Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielkopolskie Śniadanie Wielkanocne

2 tysiące jajek, niemal tyle samo białej kiełbasy, kilkadziesiąt litrów żuru i kilkadziesiąt kilogramów ćwikły, do tego kilka rodzajów sernika i baby zagościło na stołach w czasie Wielkopolskiego Śniadania Wielkanocnego. Siódma biesiada, która zawsze odbywa się w Niedzielę Palmową, w tym roku została zorganizowana w Stawiszynie. W największym w Wielkopolsce śniadaniu, w najmniejszym w Polsce mieście, uczestniczyło 1000 osób.   
Wielkopolskie Śniadanie Wielkanocne

Każdego roku Wielkopolskie Śniadanie Wielkanocne organizowane jest w innym miejscu naszego województwa. Spotkanie, które poprzedza święta, gromadzi środowiska wiejskie: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, sołtysów, przedstawicieli Lokalnych Grup Działania i wytwórców.


- Śniadanie to oczywiście możliwość skosztowania tradycyjnych dań świątecznych, ale przede wszystkim spotkania, porozmawiania i wejścia w świąteczny nastrój – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego i współorganizator spotkania.

Wszystkie potrawy, których można było spróbować w Stawiszynie przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy, która była gospodarzem uroczystości. Dania były przyrządzone według tradycyjnych przepisów.

- Na spotkanie zostało ugotowanych 2 tysiące jajek – zdradza Justyna Urbaniak, burmistrz Stawiszyna, najmniejszego miasta w Polsce. – Panie z Koła Gospodyń Wiejskich od kilku dni z zapałem pracowały w domach a od soboty w hali, w której śniadanie się odbyło.

Spotkanie zawsze odbywa się w Niedzielę Palmową. Dla rolników to ważny dzień i związany jest z obrzędami towarzyszącymi Świętom Wielkiej Nocy.


- Jedna z tradycji to święcenie pól. Dzisiejsze palmy są wynoszone w drugi dzień świąt i układane w kształt krzyża. Jajko to symbol nowego życia, obfitości i energii życia, a to można połączyć z tym, co robią rolnicy w tym okresie. Na nowo sieją, na nowo zaczynają pracę w polu i dzięki temu wydaje ono plon i daje życie – mówił Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego obecny na śniadaniu.

Dla gości wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Stawiszynie, dla których przygotowano słodycze, zespół „Kalina” z Blizanowa i Kapela Biesiadna ze Zbierska. Podziękowania za przygotowanie uroczystości odebrały panie z KGW i strażacy. Rozstrzygnięto też konkurs na najsmaczniejszy sernik.

-  Trudno było wybrać najsmaczniejszy. W sumie na stołach zagościło około 40 różnego rodzaju serników upieczonych przez panie z KGW w terenu południowej Wielkopolski – mówi poseł Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Wszyscy zebrani otrzymali świąteczne upominki przygotowane przez uczniów o specjalnych potrzebach edukacycjnych z Zespołu Szkół w Stawiszynie. Organizatorem spotkania była Wielkopolska Izba Rolnicza wraz z burmistrzem Stawiszyna Justyną Urbaniak, wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i Radą Powiatową WIR w Kaliszu.

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama