Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa ZDJĘCIA

Dziesiątki kaliszan czytały w sobotę "Lalkę" Bolesława Prusa. W Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza w samo południe ruszyła akcja Narodowego Czytania tej właśnie powieści. Wybrane przez siebie fragmenty czytali kaliszanie znani i nieznani. Czytelniczy maraton rozpoczął prezydent Grzegorz Sapiński.  
Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa ZDJĘCIA

W holu kaliskiego ratusza można było zdobyć okolicznościowy stempel, wpisać się do księgi pamiątkowej czy nawet spotkać książkową parę głównych bohaterów - Stanisława Wokulskiego i Izabelę Łęcką. Wcielili się w nich kaliscy bibliotekarze - Arkadiusz Błaszczyk i Izabela Król, którzy także mają swoją opinię na temat trudnej relacji Wokulskiego i Łęckiej.


- Izabela całe życie czekała na jakiś ideał, na coś lepszego i chyba tego do końca nie znalazła - mówi Izabela Król. - Nie powinniśmy oczekiwać od młodej kobiety, której jedyną karierą  byłoby wyjście za mąż, bo do tego była sposobiona, żeby chętnie rzucała się w ramiona kogoś, kto kupuje wszystko, co do niej należało, nie zamienia z nią ani jednego słowa i do tego uważa, że jest w niej zakochany - dodaje Arkadiusz Błaszczyk, który jest także autorem "Warszawskiej kroniki towarzyskiej - Pudel Ir", wzorowanej na popularnych portalach plotkarskich. Wystawa wszystkich wydań w holu kaliskiego magistratu przyciągała uwagę wielu gości akcji.

W Sali Recepcyjnej wybrane fragmenty książki czytało 45 osób. To m.in. politycy, dziennikarze, policjanci, wykładowcy, studenci. Lekturę poprzedził występ chóru "Kopernik" z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu.- Te 45 osób to nie wszyscy uczestnicy tego święta, jeszcze 14 osób zgłosiło swój udział w konkursie, który odbył się rano i dotyczył znajomości treści "Lalki" - mówi Karena Łuszczykiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. Wśród uczestników konkursu bezkonkurencyjna była Beata Majchrzak, polonistka w II Liceum Ogólnokształcącym. Pozostali uczestnicy również wypadli bardzo dobrze, o czym zapewnili organizatorzy i jednocześnie autorzy pytań z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Samo "czytanie" oficjalnie zakończyło się około 17:00. Na chętnych czekał jeszcze wieczorny pokaz ekranizacji "Lalki" z Beatą Tyszkiewicz w roli Izabeli Łęckiej. Wejściówki na tę projekcję w kinie Helios można było pobrać w ratuszu.

Ogólnopolskie wydarzenie swoim honorowym patronatem objęła para prezydencka - Agata i Andrzej Dudowie. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest od 2012 roku. W Kaliszu organizatorem od początku jest Miejska Biblioteka Publiczna.

(mz)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama