Alert dotyczy prawie całej Polski, ale zjawiska pogodowe mogą przybrać najbardziej gwałtowny charakter w pasie od zachodu, przez Wielkopolskę po północną część Polski.
- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad – informuje IMGW.
Burze nad Kaliszem i południową Wielkopolską mogą występować dziś, 2 maja od 15:00 do 22:00.
W trakcie dnia dojdzie do nagromadzenia się energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. (…) Warunki będą sprzyjać w powstawaniu przede wszystkich izolowanych komórek burzowych, w tym superkomórek burzowych i być może klastrów burzowych – informuje Mateusz Pietrzak, Kaliski Łowca Burz.
Ostrzeżenie pogodowe powinniśmy uwzględnić w swoich weekendowych planach. Wiele osób przebywa na majówkowym wypoczynkiem poza domem, część spędza ten czas „pod chmurką” czy na działkach. Warto obserwować niebo, śledzić komunikaty pogodowe.

Jak się zachować podczas burzy? – Porady Państwowej Straży Pożarnej
Gdy nadciąga burza, najbezpieczniej jest w domu. Ale i tu lepiej od razu pozamykać okna. Trzeba też wyłączyć urządzenia elektryczne i powstrzymać się od dotykania metalowych przedmiotów, które mogą przewodzić prąd, np. rur, kranów czy kaloryferów.
W GÓRACH
Im niżej, tym bezpieczniej. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce i zauważysz, że nadciąga burza, próbuj zejść jak najniżej. Wyjmij z plecaka przedmioty metalowe, komórkę, MP3 i odłóż je daleko od siebie (tak samo zrób, gdy burza spotka cię w innych miejscach). Przykucnij ze złączonymi nogami na plecaku czy kurtce, osłoń głowę i czekaj, aż przejdzie nawałnica. Jeśli jest was więcej, nie siadajcie obok siebie, nie trzymajcie za ręce, nie opierajcie o skały.
NA POLU LUB ŁĄCE
Gdy jesteś na otwartej przestrzeni, nie biegnij. Jeśli musisz się przemieścić, rób to powoli. Staraj się nie być najwyższym punktem w okolicy. Jeśli znajdziesz zagłębienie w ziemi, przykucnij w nim i tam przeczekaj burzę.
NAD WODĄ I W WODZIE
Jak najszybciej wyjdź na ląd i oddal się od rzeki czy jeziora na co najmniej kilkanaście metrów. Woda ściąga pioruny i przewodzi prąd. Jeśli jesteś na łódce, płyń jak najszybciej do brzegu.
W MIEŚCIE
Nie stawaj pod drzewami, masztami czy latarniami. Oddal się od torowiska tramwajowego. Nie kryj się przy przystankach, które mają metalowe konstrukcje. Albo wsiądź do autobusu, albo idź wolno chodnikiem.
W LESIE
Jak najszybciej znajdź polanę lub drogę i tam przykucnij. Postaraj się znaleźć miejsce jak najdalej od drzew, w które mogą bić pioruny.
W SAMOCHODZIE
Zamknij drzwi i okna. Jeśli piorun uderzy, prąd spłynie po karoserii. Zatrzymaj się na poboczu, z dala od drzew i linii energetycznych, które mogą się przewrócić.
Napisz komentarz
Komentarze