Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co warto wiedzieć o barierze ochronnej skóry i jak ją chronić

Twoja bariera skórna chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Surowe środowisko jest często przyczyną jej uszkodzenia. Zapewnij jej ochronę, stosując olejki, ceramidy i inne produkty. Półki butików kosmetycznych i drogerii pełne są produktów, które mają za zadanie chronić i odmładzać Twoją skórę.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

 Niektóre z nich złuszczają naskórek, inne wygładzają, a jeszcze inne nawilżają. Wszystkie te produkty łączy fakt, że działają na najbardziej zewnętrzną warstwę Twojego ciała, którą nazywamy barierą skórną. Ale czym dokładnie jest bariera skórna, jaki jest jej cel i co może spowodować jej uszkodzenie?

Co to jest bariera skórna i do czego służy?

Twoja skóra składa się z warstw, z których każda pełni ważne funkcje w ochronie Twojego ciała. Najbardziej zewnętrzna warstwa, zwana stratum corneum, jest często opisywana jako mur ochronny. Składa się ona z twardych komórek skóry zwanych korneocytami, które są połączone lipidami przypominającymi zaprawę murarską. Jest to bariera ochronna skóry.

Wewnątrz komórek skóry, czyli "cegiełek", znajdziesz keratynę i naturalne substancje nawilżające. Warstwa lipidowa zawiera: cholesterol, kwasy tłuszczowe i ceramidy. Ta fantastycznie cienka ceglana ściana dosłownie utrzymuje Cię przy życiu. Bez niej różne szkodliwe toksyny środowiskowe i patogeny mogłyby przeniknąć przez Twoją skórę i wywołać niekorzystne skutki wewnątrz Twojego organizmu. Dodatkowo, bez bariery skórnej, woda wewnątrz Twojego ciała wyparowała, pozostawiając Cię całkowicie odwodnionym.

Co może uszkodzić barierę ochronną skóry?

Twoja skóra broni się przed szeregiem zagrożeń, z których wiele pochodzi z zewnątrz, a kilka z wewnątrz. Niektóre z zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które mogą wpływać na barierę ochronną skóry to: zbyt wilgotne lub zbyt suche środowisko, alergeny, substancje drażniące i zanieczyszczenia, zbyt duża ekspozycja na słońce, alkaliczne detergenty i mydła, narażenie na działanie ostrych substancji chemicznych, nadmierne złuszczanie lub nadmierne mycie, sterydy, stres, czynniki genetyczne, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatna na pewne choroby skóry, takie jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Więcej informacji znajdziesz na meridiasprzedam.plom.pl

Jak można stwierdzić, że bariera ochronna skóry jest uszkodzona?

Gdy bariera skórna nie funkcjonuje prawidłowo, możesz być bardziej podatna na wystąpienie następujących objawów i dolegliwości skórnych: sucha, łuszcząca się skóra swędzenie, szorstkie lub odbarwione plamy, trądzik, obszary wrażliwe lub objęte stanem zapalnym; bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje skóry.

Jak chronić i odbudowywać barierę skórną

Jeśli stosujesz codzienną pielęgnację skóry, obejmującą całą masę produktów, być może nieumyślnie osłabiasz swoją barierę skórną. Rozważ rozmowę z dermatologiem lub innym specjalistą w dziedzinie pielęgnacji skóry na temat tego, które produkty są niezbędne i najbardziej skuteczne. Jeśli złuszczasz skórę, zwróć uwagę na to, jak Twoja skóra reaguje na stosowaną przez Ciebie metodę. Osoby o wrażliwej skórze i ciemniejszych odcieniach skóry mogą chcieć używać miękkiej ściereczki i łagodnego chemicznego środka złuszczającego. Niektóre rodzaje peelingów i szczotek mogą tymczasowo uszkodzić barierę ochronną skóry.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama