Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak w kosmosie. Bierze on udział w międzynarodowej misji kosmicznej IGNIS. Polak bezpiecznie dotarł na orbitę okołoziemską i przebywa obecnie na międzynarodowej stacji kosmicznej, gdzie przeprowadza liczne eksperymenty, których wyniki pomogą w rozwoju polskiej gospodarki na różnych polach.
Możliwość zadania pytań i rozmowy o efektach eksperymentów, z których część – jak wiemy – będzie wykorzystywana również przez Wojsko Polskie i Wojskową Akademię Techniczną, to dla nas bardzo ważny moment. Inwestujemy w zdolności kosmiczne i rozwój najnowocześniejszych technologii. Centrum Operacji Kosmicznych zostało powołane właśnie po to, by rozwijać nasze kompetencje- mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślając, że kosmos to przyszłość polskiego bezpieczeństwa.
Z ogromnym zainteresowaniem czekamy na rezultaty misji #IGNIS. Po powrocie będziemy chcieli szczegółowo przedstawić, jak przebiegały eksperymenty i jakie wnioski z nich płyną – szczególnie te, które można bezpośrednio przenieść do dynamicznie rozwijającego się polskiego sektora kosmicznego – dodał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Z polskim astronautą łączy się kierownictwo polskiego rządu

Z polskim astronautą łączy się Maciej z Kalisza
Z Polakiem w kosmosie łączą się na żywo premierzy i ministrowie. Ale nie tylko. Częścią misji Uznańskiego- Wiśniewskiego jest popularyzacja nauki wśród młodzieży. Dlatego prowadzi on lekcje online wprost z kosmosu. Połączył się on na żywo z grupą młodzieży zgromadzoną w Uniwersytecie Wrocławskim. W tej nielicznej grupie był uczeń z Kalisza.
Uczeń klasy 3a Maciej Pancewicz zadał pytanie… prosto w kosmos! W ramach konkursu „Zapytaj astronautę”, Maciej miał wyjątkową okazję zadać pytanie polskiemu astronaucie, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Pytanie wymyślił wraz kolegami: Miłoszem Baranowskim, Michałem Berezowskim i Jakubem Maslakiem. Łączenie odbyło się dzięki programowi ARISS (Amateur Radio on the International Space Station), który umożliwia uczniom z całego świata bezpośredni kontakt z astronautami. To było niezapomniane przeżycie i wielka inspiracja – nie tylko dla Maćka, ale i całej naszej szkolnej społeczności! – informuje kaliskie III LO.
Maciek pytał o początki drogi pana Sławosza, która w efekcie zaprowadziła go w kosmos.
Jak wyglądały początki i dalsze kroki pańskiej kariery? – zapytał uczeń z Kalisza
Cześć Maciek, jak wyglądały początki? Zacząłem studia w Polsce, na Politechnice Łódzkiej, a później kończyłem studia we Francji, robiłem doktorat we Francji, a później trafiłem do CERN-u (międzynarodowy ośrodek naukowo- badawczy w Szwajcarii), gdzie spędziłem ostatnie 12 lat, tuż przed tym jak zostałem astronautą – odpowiedział polski astronauta.
Podczas misji Sławosz Uznański-Wiśniewski, przeprowadzi 13 eksperymentów zaproponowanych przez polski przemysł kosmiczny. Eksperymenty koncentrują się na dziedzinach takich jak inżynieria, biotechnologia, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, neuropsychologia, czy neurofizjologia. Wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze