Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:38
Reklama
Reklama
Reklama

Strażnicy miejscy będą mieli jeszcze większe uprawnienia

Szykuje się kolejny bat na kombinatorów naginających lub łamiących prawo. Strażnicy miejscy zostaną wyposażeni w nowe uprawnienie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad wzmocnieniem roli straży miejskiej. Strażnicy będą mogli m.in. egzekwować obowiązek wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Taki obowiązek – przypomnijmy – nakłada na Polaków ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 2021 roku.

O poprawę wizerunku będzie trudniej 

Straż miejska to na ogół dość nielubiana instytucja. Społeczeństwo ceni służby niosące pomoc, podczas gdy działania straży miejskiej, mimo że mają na celu dbanie o porządek i czystość powietrza, często przez obywateli uznawane są za nękanie.

Do dziś wielu Polakom obraz tej formacji kojarzy się ze ściganiem staruszki handlującej pietruszką na rynku. Niestety nic nie zapowiada, że strażnicy miejscy szybko pozbędą się tej łatki. Tym bardziej że już wkrótce zyskają nowe uprawnienia. I jeśli zaczną masowo z nich korzystać, to raczej sympatii Polaków tym nie pozyskają. 

Przepisy trudno egzekwować 

Nowe uprawnienia strażników miejskich pozwolą im karać tych, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

CEEB to – przypomnijmy – narzędzie zbierające dane o źródłach ciepła w budynkach w Polsce. Wprowadzenie tego systemu na szeroką skalę wymagało od właścicieli i zarządców nieruchomości dostarczenia odpowiednich deklaracji do końca czerwca 2022 r. Osoby, które nie zamierzały wypełnić tego obowiązku, narażały się na grzywnę. Jej podstawowa wysokość to 500 zł.

Mimo wprowadzenia obowiązku zgłaszania źródeł ciepła do CEEB praktyczna egzekucja tego przepisu była problematyczna. Portalsamorzadowy.pl podkreśla, że brakowało adekwatnych narzędzi prawnych umożliwiających skuteczną kontrolę nad tym procesem. Proponowane zmiany w zakresie uprawnień strażników mają to poprawić.

Mogą posypać się kary 

To nie wszystko. Jak podało Money.pl, poza kwestią CEEB strażnicy miejscy zyskają też inne uprawnienia. To m.in. kompetencje związane z kontrolą ruchu drogowego, z naciskiem na miejsca przeznaczone dla pieszych. Jak może to wyglądać w praktyce? 

Wiele wskazuje na to, że strażnicy będą mogli nakładać kary grzywny (ewentualnie nagany) na osoby, które prowadzą pojazd mechaniczny po drodze (przejściu) dla pieszych. Z kolei kary do 1500 zł od strażników mogą spodziewać się ci, którzy prowadzą pojazd mechaniczny w strefie zamieszkania (w strefie ruchu), mimo że nie mają do tego uprawnień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kalisz 07.08.2023 17:10
Ja osobiscie nie narzekam na straż miejska , jesli złamie prawo to rozumiem , ale .........jesli widzą , że ktoś nie umyślnie sie pomylił to powinni byc wyrozumiali i tylko pouczyć i wytłumaczyć i za to szacun , ale jeszcze jedno jest dużo przestepstw i wykroczeń gdzie policja nie powinna sie zajmować z braku czasu , ale za to straż miejska w ilosci przynajmniej trzech ludzi powinna patrolować ulice i osiedla bo tam jest najwiecej zdarzeń , zaczepek , pobić i wtedy nie powinni sie patyczkować i dlatego jestem za wiekszymi uprawnieniami.

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama