Medale, rekordy i cenne punkty. Lekkoatleci UKS 12 udanie rywalizowali w Poznaniu

W sobotę w Poznaniu odbyły się lekkoatletyczne Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Udanie w tej imprezie zaprezentowali się przedstawiciele UKS 12 Kalisz. Ze stolicy Wielkopolski wrócili z dwoma medalami i kolejnymi w tym sezonie życiówkami.

Po srebro w rzucie dyskiem sięgnął Wiktor Grzegorek, który dwukrotnie uzyskał dokładnie tę samą odległość – 47,90 m. Wynik ten jest jego nowym rekordem życiowym i zarazem szóstym rezultatem na krajowych listach w kategorii U16. Co ciekawe, utalentowany dyskobol trzykrotnie przekraczał granicę 47 metra, a przegrał tylko z liderem tabel w kategorii U18, Jakubem Rodziakiem.

Wynik mojego podopiecznego to świetny prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski U16, które już za dwa tygodnie odbędą się w Lublinie. Jestem bardzo dumny z Wiktora, zwłaszcza z jego profesjonalnego podejścia do zawodów i realizacji planów. A było to trudne, gdyż 45 minut wcześniej rywalizował w konkursie pchnięcia kulą, gdzie zajął wysokie piąte miejsce, z wynikiem 11,09 m. Wiktor na Mistrzostwach Polski U16 będzie reprezentował Kalisz i UKS 12 w aż dwóch konkurencjach – w rzucie dyskiem oraz pchnięciu kulą – wskazuje trener miotaczy z Kalisza, Marcin Małecki.

Drugi z jego podopiecznych, Maciej Pancewicz, zajął w konkursie rzutu dyskiem szóste miejsce. Młodszy o rok od Wiktora Grzegorka zawodnik pobił rekord życiowy, wynikiem 42,51 m, który może być dla niego przepustką na krajowy czempionat 16-latków.

Musze tu dodać, że taki wynik w każdym innym makroregionie dałby medal, a akurat nasz makroregion jest najsilniejszy w Polsce. W rzucie dyskiem, przykładowo, startowało siedmiu zawodników, których rekordy życiowe są lepsze niż 41 metrów i są to zawodnicy mieszczący się w pierwszej „20” dyskoboli U16 w Polsce. Maciej wystartował również w pchnięciu kulą, gdzie zajął 11. miejsce, z wynikiem 9,28 m, zdobywając tym samym punkt we współzawodnictwie sportowym – dodaje trener Małecki.

Drugi krążek w Poznaniu dla UKS 12 Kalisz wywalczył Szymon Kasprzak, który kapitalnie spisał się w biegu na 1000 metrów. Podopieczny trenera Pawła Wiśniewskiego sięgnął po brąz, meldując się na mecie z czasem 2:53.66, lepszym od jego poprzedniej życiówki aż o blisko 10 sekund. Ten rezultat może zapewnić mu prawo startu w MP U16.

Tuż za podium uplasowali się pewny występu w czempionacie w Lublinie Cyprian Grzegorek (w biegu na 1000 m z przeszkodami), choć wpływ na jego postawę miała infekcja, jakiej nabawił się dzień wcześniej, oraz Nadia Woldańska, która startowała w chodzie na 3 km (jej czas to 18:04.98). W tej samej konkurencji szósta była Natalia Zientalak (19:15.35 – rekord życiowy).

Dziewiąte miejsce w biegu na 600 m zajęła inna podopieczna trenera Wiśniewskiego, Iga Golanowska (1:47.32). Dwukrotnie piąta była natomiast Marianna Kowalczyk, którą do zawodów w Poznaniu przygotowywał trener Waldemar Olszyna. Na 100 m uzyskała 13.34, a na 300 m – 44.89. W MMM wystartowała również Julia Graczykowska, która w biegu na 1000 m uplasowała się na 13. lokacie, z rezultatem 3:39.87.

Znakomita większość reprezentantów UKS 12 Kalisz wywalczyła w stolicy Wielkopolski cenne punkty dla klubu do klasyfikacji współzawodnictwa dzieci i młodzieży.