Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolagen - właściwości i działanie

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym wszystkich organizmów zwierzęcych, w tym ludzkiego.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

Stanowi on mniej więcej 1/3 całości białek w organizmie i pełni funkcje strukturalne właściwie we wszystkich tkankach. Uchodzi on za charakterystyczny dla świata zwierząt i decyduje o przynależności do niego. Cechuje się niezwykłą i skomplikowaną budową, która od lat jest przedmiotem badań naukowców. Jego potencjał jest wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny oraz medyczny.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest wyjątkowo ważnym polimerem naturalnym. Stanowi główny składnik macierzy pozakomórkowej większości tkanek zwierzęcych, przede wszystkim tkanki łącznej, która pełni funkcję podpory oraz ochrony narządów i podstawy biernego układu narządu ruchu. Synteza kolagenu zachodzi szczególnie w fibroblastach, a składa się on jedynie z aminokwasów endogennych. Białka kolagenowe tworzą struktury zwane linami. To prawoskrętne, rozciągnięte superhelisy powstające na skutek nawijania się trzech pojedynczych, lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych wokół wspólnej osi. Potrójna helisa mająca długość 300 cm i średnicę 1,5 nm stanowi elementarną jednostkę strukturalną kolagenu i nazywana jest tropokolagenem. Na końcach struktury znaleźć można telopeptydy.

Kolagen – właściwości i działanie

Białka kolagenowe mają za zadanie przede wszystkim utrzymać strukturalną integralność tkanek oraz narządów. Wypełniają przestrzenie międzykomórkowe i gwarantują tkance wytrzymałość mechaniczną. Kolagen odpowiada za wiązanie wody w tkankach, pełni funkcje w procesie krzepnięcia krwi oraz w procesach regeneracyjnych. Ponadto ma wpływ na zachodzące w skórze procesy odnowy komórkowej i pozwala na utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Dzięki temu ma ona szansę być w lepszej kondycji. To właśnie kolagen zapewnia prawidłowe wchłanianie składników mineralnych, zwiększa gęstość kości, a także jest wsparciem w zachodzących w tkance chrzęstnej procesach ochronnych i naprawczych. Minimalizuje aktywność enzymów, które odpowiadają za występowanie stanu zapalnego i bólu.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen naturalny znajduje zastosowanie w farmacji oraz medycynie jako biomateriał na skutek swojej biozgodności z każdym żywym organizmem. Dzięki niemu możliwy jest rozwój dziedzin takich jak medycyna regeneracyjna oraz inżynieria tkankowa. Kolagen wykorzystuje się do produkcji nici chirurgicznych, kompresów i gąbek używanych w leczeniu ran i oparzeń, a także tabletek i minigranulek stosowanych w systemach dostarczania leków oraz implantach. Kolageny można spotkać w chirurgii stomatologicznej i ortopedycznej. Rusztowania kolagenowe służą do leczenia dolegliwości układu moczowo-płciowego oraz regenerowania tkanek fałdów głosowych. Włókna syntetyczne i rekombinowane stosuje się w nanotechnologii i biomedycynie. Specjalne preparaty są wykorzystywane w celach kosmetycznych i w medycynie estetycznej. Można tu spotkać wypełniacze tkankowe w postaci iniekcji, nutriceutyki, a także preparaty aplikowane na skórę.

Jaki jest najmocniejszy kolagen? By zwiększyć poziom kolagenu w organizmie można przyjmować łatwo dostępne suplementy. Należy tu zwrócić uwagę na typ i klasę kolagenu. Ten typu I stanowi aż 90% białek kolagenowych i jest najbardziej wartościowy dla organizmu. Ten typu II zapewnia ścięgnom elastyczność i jest dobry np. jako kolagen na kolana. To dobry kolagen na stawy dla osób, które chcą zwiększyć ich ruchomość. Najbardziej polecany rodzaj to kolagen rybi pozyskiwany ze skóry i łusek ryb morskich. Kolagen morski odznacza się strukturą podobną do ludzkiego i wysoką przyswajalnością. Dobrze, by wybrany preparat wzbogacony był w witaminę C i kwas hialuronowy. Produkt w tabletkach sprawdza się jako kolagen na skórę, włosy i paznokcie.

Kolagen – opinie

Kolagen ma świetny wpływ na poprawę jędrności i elastyczności skóry. Może też działać pozytywnie na kondycję stawów. Warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie konkretnego preparatu, ponieważ nie każdy będzie wykazywał takie samo działanie. Najbardziej skuteczny zdaje się być kolagen rybi, dlatego to właśnie on stanowi najlepszy wybór.

Kolagen – efekty

Warto pamiętać o tym, że efekty suplementacji są widoczne jedynie po dłuższym czasie jej stosowania. Przyjmując kolagen przez kilka miesięcy można zauważyć przede wszystkim poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Ponadto właściwości i składniki dodatkowe kolagenu mogą przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Suplementacja przynosi więc wiele korzyści.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama