Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W 76. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę ZDJĘCIA

17 września 1939 roku Sowieci napadli na Polskę. W 76. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej, pamięć poległych uczczono w Ogrójcu Klasztoru Ojców Jezuitów. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, zniczy, kwiatów oraz wystąpień młodzieży. I oczywiście wspomnień Sybiraków, którzy chociaż 76 lat temu byli dziećmi, ten czas i te wydarzenia pamiętają doskonale.   
W 76. rocznicę napaści wojsk sowieckich na Polskę ZDJĘCIA

Dzisiaj o 2.00 w nocy minęło 76 lat od momentu, kiedy ambasadorowi Polski ogłoszono, że nasz kraj nie istnieje. Dwie godziny później, łamiąc obowiązujące polsko – sowieckie porozumienie o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, realizując tym samym ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow. Rozpoczęły się wywózki, aresztowania i rozstrzeliwania. Ten czas doskonale pamiętają mieszkająca wówczas w Grodnie prezes kaliskiego Związku Sybiraków, Eugenia Pastuszek i 9-letni wówczas Franciszek Pić.

 

- Ojciec ukrywał się. Nie było go w domu wtedy kiedy przyszli nas zabrać na Syberię. Nie mówię aresztować, bo to trudno było nazwać aresztem. To było okropne wezwanie. Pamiętam, jak walili do okna, żeby otworzyć drzwi, bo nie mogli wejść głównym wejściem. Potem krzyczałam i prosiłam, żeby nie rozstrzeliwali mojej mamy – wspomina Eugenia Pastuszek, prezes Związku Sybiraków Oddział w Kaliszu. – Pamiętam kiedy siedzieliśmy w ogrodzie, a nad nami krążył samolot. Za chwilę z tego samolotu padł strzał i jedno dziecko zostało zabite. Pamiętam też wywózkę, było to dokładnie 13 marca w wielki mróz, a nas do wagonu wsadzali. Każdy zabierał to co miał – dodaje Franciszek Pić ze Związku Sybiraków w Polsce.

Ze starć z Sowietami nie wróciło 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, około 20 tysięcy zostało rannych lub  zaginęło. Do niewoli sowieckiej dostało się 250 tys. żołnierzy. Pamięć  o ofiarach wojny uczciły dzisiaj władze miasta, organizacje społeczne, polityczne i młodzież szkolna.

 

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: Jeszcze jedno. CPK odwołało spotkanie spotkanie bo były osoby nie związane z inwestycja. Przecież ta inwestycja dotyczy całego Kalisza. Wszystkich mieszkańców. Czyli co? - chcą zmusić mieszkańców do podpisania zgody. A GDZIE JEST NASZ PREZYDENT? Dlaczego nie walczy o najkorzystniejszy wariant. Podobno W9 jest dla Kalisza najlepszy.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:19Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: MYTreść komentarza: To straszne, żeby tak traktować ludzi, w Łodzi jest tunel a tu po domach, po mieście, a co tam. Jest Polska A i Polska BData dodania komentarza: 8.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Nie mogę zrozumieć dlaczego Pan Prezydent Miasta zgadza się na inwestycje która dla mieszkańców jest tylko kosztem. Dopóki nie ma rozstrzygniętych przetargów władze miasta MAJĄ OBOWIĄZEK WALCZYĆ o to ,żeby pociągi wszystkie zatrzymywały się w Kaliszu a nie tylko przejeżdżały. Osobiście słyszałam jak posłowie z Ostrowa blokują możliwość zatrzymywania się pociągów szybkiej kolei w Kaliszu. Dokładnie tak samo jest z OBWODNICĄ KALISZA. POSEL URBANIAK - byly prezydent Ostrowa zablokował wszystkie ustalenia tej inwestycji. Jeszcze ma czelność przyjeżdżać do Kalisza po poraciw w wyborach. MIESZKANCY KALISZA powinni walczyć głównie o to , żeby wszystkie pociągi się u nas zatrzymywały. Jaki cel ma CPK , żeby zrobić przystanek w BLASZKACH a w Kaliszu blokują. Ktoś na w tym ***ty cel. Okaże się po fakcie.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:10Źródło komentarza: Spotkanie ws. kolei odwołane. Tereny inwestycyjne ZABLOKOWANEAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Widzicie ile polubień? Ile ruskich inwigiluje nasze strony *** - polski internet.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 12:00Źródło komentarza: Co z tymi symbolami? Miały zniknąć trzy lata temu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama