Reklama
środa, 24 czerwca 2026 22:23
Reklama
Reklama
Reklama

System Ostrzegania i Alarmowania. Montują specjalne urządzenia

Między innymi powiat kaliski objęty jest modernizacją Systemu Ostrzegania i Alarmowania. Nowoczesne syreny alarmowe w przypadku zagrożenia wyślą sygnał akustyczny, mogą też emitować dowolny komunikat słowny i dźwiękowy.
System Ostrzegania i Alarmowania. Montują specjalne urządzenia

Autor: Canva, fot. ilustracyjne, PSP

Zgodnie z wytycznymi nowej ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności aż 80 procent kraju ma zostać pokryte sygnałem akustycznym z nowoczesnego systemu Ostrzegania i Alarmowania. Wdrażanie go koordynuje Państwowa Straż Pożarna przy współpracy z MSWiA, samorządami i prywatnymi firmami, które dostarczają tę technologię. 

Wspólnie z samorządami wybieramy najlepsze miejsce do zamontowania syren. Tam, gdzie obecnie sygnał nie dociera, czyli na krańcach wsi, dzięki Telegrafii mamy możliwość montowania syren na słupach telegraficznych czy latarniach w miejscowościach, w których wcześniej ich nie było. Co ważne, syrena, chociaż ma zasilanie awaryjne, musi mieć także podłączenie do zasilania stałego – mówi w serwisie portalsamorzadowy.pl Łukasz Łukaszewski z Innergo, jednego z dostarczycieli technologii.

Nowe syreny alarmowe mogą być uruchamiane centralnie w przypadku zagrożeń masowych, ale będą też do dyspozycji lokalnych władz i służb i wykorzystywane do ostrzegania przed lokalnymi niebezpieczeństwami. Syreny obsługiwane są zdalnie, mogą emitować konwencjonalne dźwięki syreny, ale też komunikaty głosowe. Ich lokalizacja jest szczegółowo analizowana, tak by ich zasięg i słyszalność były optymalne. 

Tylko firma Innergo na zlecenie PSP do końca tego roku zamontuje w Polsce 1247 cyfrowych syren alarmowych. 

W Wielkopolsce zamontowano już syreny w 40 lokalizacjach:

 Powiat wolsztyński, kościański, grodziski, krotoszyński oraz kaliski. Obecnie prace montażowe prowadzone są również na terenie powiatu pilskiego i  ostrzeszowskiego.

  W całej Wielkopolsce Komenda Główna PSP wskazała 349 obiektów, na których zostaną usytuowane poszczególne elementy systemu, w tym 205 cyfrowych syren oraz centrale sterujące, anteny i pozostałe urządzenia.    Modernizacja SOiA jest elementem wpisującym się w budowę systemu ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce.

 Wideokonferencja w sprawie modernizacji Systemu Ostrzegania i Alarmowania (SOiA) na terenie Wielkopolski


PRZECZYTAJ TAKŻE:
 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 1 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Xxxx Treść komentarza: Rumcajsa się pozbył ale została jeszcze mataczowa że starej ekipy, która nie jednego już dyrektora owinęła sobie koło własnego palca Data dodania komentarza: 24.06.2026, 20:09 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: KKP Treść komentarza: A kto to tam się czai za kołaciną z lewej troszke na tyłach? Co to za gagatek i czy ma cos do powiedzenia o tym smrodzie w szpitalu? Taki trochę bodigard rudego tylko jakieś 50 cm za niski jak na bodigarda XD Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:48 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony Autor komentarza: Hans Treść komentarza: *** gówna Ukraińkie i inne nacje ,to tylko swołocz Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:46 Źródło komentarza: ,,𝑺𝒛𝒖𝒌𝒂𝒎𝒚 𝒌𝒐𝒄𝒉𝒂𝒏𝒆𝒌 𝒛𝒂 𝒑𝒊𝒆𝒏𝒊ą𝒅𝒛𝒆''. Obcokrajowcy tak zaczepiali 11-latki Autor komentarza: efka Treść komentarza: POWIEM TAK --- W SZPITALACH OD ZAWSZE NIGDT NIUE BYŁO DOBRZE . ZAWSZE TRZEBA BYŁO IŚĆ OD LEKARZA PRYWATNIE , BY ZABRAŁ DO SIEBIE NA ODDZIAŁ PACJENTA Z DANA PRZYPADŁOŚCIĄ !!! dalej ---DAWNO POWINNY WRÓCIĆ TZW. KASY CHORYCH I ICH SYSTEM /// PRZESTAĆ LECZYĆ GOŚCI UKRAIŃSKICH --GRATIS I BEZ KOLEJKI !!! ---CO DO LEKARZY ---- PRZESADZAJĄ --- PRZECIEŻ STUDIA MEDYCZNE SĄ W PILSCE NIE PŁATNE --WIEM ,ZE TO SA NAJDROŻSZE STUDIA NA ŚWIECIE --W USA , CZASEM , CAŁE RODZINY SIE SKLADAJA NA STUDIA DLA KREWNIAKA . W POLSCE STUDENCI MEDYCYNY UCZA SIĘ Z PIENIĘDZY POLSKIEGO PODATNIKA , A PO SKONCZONYCH STUDIACH , CHCĄ ZARABIAĆ DUŻO --CZĘSTO WYJEŻDŻAJĄ NA ZACHÓD ---POWINNI ODPRACOWAĆ W POLSCE PRZYNAJMNIEJ 5 LAT . TAKIE JEST MOJE ZDANIE ----A POZA TYM , KIEDYŚ LEKARZA PRZEDE WSZYSTKIM BYŁ CZŁOWIEKIEM ,ONI BYLI KIEDYŚ SKROMNIEJSI ... DZIŚ ----JO SEM PON !!! A RESZTA TO TAKIE NIC !!!!!!!!!!!!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 17:26 Źródło komentarza: Warszawski szpital nie był pierwszy. To tutaj lekarze zarabiali miliony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama