkcjonariusze wręczają mu wizytówkę z adresami placówek, w których może uzyskać pomoc. - Pan nie chce skorzystać z naszej pomocy ani z pomocy żadnego ośrodka. Poinformujemy o jego sytuacji pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. By skorzystać z noclegowni czy schroniska pan musi być trzeźwy, nie może spożywać alkoholu – mówi strażnik miejski, Łukasz Buczkowski.

 

Mężczyzna spędza tak noce od sierpnia. Jak mówi, z domu wyrzuciła go żona. – Pozbyłem się pracy, a później żona pozbyła się mnie. Nie chcę na razie iść do noclegowni, bo po prostu muszę wypić – mówi w rozmowie z nami Włodzimierz. Nałóg jest silniejszy od potrzeby schronienia się w normalnych warunkach. Włodzimierzowi pomagają mieszkańcy i przechodnie, którzy podarują mu pożywienie lub kilka złotych. Pieniądze jednak, jak łatwo się domyślić, idą na alkohol. Czy to zatem mądra pomoc?

Bezdomnym alkoholikom postanowił pomagać Caritas Diecezji Kaliskiej. Od lipca przy ul. Stawiszyńskiej 20 w Kaliszu działa Punkt Interwencyjny dla osób bezdomnych. Potrzebujący zostanie przyjęty nawet, jeżeli jest nietrzeźwy. Nie powinien mieć w wydychanym powietrzu więcej niż 1 promil alkoholu. Końcowa decyzja o przyjęciu należy jednak do pracownika punktu. – Staramy się wyjść ku tym uzależnionym, bezdomnym osobom. Odmawiają im inne placówki, my będziemy starać się pomagać każdemu – mówi ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

Od lipca z Punktu skorzystało 8 osób, z czego połowę stanowiły kobiety. Większość miała więcej niż 1 promil alkoholu w organizmie. Jedna z pań została przyjęta z 4 promilami. - Zaczynamy od golenia i strzyżenia, przez kąpiel, po podanie ciepłego posiłku, czystych ubrań. Później przeprowadzamy rozmowę motywacyjną, która ma zmusić osobę do określenia, co dalej chce ze swoim życiem robić – mówi Przemysław Mikołajczyk koordynator Punktu Interwencyjnego dla osób Bezdomnych Caritas w Kaliszu.

Pracownicy Punktu zachęcają alkoholików do podjęcia leczenia. Informują też o działających ośrodkach Caritasu dla bezdomnych – w Domaniewie koło Błaszek dla mężczyzn i w Słupi koło Kępna dla kobiet. Punkt Interwencyjny udziela pomocy bezdomnym w godzinach od 19:00 do 7:00 rano. Każdy z nas może zgłosić osobę potrzebującą pomocy, dzwoniąc pod nr 503 775 545. Caritas na uruchomienie i prowadzenie Punktu otrzymało 180 tysięcy złotych w ramach programu wspierającego osoby bezdomne w powrocie do normalnego życia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To pierwsze takie miejsce w Wielkopolsce.

Agnieszka Gierz, fot. autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama