Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszanie protestowali najliczniej. Nowe informacje ws. CPK

Trwa analiza ankiet mieszkańców ws. wyboru trasy przebiegu kolei w ramach CPK. Dane te zbierane były od mieszkańców do 12 października. Inwestor zakończył też serię spotkań z mieszkańcami. Okazuje się, że to w Kaliszu było najliczniejsze w Wielkopolsce. Kaliszan na otwarte spotkanie z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego przyszło ośmiokrotnie więcej niż np. mieszkańców Poznania.
Kaliszanie protestowali najliczniej. Nowe informacje ws. CPK

O dalsze postępy prac nad CPK ministra funduszy i polityki regionalnej w swojej interpelacji pyta Karolina Pawliczak, posłanka Lewicy z okręgu kalisko – leszczyńskiego. 

- Jakie są dotychczasowe wyniki konsultacji, z uwzględnieniem w szczególności miejscowości: z obszaru gminy Sieradz, gminy Błaszki, powiatu kaliskiego, Kalisz, powiatu ostrowskiego, Pleszew, powiatu pleszewskiego, Jarocin, powiatu jarocińskiego? – pyta w swojej interpelacji Pawliczak.

Posłanka Lewicy jasno opowiedziała się przeciwko tej inwestycji w proponowanej przez rząd formie. 

- Od samego początku jestem ogromnym przeciwnikiem „centralnej porażki komunikacyjnej”, bo tak to właśnie wygląda  - mówiła 14 września w Kaliszu Karolina Pawliczak.

- Termin przekazywania opinii mieszkańców minął 12.10.2022 r. Nadal dostarczane są ankiety wysłane drogą pocztową. Ponadto, trwa analiza danych przez zespół Wykonawcy STEŚ i nie jest możliwe wskazanie dokładnych wyników, które pozyskane zostały z przesłanych przez mieszkańców ankiet, pism, a także wiadomości mailowych. – informuje Marcin Horała.

Sprawa przebiegu szybkiej kolei w ramach CPK przez nasz region to temat wyjątkowo mocno angażujący kaliszan. Na spotkaniu konsultacyjnym w tej sprawie w sali OSRiR w Kaliszu było 800 osób. Dla porównania na dwóch takich spotkaniach w Poznaniu było odpowiednio 50 i 100 poznaniaków, a w Pleszewie 450. 

Jak informuje ministerstwo polityki regionalnej analizowane są wyniki ankiet i wnioski ze spotkań konsultacyjnych. W Wielkopolsce takie spotkanie nie doszło do skutku tylko w Błaszkach, bo tam protestujący nie dopuścili do niego.

Inwestor rozpatrzy uwagi mieszkańców do końca 2022 roku. W I kwartale przyszłego roku wybrany zostanie ostateczny wariant. W II połowie 2023 CPK złoży wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji i po uzyskaniu takiej będzie mógł ogłaszać przetarg.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Byt 04.11.2022 11:24
Nie dość że że względu na swoje położenie z dala od głównych szlaków komunikacyjnych jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie to jeszcze protestują przeciwko wielkiej szansie jaką daje cpk. Jeździć szybką koleją to by chcieli, ale tory to niech leżą u sąsiada. Protestujecie dalej. Okoliczne powiaty tylko na to czekają i zacierają ręce żeby przejąc kolej. One się będą dzięki temu rozwijały, a my będziemy zaraz jeździli furmankami.

Art 04.11.2022 10:24
Dziwię się ludziom. Ta Częstochowska i inne okolice to wcale nie jest taki przyjemny rejon do mieszkania. Powinni się cieszyć, że mają okazję wynieść się stamtąd i pobudować za godziwe pieniądze w lepszej, spokojniejszej dzielnicy (proponuję każdemu samemu zorientować się, ile ci ludzie rzeczywiście by dostali, a nie słuchać ich fantazji o zaniżonych kwotach). Ale widać lubią takie rzeczy jak nieustanne korki, hałasy, zanieczyszczenie powietrza, brzydka okolica.

jdfnkjs 04.11.2022 10:18
Najlepiej nie robić nic, nie przeprowadzać żadnych inwestycji i żyć jak w zaścianku. Widocznie ludzie sami nie chcą, aby ich miasto było dobrze skomunikowane z resztą kraju, aby ich własne dzieci i wnuki, które studiują, miały szybkie i wygodne połączenie z dużymi ośrodkami. Po co, skoro można jechać zwykłym pociągiem kilka godzin na stosunkowo krótkiej trasie. Do niedawna Kalisz przez lata stał w miejscu, a wręcz cofał się pod względem rozwoju. Taka inwestycja mogłaby nie tylko lepiej skomunikować nasze zapomniane przez lata miasto z innymi miastami, lecz również sprowadzić do miasta nowych inwestorów. Ale zdaniem niektórych lepiej żyć w zaścianku odciętym od świata, skąd wszędzie trudno dojechać. Proponuje w takim razie zlikwidować wszystkie połączenia kolejowe i PKS, a wprowadzić zamiast tego transport bryczkami, dorożkami – jak za starych czasów. Wtedy ludzie byliby zadowoleni. Nie ma drugiego takiego narodu, który sam nie chce rozwoju własnego kraju i miasta, który sam chce żyć w zaścianku.

Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama