Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogłosili bezpłatne badania USG Doppler. Miejsca wyczerpały się w kilka godzin!

To ważne badanie, by zapobiegać m.in. udarom. Doppler tętnic przedmózgowych pozwala wykryć zmiany miażdżycowe w tętnicach szyjnej i kręgowej. Wczoraj Miasto ogłosiło, że kaliszanie w wieku powyżej 40 lat mogą je wykonać za darmo. Limit wynosił 118 badań – wyczerpał się w kilka godzin.
  • Źródło: Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych, UM Kalisz

Badanie dopplerowskie pozwala ocenić stan tętnic i żył, przede wszystkim wykryć ich niedrożność spowodowaną na przykład zmianami miażdżycowymi. Przydatne jest również w wykrywaniu zagrażających zdrowiu i życiu tętniaków.

W normalnym trybie, czyli w leczeniu w ramach NFZ, na takie badanie czeka się  długo, około pół roku. Odbywa się ono po skierowaniu od lekarza specjalisty. Prywatnie badanie to kosztuje około 150 zł.

W środę 2 listopada Miasto - na stronie kalisz.pl - ogłosiło że ma 118 miejsc na bezpłatne badania dla kaliszan w wieku powyżej 40 lat. Po kilku godzinach miejsc już nie było, ale Miasto zapewnia, że akcje będzie powtarzać – postaramy się wtedy poinformować Was o tym jak najszybciej. 


Co to za badanie?

Jak informuje portal medicover.pl,  USG Doppler służy ocenie stanu tętnic i żył. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała. USG Doppler jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Badanie USG Doppler stosuje się, aby ocenić stan tętnic i żył oraz ich pracę. 

Dzięki badaniu dopplerowskiemu można zdiagnozować: 

  • zakrzepy,
  • tętniaki,
  • niewydolność żylną (nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne),
  • chorobę tętnic obwodowych (zmniejszone krążenie krwi w nogach),
  • wrodzone wady serca,
  • wady zastawek serca.

Przebieg badania USG Doppler

Przed rozpoczęciem badania lekarz nakłada na skórę pacjenta żel ułatwiający obrazowanie i niewlujący tarcie głowice. Następnie przesuwa niewielką głowicę po skórze pacjenta w odpowienim miejscu na ciele i ogląda obraz danego narządu na monitorze. Badanie przebiega bardzo podobnie jak tradycyjne USG, jednak dodatkowo dzieki aparaturze lekarz słyszy także szum kri przepływajacej przez naczynia.

W niektórych przypadkach (np. USG Dopper kończyn dolnych) badanie odbywa się na stojąco. Czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut. 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

145a 03.11.2022 12:55
Badanie kosztuje 150zł

andrzej 03.11.2022 12:19
Na wymianę kostki wokół ratusza i okolic można wydać lekko 30 mln zł ,żeby władza się nie potykała , a na leczenie ludzi brak pieniędzy . W KALISZU MOŻE LICZYĆ TYLKO KILKADZIESIĄT OSÓB NA LECZENIE TAK JEST ZE WSZYSTKIM - SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE itp.

życie 04.11.2022 07:46
A nie powinien tego organizować nasz rząd ? Tyle pieniędzy już rozkradli i wyrzucili w błoto , że szkoda słów . Andrzej na kogo głosowałeś ?

@... 03.11.2022 10:23
Dobra.... może już zdjąć to ogłoszenie....

Paterakta 03.11.2022 09:52
Chciałabym się dowiedzieć skąd pacjenci wiedzieli o takim badaniu? Myślę,że o następnych badaniach dowiem się również po fakcie.

zawiedziona 03.11.2022 09:45
Szkoda, że tylko 118....a potrzeby w tysiącach..

Basia 03.11.2022 09:34
Chyba was pogięło do reszty. Dziś dajecie info jak wczoraj już skończyły się zapisy. Litości. Nie ośmieszajcie się.

Zapisany 03.11.2022 10:14
Wczoraj była informacja.

bea 03.11.2022 09:28
nie ma już miejsc😔od wczoraj akcją a dziś już po limicie przyznanym na badania. Może warta przyznać wiekszy limit skoro jest takie zainteresowanie

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama