Obfite deszcze doprowadziły już do pierwszych podtopień ulic i domów. Strażacy interweniują m.in. w Rudzie Śląskiej, w Bielsko- Białej. Do tej pory najwięcej interwencji związanych z silną ulewą i porywistym wiatrem było w Rzeszowie, Katowicach, Krakowie i Lublinie.
Wciąż pada w znacznej części kraju, również w województwie łódzkim i w Wielkopolsce. W Kaliszu noc minęła spokojnie, pada, ale poziom wody w Prośnie podniósł się zaledwie o 5 centymetrów. Szybciej wody przybywa w mniejszych rzekach. Na Swędrni, przy punkcie pomiarowym w Dębe lustro wody w kilka godzin podniosło się o 20 centymetrów.
Jak informuje Fakty Kaliskie dyżurny PSP Kalisz strażacy mieli tylko dwie interwencie na terenie powiatu kaliskiego związane z usunięciem powalonego przez wiatr drzewa.
Zastęp z JRG1 Kalisz wraz z pompą do wody zanieczyszczonej wyjechał wczoraj po południu do punktu koncentracji sił zorganizowanym w Sieradzu. Zbierają się tam służby z północno – zachodniej Polski. Stamtąd będą kierowani w zagrożone rejony kraju. W Łódzkiem, na Śląsku oraz na Podkarpaciu nadal obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ulewami.
W związku z aktualną sytuacją pogodową wszystkie szczeble administracji rządowej oraz służby monitorują ewentualne zagrożenia, które mogą być skutkiem przechodzących przez Polskę burz i wichur. Przygotowują się także, w razie konieczności, do natychmiastowego działania. Ze względu na mało przewidywalne prognozy brane są pod uwagę różne warianty, także te najbardziej ekstremalne - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Dla Wielkopolski i Kalisza IMGW utrzymuje alert pierwszego stopnia, będzie on ważny do końca dzisiejszego dnia. Dziś może spaść u nas do 60 mm wody. Instytut Meteorologii wydał też komunikat o zagrożeniu hydrologicznym.
W obszarach prognozowanych intensywnych opadów deszczu spodziewane są wzrosty, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. W początkowym okresie ważności ostrzeżenia występować będą opady o charakterze burzowym, mogące powodować gwałtowne wzrosty stanów wody na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych – informuje IMGW.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze