Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nie chcą CPK i szybkiej kolei? Kolejne protesty w regionie

Dawno już żadna inwestycja nie budziła tak wielu emocji. Z jednej strony sieć nowych połączeń kolejowych jest dużą szansą dla rozwoju mniejszych miast i terenów przez dekady omijanych na mapach inwestycyjnych, z drugiej strony wiąże się to z przesiedleniami i wyburzeniami, bo linii kolejowej nie da się przeprowadzić w powietrzu. Ponadto budowę CPK krytykuje krajowa i lokalna opozycja, a pierwsze protesty mieszkańców już się odbyły.

Autor: FB/Agrounia

W czwartek protestowali mieszkańcy osiedla Rypinek w Kaliszu. Dwa pierwsze warianty budowy nowej kolei biegnącej przez Kalisz, przeprowadzają nitkę torów właśnie przez to osiedle, a to wiąże się z wyburzeniem około 100 domów- mówią mieszkańcy i żądają wyprowadzenia kolei poza miasta. Kolejny wariant oddala kolej na tereny między Sulisławicami a Chotowem, ale wiemy, że i tamtejsi mieszkańcy nie chcą CPK na swoich terenach.  W protestach udział wzięli radni PO i Polski 2050. 

Konsultacje w sprawie przebiegu kolei w Kaliszu odbędą się w najbliższą środę o 18.00. Początkowo planowano je zorganizować w Akademii Kaliskiej, ale zainteresowanie mieszkańców jest tak duże, że Akademia mogłaby nie pomieścić wszystkich. Dlatego spotkanie z przedstawicielami spółki, która buduje kolej odbędzie się w hali OSRiR przy ul. Łódzkiej.  Prezydent Kalisza zapewnia, że będzie zabiegał o taki przebieg kolei, który przyniesie najmniej niedogodności mieszkańcom. 

- Już w pierwszym etapie konsultacji, w marcu 2020 roku, zaznaczyłem, że sugerujemy przebieg linii kolei dużych prędkości po południowo-zachodniej stronie miasta i odgięcie trasy – w stosunku do propozycji CPK – tak, aby jej przebieg nie powodował konieczności wyburzeń oraz aby nie ograniczał rozwoju osiedla Sulisławice. Według naszej koncepcji przystanek powinien znaleźć się na terenach niezabudowanych, z możliwie łatwym i szybkim dojazdem z terenu Kalisza i całej Aglomeracji.   Zdając sobie sprawę z wielkiej szansy, jaką jest szybka kolej i przystanek w Kaliszu, będę robił wszystko, by niezależnie od wybranego przez CPK wariantu, w trakcie trwania tej inwestycji uszanować interesy wszystkich mieszkańców Kalisza, szczególnie tych, którzy pozostają w jej bezpośrednim oddziaływaniu. – czytamy w komunikacie Krystiana Kinastowskiego.

Dzięki kolei CPK mieszkańcy Kalisza do Warszawy dojadą w godzinę i 20 minut, a do Łodzi czy Poznania w mniej niż 40 minut. To rewolucja w komunikacji publicznej i duży skok cywilizacyjny. Nie wszystkich jednak to przekonuje. Powstają ogólnopolskie grupy sprzeciwu wobec nie tylko konkretnym trasom przebiegu, ale samej idei tej inwestycji. 

- Polska potrzebuje mądrego podejścia do rozwoju infrastruktury. Przeskalowane projekty CPK, zwłaszcza koncepcja megalotniska, to nie kamienie milowe rozwoju, a kamienie pod stopy rozwoju naszego państwa – czytamy na jednej z takich grup.

A w piątek konsultacje społeczne nad CPK w Błaszkach zakończyły się dużym protestem i blokadą drogi krajowej nr 12. W proteście brali udział działacze Agrounii.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

alex 15.09.2022 15:17
i tak wyjedzie, tylko z szybką koleją szybciej. w Kaliszu nikt nie ściąga biznesu, fabryk, itd. tylko przemysł może zapewnić tu rozwój. bez firm, które będą się rozwijały nie ma szans na pracę i dobre zarobki. Dobre zarobki są w dużych miastach. tam zyje się inaczej - nie patrzą rodzice co robią ich dzieci. Dlatego dzieci wyjeżdzają bo chcą wolności od skostniałych rodziców. kolej nie ma nic tu do rzeczy

Kazuk 12.09.2022 07:04
Wszystko oprotestujmy a potem się dziwmy ze nasze dzieci uciekają z Kalisza. Mamy w mieście beznadziejne połączenie kolejowe, brak obwodnicy że o autostradzie czy trasie szybkiego ruchu niw wspomnę. NASZE MIASTO UMIERA. Młodzieży wyjedzie i zostaną stare grzyby.

Kaliszanka z Rypinka. 12.09.2022 21:42
Mam propozycję do pana Kazuka. Oddaje panu swój dom wzamian za pański. Będzie mógł pan własnym przykładem przyczynić się do rozwoju miasta Kalisza oddawszi do zburzenia mój (czyli pański) dom dla dobra CPK.. Polecam się!!!

Kaliszanin 11.09.2022 23:47
Po co jakieś mega lotniska skoro już teraz linie wycofują loty Jedno już stoi puste w Radomiu To strata pieniędzy a utrucie ludzi a koleje jak jeżdżą sami widzicie Wieczne opóźnienia albo i wcale nie podstawiane Ludzi mają gdzieś tylko chore ambicje Przecież można to zrobić poza granicami miasta Ale władze chcą wyburzać domy, wyrzucać ludzi, niszczyć osiedla a tym co zostaną zakłócać spokój Rypinek to przecież centrum miasta Są inne możliwości Każdy dojedzie na kolej te 10 czy 20km W dzisiejszych czasach to żaden problem Nie dla kolei

Marcin 13.09.2022 18:00
Co do CPK też mam wątpliwości. Nie latam, ale o ile wiem tendencja była taka, żeby lotniska były jak najbliżej mieszkańca, a nie żeby jeździć pół kraju. Jednak co do kolei to obawiam się, że stacja za miastem będzie drugą Włoszczową - 3-5 osób na peronie. Obyś nie narzekał później, że na dworzec nie opłaca się i trzeba jeździć do Warszawy samochodem. W Ostrowie, Poznaniu i Wrocławiu z dworca jest blisko do centrum.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama