Reklama
Reklama
Reklama

Koreańczycy w Kaliszu. Tutaj będą produkować części czołgu K2 PL

Plany produkcji komponentów do polskiej wersji czołgu K2 w Kaliszu nabierają tempa. Ostatnio zakłady WSK PZL Kalisz odwiedziła koreańska delegacja z firmy Hyundai Rotem. Sprawdzali oni jak spółka z Kalisza przygotowana jest do realizacji tego kontraktu.
Koreańczycy w Kaliszu. Tutaj będą produkować części czołgu K2 PL

Autor: WSK Kalisz

– Jest to kolejny etap przygotowań do współpracy w kontekście umiejscowienia produkcji komponentów do polskiej wersji czołgu K2 – informuje Fakty Kaliskie spółka WSP PZL Kalisz.

24 maja w Kaliszu zakłady WSK odwiedzili przedstawiciele Hyundai Rotem z wiceprezesem tej spółki JunMo Seo na czele. Delegacji towarzyszyli reprezentanci Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych Poznań oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W trakcie wizyty ustalano szczegóły produkcji podzespołów do koreańskich czołgów na terenie Kalisza i współpracy w tym zakresie wszystkich tych podmiotów. 

 Polska armia uzbroi się w tysiąc czołgów K2. 10 takich maszyn w grudniu 2022 już przyjechało do Polski i jest na wyposażeniu 20 Brygady Zmechanizowanej.  Z Korei przyjedzie do Polski łącznie 180 czołgów K2. Pozostałe z tak dużego kontraktu będą produkowane lub co najmniej konfigurowane na potrzeby polskiej armii już w Polsce.  Głównym centrum produkcji, naprawy i serwisu czołgu K-2PL będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Do produkcji czołgów włączone będą dwie kolejne lokalizacje, w tym Kalisz.

- Kontrakt będzie się wiązać z transferem najnowocześniejszych technologii i linii produkcyjnych do kaliskiego zakładu. To zwiększenie zatrudnienia i gwarancję pracy dla obecnych pracowników.  Będę zmuszony rozpocząć szeroką rekrutację z uwagi na to, że przy obecnym stanie załogi nie mógłbym sprostać temu projektowi. Zatrudnienie się zwiększy, przez co firma będzie rosła – mówi Jacek Jankowski, prezes WSK PZL Kalisz.

Kontrakt ma charakter wieloletni z uwagi na żywotność tych opancerzonych pojazdów i jest szacowany na 20 – 30 lat. To zaś oznacza, że części do tych maszyn będą potrzebne nie tylko w pierwszym etapie uzbrajania armii czyli przy ich produkcji, ale również w trakcje eksploatacji. Zużyte części trzeba będzie wymieniać. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Cio-to-to-yo-to-ge-je 09.06.2023 09:18
Cio-to-to-yo-to-ge-je

Cio-to-to-yo-to-ge-je 09.06.2023 09:18
Cio-to-to-yo-to-ge-je

Qmandoss 04.06.2023 21:05
Generalnie pozytywne informacje. Problemem jest jednak tylko fakt że brak u nas dostępnych na rynku fachowców, a z obecną młodzierza daleko się nie zajedzie... Po drugie nie podoba mi się języka pana prezesa WSK PZL "będę musiał rozpocząć rekrutację" ten sposób wysławiania przejawia bardzo autorytarne podejście i myślenie tylko o własnym stołku. Nie znam człowieka mogę się mylić lecz sposób wysławiania się wiele mówi o człowieku. To zdanie powinno raczej brzmieć " z radością stwierdzam fakt iż będziemy musieli jako zakład WSK przedswiziax kroki w celu startu bardzo dużej akcji rekrutacyjnej...."

Kolo 04.06.2023 09:50
Z jedną halą to wy nic nie zdzialacie, a i ta od remontów silników też mała. Wszystko stare w rozsypce

Prawda 04.06.2023 13:59
Zaskoczymy cię 😉

komsomolska 04.06.2023 15:20
Dostaniecie medal Lenina i tytuł Bohatera😃

Vgucvh 06.06.2023 00:04
PWK od ilu zaczynało swą przygodę?

Dog 04.06.2023 06:32
Szkoda, że w artykule brak jest oceny strony koreańskiej do realizacji naszego przygotowania do wieloletniego kontraktu. Wprawdzie bardziej ucieszyła by mnie informacja, że wreszcie środki unijne rzeką do nas popłyną lub znacznie inflacja oraz drożyzna spadły lecz obronność kraju także jest istotna. Znajomy pracujący w WSK twierdzi, iż owszem hala produkcyjna jest ale dość stara i "sypie się". Mówi się o wybudowaniu nowej, a nawet kilku. Niestety cały park maszynowy jest stary, zużyty. By zwiększyć zatrudnienie należałoby zaoferować atrakcyjne stawki a obecne są niskie. Znów na inwestycję pożyczymy?! Wg. agencji Bloomberg, Polska, po Meksyku, najwięcej pożyczyła w I kwartale br. Jakoś II miejsce w tym rankingu mnie nie cieszy. Jeśli udałoby się uruchomić produkcję podzespołów czołgowych to warto bardziej zainteresować się szkołą techniczną przy Częstochowskiej aby do tak długiego kontraktu kształciła przyszłe kadry.

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama