Nie musi to być duchowny i nie musi to być jeden ze 133 kardynałów, ale praktyka pokazuje, że to właśnie z tego grona zostanie wybrana nowa głowa Kościoła katolickiego. W środę 7 maja 2025 roku zaczyna się konklawe. Udział w nim weźmie czterech Polaków. Publicysta Tomasz Terlikowski przekonuje, żeby raczej nie liczyć na wskazanie jednego z nich.
„Polska jest – z wyboru polskich hierarchów – na marginesie zmian dokonujących się w Kościele. Żaden z jej hierarchów nie liczy się jako kandydat na nowego papieża. I choć w tak nieprzewidywalnym kolegium kardynalskim niczego wykluczyć się nie da, to wybór Polaka na papieża musiałby być rozpatrywany w kategoriach cudu” – pisze w wp.pl.
Papieża poznamy za kilka dni
Watykaniści przewidują, że konklawe potrwa 3-5 dni. Potem wierni zebrani na placu św. Piotra zobaczą biały dym, co będzie znakiem, że kardynałowie wybrali papieża.
Do tego czasu nie będą mieli kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie tylko po to, aby nie wynosili informacji, ale głównie po to, żeby nic nie wpływało na głosowanie. Bo papież zostanie wybrany w głosowaniu.
„Jan Paweł II, zanim został papieżem, był znany w Watykanie, brał udział w debacie na temat antykoncepcji i wyrażał stanowisko, a do tego głosił wielkopostne rekolekcje dla Pawła VI. Obecnie takiego, tak istotnego intelektualnie i duchowo kardynała wśród Polaków nie ma. Kardynałowie Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz nigdy się nie liczyli i nie mają papieskich aspiracji. Kardynał Grzegorz Ryś to postać istotna na polskim poziomie, człowiek ogromnej (jak na polskie warunki) otwartości, ale nie będący wielkim graczem na poziomie międzynarodowym, a do tego nie biorący udziału w wielkiej katolickiej, światowej debacie” – ocenia szanse Polaków Terlikowski.
Pierwsze głosowanie odbędzie się jeszcze w środę 7 maja
W środę o godz. 10 kardynałowie zgromadzą się w bazylice Świętego Piotra na mszy w intencji wyboru papieża. O godzinie 16.30 rozpocznie się ceremonia wejścia na konklawe. Elektorzy złożą przysięgę, przyrzekając dochować tajemnicy wyboru i skrupulatnie przestrzegać wszystkich przepisów.
Pierwsze głosowanie odbędzie się jeszcze w środę. Nowy papież musi uzyskać dwie trzeci głosów, czyli 89.
Wśród faworytów wymieniani są: sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, przewodniczący Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi i kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.
Napisz komentarz
Komentarze