Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Wielkopolskie centrum pancerne”. Duży kontrakt dla WSK Kalisz

WSK Kalisz jest gotowy do współpracy przy produkcji i serwisowaniu wojskowego sprzętu pancernego w tym czołgów K2PL i Abrams -tak zapewniają władze spółki i kierownictwo całej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. O zdolnościach produkcyjnych wielkopolskich zakładów rozmawiano na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej.
„Wielkopolskie centrum pancerne”. Duży kontrakt dla WSK Kalisz

W trakcie obrad sejmowej komisji ds. obrony narodowej kierownictwo ministerstwa aktywów państwowych przedstawiło perspektywę inwestycji w rozwój przemysłu pancernego, w oparciu o współpracę z amerykańskim dostawcą czołgów Abrams i koreańskich K2. Wiceminister MAP mówił też o źródłach finansowania polskiego przemysłu w ramach środków krajowych i unijnych, m.in. o projekcie Tarczy Wschód. 

Przedstawiciele spółek, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej prezentowali swój potencjał dla obronności kraju. W Wielkopolsce liderem w tej dziedzinie są Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, ale zawiązują one współprace z HCP Poznań i WSK Kalisz. 

W tzw. „Wielkopolskim centrum pancernym” rolę lidera przyjmuje WZM Poznań, ale swoją rolę do odegrania może mieć WSK Kalisz, włącznie z produkcją „mniejszych gabarytowo komponentów” do czołgów. 

W tej chwili zakład przy ul. Częstochowskiej realizuje m.in. produkcję części do polskiego karabinka Grot, ale rozwija główną oś swojej działalności, tj. produkcję silników lotniczych. WSK Kalisz jest już po negocjacjach i tuż przed podpisaniem umowy na produkcję 25 silników o mocy 1000 KM, kontrakt opiewa na kwotę 20 milionów złotych. To dla spółki, która dopiero co, wyszła z zadłużenia duży zastrzyk finansowy. 

WSK Kalisz to zakład o obszarze 15 hektarów, który zatrudnia 600 pracowników. Prezes WSK zadeklarował przed sejmową komisją, że jeśli będzie taka potrzeba ze strony kierownictwa rządu jest w stanie uruchomić nowe tereny inwestycyjne dla dywersyfikacji miejsc produkcji uzbrojenia.   


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

k2 20.04.2025 13:53
PGZ powinna wykupić tereny inwestycyjne przy Przemysła II (po drugiej stronie Częstochowskiej) zanim zostaną poszatkowane przez drobnych inwestorów, a następnie wnieść je aportem do WSK, żeby podnieść zdolność kredytową oraz inwestycyjną swojej spółki. A w trakcie remontu Częstochowskiej można połączyć oba tereny podziemnym tunelem.

Suweren43 20.04.2025 09:36
Kolejna propaganda rzadowa

S. 20.04.2025 08:14
Coś mi się wydaje że kolejne wybory i kolejna bujda na resorach w ramach zakładu WSK w Kaliszu.

k2 20.04.2025 13:46
Kalisz, miasto (ciekawe jak długo jeszcze) mundre inacy? Takie głosy jak twój to dobrze (czy raczej źle) pamiętamy w wykonaniu naszej szanownej waaadzuni lokalnej. Ałtoztrady, eggspresówki? Prendzy mi tó kagtóz wyrośnie, nimo siem łoco ztaradź! No to się nie starali, ile to śmiechu było, a dzisiaj prawie wszystkie b. miasta wojewódzkie mają obwodnice i autostrady albo ekspresówki, tylko Kalisz daleko od drogi, obwodnica w powijakach, w dodatku tak poprowadzona przez lokalnych geniuszy, że połowa drogi do Ostrowa już NA ZAWSZE pozostanie jednojezdniowa. Koniecznie jeszcze więcej zdrowego sceptycyzmu zamiast starań, to wioseczka Kalisz będzie jak się patrzy. Klimacik rustykalny już jest, a i zabudowa wkrótce się dostosuje, bo zapobiegli gospodarze bardzo pilnują, żeby obok ich zagród nie wyrósł czasem dwupiętrowy wieżowiec.

Kalisz 20.04.2025 21:34
No niestety masz racje Kalisz bardzo podupadł i ta odbudowa potrwa pewnie z 1 pokolenie , oczywiście jak przyciągną młodych , na dzień dzisiejszy młodzi wyjeżdzaja i maja racje mieszkać bez pracy w tym zadufanym miescie.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama