Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To oni będą bronić Kalisza?

- Pluton w każdej gminie, kompania w powiecie i będziemy nie do ruszenia, jak Szwajcaria – mówią inicjatorzy niedawno powstałej Federacji Organizacji Proobronnych. Ma ona zrzeszać związki paramilitarne i proobronne z całego kraju, po to by w razie wojny wspierały zawodową armię. Członkowie Federacji będą też pomocni przy sytuacjach kryzysowych takich jak na przykład powódź. W Kaliszu jedyną na razie grupą,  która do Federacji wstąpiła, jest oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec”.   
To oni będą bronić Kalisza?

Członkowie kaliskiego „Strzelca” to między innymi uczniowie klasy mundurowej V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Teraz są dodatkowo zrzeszeni w ogólnopolskiej Federacji Organizacji Proobronnych, którą powołało Ministerstwo Obrony Narodowej. Co to daje kaliskiemu Strzelcowi? - Generalnie bardzo ścisłą współpracę z ministerstwem obrony narodowej. Od kwietnia otrzymujemy plan, wg którego będziemy od września szkolić młodzież. Zakłada on określoną liczbę godzin z wojskowych zagadnień – mówi st. strzelec Piotr Kempiński, nauczyciel w V LO.

W dodatku członkowie Federacji mogą liczyć na profesjonalne szkolenia na poligonie czy na wojskowy sprzęt. Federacja ma trzy główne cele: wsparcie systemu obronnego państwa, wsparcie systemu zarządzania kryzysowego i kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży. 

- Federacja w mądry sposób chce wykorzystać potencjał organizacji obronnych i militarnych - mówi st. strzelec Piotr Kempiński.

Wg planów MON-u za 3 lata na bazie członków Federacji w każdym powiecie ma działać ochotnicza jednostka obronna na wzór Ochotniczych Straży Pożarnych. - Jest takie stwierdzenie, że łatwiej bronić człowiekowi z Kalisza - Kalisza, jego domu, jego małej ojczyzny. Będzie to obrona dużo bardziej zażarta od obrony człowieka z Warszawy, który miałby tu przyjechać i dopiero poznawać teren – wyjaśnia st. strzelec Piotr Kempiński.

Kaliska jednostka „Strzelca” do wstąpienia w ich szeregi zachęca przede wszystkim młodzież. Zgłaszać mogą się już 16-latkowie. Zajęcia odbywają się w weekendy. - Generalnie osoba nowo wstępująca przechodzi tzw. unitarny kurs strzelecki. Trwa on od 3 do 5 miesięcy. Kandydat na strzelca poznaje wtedy  historię związku, podstawę musztry, taktykę zieloną, pierwszą pomoc – opowiada Piotr Kempiński. Później taką osobę czeka egzamin. Jeśli go zda, składa uroczystą przysięgę i staje się pełnoprawnym strzelcem. Kaliska jednostka ma około 50 członków.

Federacja Organizacji Proobronnych swoją działalność uroczyście zainauguruje przy Grobie Nieznanego Żołnierza  w Warszawie 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama