Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalisz modelowo rewitalizowany?

Dotacja w wysokości nawet 5 milionów złotych, pomoc ministerialnego eksperta ds.rewitalizacji oraz miejsce w czołówce najlepiej rewitalizowanych miast – o to walczy Kalisz w pilotażowym konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W fiszce projektowej należało wskazać główny problem, z jakim boryka się miasto oraz propozycję jego rozwiązania. Kalisz wskazał na zanieczyszczenie powietrza i postawił na ekologię.  
Kalisz modelowo rewitalizowany?

,,Modelowa rewitalizacja miast’’ – konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ma na celu opracowanie wzorcowych rozwiązań dla rewitalizacji. 1 czerwca minął termin zgłaszania tzw. fiszek projektowych, w których należało wskazać największe problemy,  z jakimi borykają się miasta. - Następnie zastanowić się, w jaki sposób go rozwiązać i wybrać obszar tematyczny, który będzie związany z tymże problemem i na którym to temacie miasto chce się przy tych działaniach skupić – tłumaczy Krzysztof Ziental, specjalista ds.rewitalizacji kaliskiego Urzędu Miejskiego.

Na podstawie dokumentów strategicznych miasta określono, że tematem najistotniejszym, od którego powinna rozpocząć się rewitalizacja śródmieścia w Kaliszu jest ochrona środowiska i związany z nią problem zanieczyszczenia powietrza, niskiej emisji oraz ogrzewania na piece węglowe. - Ten problem obok rozlicznych innych, jest w tym momencie najważniejszy, a więc jeśli go nie rozwiążemy, to cokolwiek innego zrobimy, nie będziemy mieć dużej poprawy – dodaje Ziental.

Ze zgłoszonych przez miasta fiszek projektowych Ministerstwo wybierze 55 najlepszych. Ich autorzy będą mogli ubiegać się o dotację, która będzie wynosić od 100 tysięcy do 5milionów złotych. To jednak nie wszystko. - Oprócz tego 55 miast, które zgłoszą najlepsze fiszki dostanie eksperta od rewitalizacji z Ministerstwa, który będzie pilotował program i współpracował z miastem. Ekspert ten ma m.in. pokazać miastom, jakie kadry trzeba zbudować, by tę rewitalizację przeprowadzić i jak to zrobić – mówi Krzysztof Ziental.

Krzysztof Ziental (z lewej), specjalista ds. rewitalizacji wiąże z konkursem duże nadzieje. A rewitalizację zaczyna od podwórka przy ul. Grodzkiej

Ewentualną dotację będzie można wykorzystać na ekspertyzy, dokumenty, opracowania, konsultacje, badania, działania promocyjne i edukacyjne oraz na aktualizację planu rewitalizacji. Na same inwestycje miasto będzie mogło wydać maksymalnie 50 tys. zł. Krzysztof Ziental nie ukrywa, że pokłada w tym konkursie wielkie nadzieje. - To jest taki start związany z nową perspektywą budżetową i nawet jeśli nie udałoby się nam dostać w finale tej dotacji to myślę, że wejście do grupy tych 55 najlepszych miast pozwala nam także wejść do takiej pierwszej ligi rewitalizacyjnej w Polsce. To dobrze wróży na przyszłość – uważa.

Na razie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie podaje, ile miast zgłosiło się do konkursu oraz kiedy zostanie rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że samorząd Kalisza rozpocznie rewitalizacje miasta od remontu podwórka przy ul. Grodzkiej CZYTAJ WIĘCEJ

Katarzyna Krzywda, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]