Z roku na rok rośnie liczba młodych osób zmagających się z obniżonym nastrojem, lękiem czy poczuciem beznadziei. Wzrost hospitalizacji psychiatrycznych wśród dzieci i młodzieży, przy jednoczesnych trudnościach z dostępem do specjalistów, stawia ten problem wśród najpoważniejszych wyzwań zdrowia psychicznego. Depresja, może prowadzić nawet do prób samobójczych – których w Polsce wciąż jest zbyt wiele.

Ponieważ to nauczyciele mają codzienny kontakt z uczniami, organizatorzy konferencji zaprosili przedstawicieli wszystkich szkół powiatu, by wskazać, jak rozpoznać i wspierać młodych ludzi w kryzysie.
– III Powiatowa Konferencja organizowana przez naszą poradnię to odpowiedź na ogrom problemów, z jakimi mierzy się współczesna młodzież, a także podkreślenie roli szkoły w budowaniu relacji, wsparciu emocjonalnym i profilaktyce zdrowia psychicznego – mówi Daria Jurek, dyrektorka Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku.
– Podjęliśmy trudny temat depresji, który coraz silniej zaznacza się w środowisku szkolnym, wpływając na rozwój i funkcjonowanie uczniów. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia współpracy między szkołami a instytucjami specjalistycznymi. Wierzymy, że wspólne działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży mogą przynieść realne i trwałe efekty.
W konferencji, oprócz nauczycieli i dyrektorów, udział wzięli m.in. posłanka Alicja Łuczak, Wojciech Szulc – wielkopolski wicekurator oświaty, wicestarosta kaliski Paweł Kaleta, Artur Szymczak – przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Krzysztof Dziedzic członek zarządu powiatu, a także przedstawiciele innych instytucji działających na rzecz młodzieży. Goście wysłuchali kilku prelekcji poświęconych problematyce depresji.

Psychoterapeutka Sylwia Dziedziczak przedstawiła temat międzypokoleniowego przekazu traumy. Rolę Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego we wsparciu dzieci i młodzieży z depresją omówiły przedstawicielki Centrum, dyrektorka Magdalena Sekura-Nowicka i specjalistka w zakresie doradztwa zawodowego, psychologii i edukacji Anna Szafran.

Pedagog opatowieckiej poradni, Agata Magdzicka-Banach, powiedziała jak rozpoznać, zrozumieć i pomóc dzieciom i nastolatkom, zmagającym się z depresją. Psychiatra Magdalena Uzar wyjaśniła rolę lekarza jej specjalności w diagnostyce i leczeniu zaburzeń depresyjnych u młodych. Konferencję zakończyła Agnieszka Kowalczyk, psycholog Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opatówku, która zapoznała audytorium z problemem depresji u osób w spektrum autyzmu.

Wydarzeniu, które odbyło się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, towarzyszyło stoisko wydawnictwa WiR, specjalizującego się w publikacjach dotyczących wsparcia dzieci z trudnościami, oraz wystawa malarska „Obrazy duszy” autorstwa Izabeli Drzewieckiej – nauczycielki i malarki ze Stawiszyna. Jej prace, będące formą arteterapii, można oglądać także na wystawach w kraju i za granicą.











źródło: organizator
Napisz komentarz
Komentarze