Reklama
niedziela, 28 czerwca 2026 22:46
Reklama
Reklama
Reklama

Kto KOLEJNYM prezydentem Kalisza? Kampania już ruszyła

Kto wystartuje w kolejnym wyborach prezydenckich w Kaliszu i kto zasiądzie na najważniejszym fotelu w Ratuszu w 2029 roku? Prezydent Kinastowski prawdopodobnie nie będzie mógł się ubiegać o trzecią kadencję, dlatego do wyborów już dzisiaj szykuje się sznur pretendentów.
Kto KOLEJNYM prezydentem Kalisza? Kampania już ruszyła

Kinastowski, nawet gdyby chciał, to w 2029 roku nie będzie mógł ubiegać się o trzecią kadencję. Przynajmniej jak na razie, bo obowiązuje tzw. dwukadencyjność, tj. samorządowcy mogą pełnić swoje funkcje tylko przez dwie kadencje z rzędu. O zniesienie tego limitu ubiegają się politycy PSL, bo to oni mają najwięcej wielokadencyjnych samorządowców, ale jak na razie nic konkretnego się w tej sprawie nie wydarzyło. Ponadto mówi się nieoficjalnie, że Krystian Kinastowski nie dość, że nie wystartuje w trzeciej swojej kampanii o fotel prezydenta, to może się on ubiegać o mandat parlamentarzysty już w 2027 roku. Niezależnie od tego, prędzej czy później, ktoś będzie musiał wystartować w nowych wyborach na prezydenta Kalisza. Kto powalczy o ten urząd?

Kinastowski  w wyborach w 2024 roku był na tyle silnym kandydatem, że mógł onieśmielić część potencjalnych konkurentów, którzy woleli się nie spalać politycznie i tak w przegranej walce. Kolejne wybory będą inne. Kinastowski odejdzie, a wszystko będzie w grze. 

Ze środowiska związanego z obecnym prezydentem Kalisza jako jego następcę wymienia się czasami wiceprezydentów: Podsadnego i Kulawinka, inni stawiają na Marcina Cieloszyka, sekretarza miasta, rozpatrywane są też dwie radne Karoliny, Sadowska i Skrzypczyńska. 

Środowisko tzw. Koalicji Kaliskiej i stowarzyszeń Samorządny Kalisz oraz Wszystko dla Kalisza mają zatem w kim wybierać, a co z wielokadencyjną opozycją, w tym Koalicją Obywatelską?

O fotel prezydenta zapewne nie powalczy już Dariusz Grodziński, który przez lata spalił się w politycznej, nieskutecznej walce i został odesłany do kierowania placówką kulturalną w Dobrzycy. Drugi raz do tej samej rzeki nie wejdzie Piotr Łuszczykiewicz, który miał być czarnym koniem poprzednich wyborów, ale znacząco przegrał z Krystianem Kinastowskim. Na otarcie łez został mu mandat radnego, ale sprawuje go bez nadmiernej aktywności. Do walki w wyborach przygotowuje się Magdalena Sekura- Nowicka, jest aktywna, czujna i wiedzie prym wśród opozycyjnych radnych KO/PO.

Aż czterech kandydatów na jednym zdjęciu? (Sekura- Nowicka, Grochowski, Kulawinek, Wdowczyk)

Część oficjalnego aktywu Koalicji, dawnej Platformy Obywatelskiej stawiałoby właśnie na Sekurę, ale w tym środowisku są grupy wpływu, które z tylnego fotela będą chciały zrealizować inny scenariusz, spróbować podobnej walki jak w przypadku kandydatury Łuszczykiewicza.

A chodzi o scenariusz wystawienia wspólnego kandydata partii tzw. demokratycznych, czyli całej obecnej opozycji wobec Kinastowskiego. Będą chcieli oni wybrać kandydata, w ich mniemaniu, apolitycznego, który ma zebrać wszystkie głosy, od Koalicji, przez Polską 2050, po Lewicę. Za pomysłem tym stoją dawni polityczni koledzy Kinastowskiego, z którymi obecny prezydent skonfliktował się szybko po rozpoczęciu jego pierwszej kadencji prezydenckiej. Kinastowski okazał się bowiem niesterowalny przez ludzi dawnego obozu Samorządnego Kalisza i szybko wywalczył swoją niezależność od starszych kolegów. 

Dziś m.in. Daniel Sztandera, były wiceprezydent Kalisza z czasów przed 2014 rokiem, ponownie chce zrealizować swój scenariusz. I tak jak w poprzedniej kampanii stał on za kandydaturą Piotra Łuszczykiewicza, i teraz ma kandydata „idealnego”. A chodzi o Szymona Wdowczyka, byłego dziennikarza, potem urzędnika Urzędu Marszałkowskiego i politycznego asystenta Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka woj. marszałkowskiego, a dziś dyrektora delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu.

 Szymon Wdowczyk już teraz często publicznie pokazuje się z Danielem Sztanderą, a wiemy nieoficjalnie, że Sztandera przygotowuje go do walki o fotel prezydenta miasta. Stąd też duża aktywność Wdowczyka w mediach. Obecnie sprawuje on funkcję administracyjną, zajmuje się sprawami urzędowymi delegatury, ale w internecie kreuje swój wizerunek co najmniej  na styl wojewody. 

Czy Daniel Sztandera i ludzie związani z byłym prezydentem, obecnym senatorem Januszem Pęcherzem i tym razem zrealizują swój plan? Nie będzie to łatwe, bo jest opór w Koalicji Obywatelskiej. Po pierwsze w partii są działacze bardziej zasłużeni dla tego środowiska niż, wcześniej związany z Ludowcami, Szymon Wdowczyk. Po drugie coraz mniej osób ufa politycznemu instynktowi Daniela Sztandery. Jego „kandydat idealny”, Piotr Łuszczykiewicz przegrał sromotnie z Kinastowskim, a jego kampania wyborcza była zaskakująco fatalna. Być może Sztandera i tym razem myli się, stawiając na Wdowczyka. 

Ponadto walka o fotel prezydenta, ale już bez Kinastowskiego, zachęca innych do podjęcia rywalizacji. O urzędzie marzy Tomasz Grochowski z resztek Polski 2050, swój polityczny pomysł na siebie musi znaleźć obecna posłanka Barbara Oliwiecka, podnosi się w Kaliszu partia Razem i prowadzi intensywne działania, do tego najpewniej pojawią się kandydaci niezrzeszeni z partiami, różni aktywiści.  Tak szeroki i zróżnicowany wianuszek pretendentów trudno będzie podporządkować wąskiej grupie osób, które od dawna są na politycznej emeryturze, a i których skuteczność w wyborczej walce jest coraz słabsza.


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

efka 16.05.2026 17:36
Znamy doktrynę --lewactwa ----CÓŻ , NAM SZKODZI , OBIECAĆ NAIWNYM POLACZKOM !!!!!!!!!!!1

Realista 11.05.2026 22:58
Jedynym kandydatem KO, który miałby jakieś szanse zdobycia prezydentury Kalisza, jest obecny marszałek woj. poznańskiego Marek Woźniak. Ma on następujące atuty: 1. Chociaż kaliszanin z pochodzenia (zatem strawny dla elektoratu), to nie jest kojarzony z kaliską organizacją KO, dawałby nadzieję na przezwyciężenie marazmu tego środowiska i przełamanie zniechęcenia kaliszan do niego. 2. Ma długie doświadczenie samorządowe (gmina Suchy Las kojarzona z sukcesem i obecne stanowisko). 3. Doskonała znajomość środowiska poznańskiego ułatwiłaby mu zawieranie korzystnych dla miasta porozumień. 4. Wiek 66 lat skłania raczej do odejścia ze stanowiska marszałka po ponad 20 latach. Jednakże miastu przydałby się na jedną kadencję (ewentualnie ze skrawkiem obecnej) człowiek z takimi poznańskimi koneksjami w bardzo trudnym dla nas województwie. 5. Jako prezydent prawdopodobnie byłby w stanie skłonić Ostrów do bardziej lojalnej współpracy z Kaliszem. 6. Z tego rodzaju samorządowcem łatwiej byłoby przebijać się w staraniach o różne kluczowe dla Kalisza inwestycje, w szczególności te o znaczeniu aglomeracyjnym. PS. Taką inicjatywę powinni podjąć Sekura i Witczak, może udałoby się im namówić Woźniaka do startu. Na miejscu nie widać raczej kandydatów KO z dobrymi szansami. Sekura niech lepiej startuje do Sejmu. Wykreowanie prezydenta miasta powinno jej w tym pomóc.

niezalogowany 11.05.2026 16:50
Czy te osoby z kwiatami przed ratuszem kaliskim , myślą , że kaliszanie nie wiedzą kim byli , skąd i kim teraz są ??? co sobą prezentują ? --co niektórzy , rząd Herr Tuska ---rząd zwijania Polski !!!

Marek 11.05.2026 11:55
Budowa kładek rowerowych na Prośnie i Swędrni to nieprzemyślany pomysł. Obecne mosty wybudowano 25 lat temu i nie pomyślano wówczas o ścieżce rowerowej, której dzisiaj brakuje. Ten odcinek Trasy Bursztynowej jest jednopasmowy i dziś powinno się wybudować drugą nitkę wraz ze ścieżką rowerową. Będzie to kosztowne, ale załatwia problem na zawsze, a gdy wybudujemy dziś tylko ścieżkę to co z drugą nitką dla samochodów?

kalisz 11.05.2026 14:47
Marek 11.05.2026 11:55
Budowa kładek rowerowych na Prośnie i Swędrni to nieprzemyślany pomysł. Obecne mosty wybudowano 25 lat temu i nie pomyślano wówczas o ścieżce rowerowej, której dzisiaj brakuje. Ten odcinek Trasy Bursztynowej jest jednopasmowy i dziś powinno się wybudować drugą nitkę wraz ze ścieżką rowerową. Będzie to kosztowne, ale załatwia problem na zawsze, a gdy wybudujemy dziś tylko ścieżkę to co z drugą nitką dla samochodów?
Zapoznaj się ze specyfikacją tej inwestycji a potem pisz. Obie kładki powstaną w odstępie od mostów, które mają rezerwę pod ewentualne poszerzenie ich w przyszłości.

arb 11.05.2026 11:15
Ktokolwiek by nie był raczej nie zrobi tyle ile obecny prezydent. Zrobił wystarczająco jak na miasto, któremu obcinają skrzydła w Wielkopolsce.

hahahahahahaha 11.05.2026 09:40
Sekura Nowicka? buehhehehehehehehehe jpl jakie to PO jest słabe w Kaliszu. Jak nie dziadek z dziekanatu, gitarzysta i dyrektor z nadania to teraz pani, które generuje wypowiedzi przez AI xD ale oni się kompromitują xD

Antek 11.05.2026 14:47
hahahahahahaha 11.05.2026 09:40
Sekura Nowicka? buehhehehehehehehehe jpl jakie to PO jest słabe w Kaliszu. Jak nie dziadek z dziekanatu, gitarzysta i dyrektor z nadania to teraz pani, które generuje wypowiedzi przez AI xD ale oni się kompromitują xD
Niech Kołacińskiego wystawią :D Banda Po...ów :D

Wyborca 11.05.2026 03:33
Nie wiem kto będzie kolejnym prezydentem Kalisza, ale Kinastowski mocno dźwignął to miasto do góry. Wstydu nie ma. Może on skarze następcę?

😁 11.05.2026 06:51
A za co ma "skazać"?

Przytomny 12.05.2026 13:53
Przecież Wyborca pisze, że ma swojego następcę ukarać. Więc jak go skaże, to będzie mógł skarać.

pracownicy WUW 10.05.2026 20:10
Pan Szymon młody, inteligenty i ambitny i bardzo pracowity. Nigdy nie myśli o sobie tylko o innych. Pozdrawiamy Panie Dyrektorze i trzymamy kciuki! 😀

ddd 11.05.2026 09:41
pracownicy WUW 10.05.2026 20:10
Pan Szymon młody, inteligenty i ambitny i bardzo pracowity. Nigdy nie myśli o sobie tylko o innych. Pozdrawiamy Panie Dyrektorze i trzymamy kciuki! 😀
oj, a tu IP z adresu zamieszkania Pana Szymona heheh

niezalogowany 10.05.2026 17:07
NIKT Z TYCH OSÓB ZE ZDJĘCIA Z TYMI NIBY KWIATAMI PRZED RATUSZEM , KTÓRZY TAM STOJĄ ---- TO PECHOWA DZIEWIĄTKA --9 --TAM STOI --- MÓWIĄ ŻE DZIEWIAĆ , TO LICZBA --PIEKŁA //// NIGDY -KALISZANIE DOSKONALE ICH ZNAJĄ --WIEDZĄ , KTO ZACZ !!!!!!!!!1

kaliszanka 10.05.2026 15:40
A mnie kandytatura tego Wdowczyka sie podoba. Ja nie dawno dowiedziałam sie ze w kaliszu mamy urzad wojewodzki i o remontach tam więc na pewno zbiera punkty.

Omg 10.05.2026 11:11
Sekura Nowicka? Broń Boże Kalisz przed tą kobietą. To jeszcze gorsze niż ten dziadek z dziekanatu, Radek ze szpitala czy Gitarzysta.

Obudz sie Polsko! 10.05.2026 10:28
W Kaliszu politycy partyjni sa tacy wykwalifikowani i elokwentni, że każdy pocztowy gołąb dziubiacy szary między płytami chodnikowymi na Głównym Rynku gdyby wystartował o fotel Prezydenta m. Kalisza to by wygrał w pierwszej turze :) całe to towarzystwo pięknie pokazało, ze nadaje sie do zapakowania na taczkę i za granicą administracyjna miasta do pierwszego rowu :) napawam sie codziennie historiami jak teraz komuś jest źle, jak w Polsce jest źle jacy to politycy sa kiepscy, kto jakie przekręty zrobił i kto komu d. chroni i odpowiadam: a to nie nie na Twoim płocie/balkonie wisiał plakat tego polityka w trakcie wyborów? Bawmy sie dalej w niekompetencje :) pozdrawiam serdecznie wyborców miernot.

mieszkan 10.05.2026 09:41
Wystarczyłby jeden burmistrz i rada miasta w liczbie pięciu radnych-bezpartyjnych i sprawujących swój mandat społecznie. Dla przykładu ,w takim Los Angeles, organ ten liczy 15 osób i burmistrz ,a wielkości obu miast, chyba nie ma nawet co porównywać.

Kalisz 10.05.2026 21:31
Masz rację za dużo administracji na stanowiskach , to miasto sie wyludnia a oni mają tylu na stanowiskach jak za komuny dwóch kierowników , brygadzista i dwóch pracowników .

Fred 11.05.2026 07:15
Przecież prawie 20 lat temu tfusku wygrał wybory z hasłami o odchudzeniu administracji likwidacji senatu itd itp!!!! Ktoś pamieta!!!!!!

miejscowy 11.05.2026 11:18
Zanim coś napiszesz błaźnie, doucz się czym jest administracja rządowa, a czym administracja samorządowa!

nie wybieram 10.05.2026 09:23
Kto jak kto ale Sztandera nie kojarzy mi się dobrze z uczestnictwem w zarządzie miasta i od niego inny kandydat może dostać jedynie pocałunek niebytu.

Kuba 10.05.2026 07:35
„ Drugi raz do tej samej rzeki nie wejdzie Piotr Łuszczykiewicz, który miał być czarnym koniem poprzednich wyborów, ale znacząco przegrał z Krystianem Kinastowskim. Na otarcie łez został mu mandat radnego, ale sprawuje go bez nadmiernej aktywności” w punkt to napisaliście. PO w walce o korytko chciało nam wcisnąć starszego pana który nawet dobrze miasta nie znał. W kampanii taki aktywny tyle pomysłów, a teraz siedzi i pierdzi w Stołek radnego, nie wykazując żadnej inicjatywy dla miasta. Czujecie gdyby nie daj Boże on wygrał? Kalisz by się cofnął o kilkanaście lat. Najgorszy z możliwych scenariuszy to pani atencjuszka Sekura. Jej głosowania na sesji rady miasta przerażają. Na Kalisz esesja są jej wystąpienia. Ona była przeciwna żeby szybka kolej zatrzymywała się w Kaliszu (ona i radni PO nie poparli tego i wstrzymali się od głosu) widać że w interesie swojej partii jest hamulcowym miasta. Z tych co wymieniliście to chyba najlepszy byłby pan Cieloszyk. Miły, kulturalny, zaangażowany w miasto i da się go Lubic. Nie popisuje się jak grodzinski czy wspomniana Sekura. Jestem ciekawy czy Kołaciński wystartuje. Po tym co odwalił w szpitalu od roku nie chodzi na sesję rady miasta, a kasę bierze. Pani Sekura nabrała wody w usta i nie ma odwagi nic na ten temat powiedzieć kaliszanom. Jak ktoś kocha Kalisz to w życiu na takie osoby nie zagłosuje. Zresztą osoby z PO się nie sprawdzają w samorządach. W Zabrzu odwołali prezydentke z PO. W Krakowie zaraz referendum za odwołaniem prezydenta z PO. Podobnie cyrki z prezydentami z PO/lewicy są w Koszalinie, Kielcach, Wrocławiu, Poznaniu. PO stawia na korytko i partie nie na miasta. Kandydat na prezydenta miasta nie powinien być ani z PO ani z PiS.

JAN 10.05.2026 07:01
żeby tylko nie jakiś POwczyk albo LEWAK

Więcław 10.05.2026 09:24
ani też ktoś z nominacji Sztandery

Ola 10.05.2026 11:13
Więcław 10.05.2026 09:24
ani też ktoś z nominacji Sztandery
Dokładnie. Układ Śliwnicki to gwóźdź dla trumny dla miasta. I Ta Sekura z Koalicji 13 grudnia też porażka. Babsko nic dla miasta nie zrobiła. Tylko jątrzy i chce rzucać kłody pod nogi prezydentowi.

wyborca 10.05.2026 11:07
A gdzie obiecana filharmonia za 400 mln zł, kładka nad Prosną, podziemny parking i schron itp.

Kalisz 10.05.2026 16:36
wyborca 10.05.2026 11:07
A gdzie obiecana filharmonia za 400 mln zł, kładka nad Prosną, podziemny parking i schron itp.
Już spieszę z odpowiedzią bo widzę, że nie czytasz kaliskich mediów. Na filharmonie w tym roku będzie przetarg na projekt obiektu. W międzyczasie zmieniono PZP i można przy Majkowskiej budować taki obiekt. Pan Kinastowski również się postarał żeby ten obiekt był współfinansowany przez ministerstwo kultury. Kładka nad Prosna/ przetarg został rozstrzygnięty na dwa takie obiekty. Koło Szlaku Bursztynowego i mostu w Piwonicach. W maju mają być podpisane umowy na realizację. Parking schron- miasto wybrało wykonawcę projektu. Udało się to po drugim razie bo trzeba było zwiększyć na to budżet. Nie ma za co ;) wystarczy poszukać w Internecie. Wszystko jest.

dziadek 10.05.2026 16:43
.....będzie....wszystko będzie...naiwny wyborco....przed wyborami będzie wszystko,a po wyborach....pocałujta w dupę wójta.... ...dlatego nie uczestniczą w tych "igrzyskach" dla frajerów.....

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 30 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kazik stażewski Treść komentarza: A u mnie też wczoraj, na dziesiątym piętrze, w samo południe i nie w cieniu termometr w zamrażarce pokazywał minus 22 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 17:07 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Co za dureń Treść komentarza: A u mnie też w cieniu na parterze w kuchni w piekarniku elektrycznym trzy godziny po jego wyłączeniu też wieczorem pokazywał 65 stopni Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:48 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: Pogromca durni i kretynów raz jeszcze Treść komentarza: Bo widzisz durniu, te twoje i innych DUSRNI 41 stopni może być zawyżone nawet o KILKANAŚCIE stopni. PONIEWAŻ poprawny pomiar temperatury powietrza wymaga spełnienia kilku kluczowych warunków, aby uniknąć przekłamań wywołanych czynnikami zewnętrznymi (np. promieniowaniem słonecznym czy ciepłem gruntu). Oficjalne standardy meteorologiczne narzucają następujące zasady:Osłona przed słońcem: Termometr musi znajdować się w głębokim cieniu, najlepiej w specjalnej osłonie radiacyjnej lub tzw. klatce meteorologicznej.Wysokość pomiaru: Urządzenie powinno być umieszczone dokładnie 2 m nad poziomem gruntu.Cyrkulacja powietrza: W miejscu pomiaru musi być zapewniony swobodny przepływ powietrza.Odpowiednie podłoże: Najbardziej miarodajne wyniki uzyskuje się nad trawiastym podłożem, z dala od nagrzewających się asfaltów, murów czy ścian budynków.Niezastosowanie się do tych wymogów (np. wystawienie czujnika na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) skutkuje zawyżeniem wskazań nawet o kilkanaście stopni." Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:33 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia Autor komentarza: pogromca durni i kretynów Treść komentarza: A u mnie w piekarniku pokazał 250C Data dodania komentarza: 28.06.2026, 16:23 Źródło komentarza: Padł nowy rekord! Najwyższy stopień ostrzeżenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama