Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

CPK w Kaliszu i ościennych gminach. Znamy warianty i terminy

Prace nad budową nowych połączeń kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego nabierają tempa i konkretnych kształtów. CPK przedstawił cztery warianty przebiegu szybkiej kolei dla Kalisza i ościennych gmin. Spółka podała też terminy spotkań z zainteresowanymi mieszkańcami, którzy mogą wnosić swoje uwagi przed podjęciem ostatecznej decyzji w tej sprawie.
CPK w Kaliszu i ościennych gminach. Znamy warianty i terminy

Autor: CPK

Kalisz leży na trasie planowanej linii kolejowej nr 85, łączącej Sieradz – Kalisz-  Pleszew – Poznań. CPK przedstawiło szczegółowe mapy z alternatywnymi korytarzami dla tej kolej we wszystkich gminach, które leżą na jej trasie. W przypadku Kalisza rozpatrywane są cztery warianty.

Dwa pierwsze z nich, niebieski i czerwony w kluczowych dla kaliszan miejscach biegną w tym samym torze. I są to warianty wpuszczające szybką kolej najbliżej centrum miasta. Biegną od lasu Winiarskiego, nad polem golfowym przy Prośnie, dalej wiaduktem w okolicach skrzyżowania ul. Częstochowskiej z ul. Budowlanych do stacji PKP przy ul. Dworcowej. Następnie kolej wyprowadzana jest z miasta obecnym korytarzem w stronę Nowych Skalmierzyc.

 Wariant żółty wpada do Kalisza od strony gminy Godziesze Wielkie. W okolicy skrzyżowania ul. Rzymskiej z Romańską ma swoje rozwidlenie. Jedna z nitek prowadzi na Piwonice i stamtąd obecnym torem na stację PKP, druga nić tranzytowa biegnie między ul. Romańską a Celtycką w stronę Nowych Skalmierzyc.

Najszerszym łukiem Kalisz omija wariant zielony. Rozwidlenie na tor wjeżdżający na stację PKP w Kaliszu znajduje się w Żydowie, a trasa prowadząca do Nowych Skalmierzyc i dalej biegnie między ul. Romańską a Chotowem.

Na ostateczny przebieg kolei wpływ będą mieć sami mieszkańcy. Kaliszanie będą mogli się wypowiedzieć w tej sprawie  14 września. O 17:30 w auli Akademii Kaliskiej przy Nowym Świecie zorganizowane jest spotkanie z przedstawicielami CPK. Takie spotkania odbędą się też dla mieszkańców innych gmin. Wykaz dat i miejsc spotkań pod artykułem.

Po konsultacjach społecznych inwestor rozpatrzy uwagi do końca 2022 roku. W I kwartale przyszłego roku wybrany zostanie ostateczny wariant. W II połowie 2023 CPK złoży wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji i po uzyskaniu takiej będzie mógł ogłaszać przetarg.

A pod tym linkiem znajdą Państwo dokładne mapy z zaznaczonymi wariantami dla CPK dla gmin naszego regionu.

Terminy konsultacji społecznych:

 05.09.2022  (poniedziałek)

godz. 18.00 - Kórnik – Ochotnicza Straż Pożarna w Kórniku, ul. 20 Października 93, Kórnik

06.09.2022  (wtorek)

godz. 17.00 – Poznań-Krzesiny – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Tarnowska 27, Poznań

07.09.2022  (środa)

godz. 17.00 – Poznań-Starołęka – Szkoła Podstawowa nr 63, ul. Starołęcka 142, Poznań

08.09.2022  (czwartek)

godz. 17.30 – Szczytniki – Ochotnicza Straż Pożarna w Szczytnikach, Szczytniki 5

09.09.2022  (piątek)

godz. 16.30 – Godziesze Wielkie – Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie, Stobno 70

godz. 19.30 – Błaszki – Centrum Kultury w Błaszkach, Lubanów 27, Błaszki

12.09.2022  (poniedziałek)

godz. 19.00 – Wróblew – Ochotnicza Straż Pożarna, Słomków Suchy 74

13.09.2022  (wtorek)

godz. 17.00 – gmina Sieradz – Sala konferencyjna Urzędu Gminy, ul. Armii Krajowej 5, Sieradz

14.09.2022  (środa)

godz. 17.30 - Kalisz – Aula Akademii Kaliskiej, ul. Nowy Świat 4, Kalisz

15.09.2022  (czwartek)

godz. 17.00 - Zaniemyśl – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Sienkiewicza 3, Zaniemyśl

16.09.2022  (piątek)

godz. 17.00 - Krzykosy – Świetlica Wiejska w Sulęcinku

19.09.2022  (poniedziałek)

godz. 16.30 – Jaraczewo – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 4, Jaraczewo

godz. 19.30 – Nowe Miasto nad Wartą – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Poznańska 8a, Nowe Miasto nad Wartą

20.09.2022  (wtorek)

godz. 17.30 – Środa Wielkopolska – Ośrodek Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. 20 Października 30, Środa Wielkopolska

21.09.2022  (środa)

godz. 16.30 – Dobrzyca – Gminne Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10, Dobrzyca

godz. 19.30 – Dom Kultury w Kotlinie, ul. Powstańców Wielkopolskich 3a, Kotlin

22.09.2022  (czwartek)

godz. 16.30 – Czermin – Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie

godz. 19.30 – Pleszew – Hala Sportowa - ZSP Nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4, Pleszew

23.09.2022  (piątek)

godz. 16.30 – Opatówek – Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach, Chełmce 38A

godz. 19.30 – Nowe Skalmierzyce – Ochotnicza Straż Pożarna w Boczkowie, ul. Strażacka 4, Boczków

26.09.2022  (poniedziałek)

godz. 17.00 - Jarocin – Jarociński Ośrodek Kultury, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1, Jarocin

27.09.2022  (wtorek)

godz. 17.00 - Gołuchów – Sala Wiejska w Krzywosądowie

 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ul. Wrocławska 20.09.2022 12:41
WAŻNE : szybka kolej aby była "szybka" nie może zatrzymać się w Kaliszu, bo wtedy cała koncepcja CPK nie miałaby sensu. Proszę sprawdzić projekty CPK, nie ma przystanku w Kaliszu ! Po drugie to żadna szansa rozwoju dla miasta, raczej ucieczka młodych ludzi do większych miast. Ludzie nie dajcie sobie wmówić farmazonów. To jest decyzja naszej władzy i zrobią to co uważają za słuszne. Kolej będzie, pytanie jak mieszkańcy Kalisza się ogarną i będą o swoje walczyć. Wariant zielony, przy braku przystanku w Kaliszu to jedyna opcja.

sss 20.09.2022 13:35
puknij się w czerep.

Rypinianka 16.09.2022 08:51
Większość liczy na przejazd szybką koleją, Kalisz Poznań może Wrocław, "na piwko " jest taki jeden z Sulisławic który właśnie obroniła magisterkę tak przedstawiła się na spotkaniu 14.09.2022 chce szybkiej kolei ale nie przez Sulisławice tylko przez Kalisz przecinając całe miasto, są to utrudnienia komunikacyjne dla całej nasze społeczności która jedzie do pracy, szkoły .... z Kalisza i ościennych miejscowości , wysiedlenia setek ludzi z odszkodowaniem które nie daje szans na odbudowę dotychczasowego poziomu życia . Ale!!!! Skoro Pan Absolwent chce się przejechać, to proszę zastanowić się nad jednym, negocjatorzy obiecują że jak napiszemy petycję to pociąg zatrzyma się może w Kaliszu. Czas przejazdu Łódź Kalisz 30 minut prędkość do 340Km - on stanie panie Absolwencie magistrze w Kaliszu , myślę że zerwie Panu włosy z głowy i na dłuższy czas będzie Absolwent miał problem ze słuchem . Pan Absolwent mówił że to przyszłość dla Kalisza jaka ? Zostaną wybudowane zakłady pracy, powstaną firm biznesowe?. Bo pociąg szybkich prędkości przejedzie przez Kalisz? NIE

Okh 15.09.2022 21:15
Mieszkancy nie chcą żadnego z tych wariantów To ograbianie przez rząd mieszkańców Prezydent Kalisza też się nie popisał a że mieszka blisko kolei to nic bo jego stać żeby się wyniósł

Robert AB 09.09.2022 04:15
LK85 Warszawa – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań to linia KDP, na której ma się odbywać WYŁĄCZNIE ruch pasażerski. WYŁĄCZNIE. Najlepszy jest wariant W1 (niebieski).

Miejscowy 09.09.2022 12:59
Kolega to pewnie z firmy organizującej konsultacje. Nie można być pewnym tego, co tam będzie jeździć i z jaką częstotliwością, bo NIKT tego nie wie.

Robert AB 09.09.2022 13:36
Pudło. Jestem inżynierem zainteresowanym tematyką KDP. Obecnie proponowany system kolei jest lepiej dostosowany do polskiego rozproszonego układu osadnictwa. --- Poprzednia koncepcja z przystankiem w Nowych Skalmierzycach opierała się na hiszpańskim i francuskim systemie osadnictwa z bardzo dużymi pojedyńczymi ośrodkami (Madryt, Paryż) z dużymi pustkami pomiędzy. Ten układ nie jest optymalny dla PL.

Miejscowy 09.09.2022 16:43
1) Inne warianty rozważają linie kolejowe zarówno wjeżdżające do Kalisza jak i omijające Miasto. Co to oznacza? Że jest rozpatrywany taki ruch, który po części ma dojeżdżać do Kalisza jak i taki, który ma omijać Kalisz. Po cóż w takim razie cały ruch (nawet ten, którego celem nie jest Kalisz) ma być kierowany do miasta? 2) Mieszkańców Kalisza nie interesuje ogólny rozkład linii w całej Polsce, ale ich wpływ na warunki życia w mieście. TEMU SŁUŻĄ KONSULTACJE W RAMACH DANEJ MIEJSCOWOŚCI 3) Wnioski, że będzie wyłącznie ruch pasażerski są oparte o przypuszczenia, a nie o jakiekolwiek dokumenty. Obecnie nie ma żadnych dokumentów, które by taki wniosek uzasadniał. Powtarzam jeszcze raz, ŻE NIE WIADOMO, CO TAM BĘDZIE JEŹDZIĆ I Z JAKĄ CZĘSTOTLIWOŚCIĄ A nawet, jeśli się pojawi, to za chwilę to może się zmienić. 4) Obecnie nie trwają konsultacje starych koncepcji, tylko aktualnych czterech wariantów. Po co na tym etapie je przywoływać?

Robert AB 09.09.2022 19:08
1) Warianty W1 i W2 dają szansę na to, że więcej pociągów KDP zatrzyma się na stacji w Kaliszu. Skoro pociąg już wjeżdża do Kalisza, to prędzej się zatrzyma (i tak musi zwolnić na łukach przez i zza stacją). A że to będą wyłącznie lekkie pociągi pasażerskie, to można skoncentrować się na W1 i W2. --- 3) Jest mapa CPK pokazująca, które linie KDP będą obejmowały tylko ruch pasażerski, a które mieszany. Cała LK85 (KDP) ma być tylko dla pociągów pasażerskich KDP oraz szybkich pociągów regionalnych (160 km/h i więcej; 2x25 kV AC). Duża część pasażerskich pociągów z LK3 oraz LK14/LK272 zostanie przesunięta na LK85. Linia LK85 będzie mogła mieć większe nachylenia i będzie zbudowana pod lżejsze pociągi. LK3 oraz LK14/LK272 przejmną ruch towarowy oraz wolniejsze pociągi pasażerskie. Polecam wątki na Skycrapercity (KDP merytoryczny + LK85 Warszawa - CPK - Łódź - Sieradz - Kalisz - Poznań), gdzie znajdziesz więcej informacji. Skoro LK85 nie będzie miała odpowiednich warunków technicznych pod ciężkie pociągi towarowe to takich pociągów na niej nie będzie (pociągi towarowe są na taką linię za ciężkie i nie będą w stanie podjechać pod górkę, w niektórych miejscach ze względu na zbyt duże nachylenia). --- 4) Wspomniałem o starych koncepcjach dlatego, że teraz trasowanie jest naprawdę dobrze dopracowane.

Poszkodowana 14.09.2022 14:45
To zakole do przypuszczalnie Intersity drogi Panie które dzisiaj jeździ po starym torowisku. Patrzcie na mapy łączy się żłóty (w Linii prostej ) z niebieskim o które tak walczy żółty kolor, gdzie popatrzcie. Wyleci Rypinek i wylecą Sulisławice

Robert AB 09.09.2022 19:39
Mapka pokazująca, które linie KDP będą przeznaczone tylko dla ruchu pasażerskiego, a które dla mieszanego (pasażerskiego i lekkiego towarowego): https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/2sXk9kuTURBXy8wODlhYTZmZi1mNDIwLTQ4NTAtOWYwMi02ZTY2ZjNhYzk0MGMuanBlZ5CCoTAFoTEC

Iga 15.09.2022 21:19
No to ładny z Ciebie inżynier skoro przez środek osiedla chcesz puścić kolej domy wyburzyć reszcie hałas zostawić jakby nie można po obrzeżach miasta puścić i kla dojechać do kolei albo swoim samochodem a Kalisz ma największą ilość samochodów w przeliczeniu na mieszkańca

Rypinianka 14.09.2022 14:34
Wszyscy piszą wariant niebieski bo omija ich domy = solidarność polska. Szybkie koleje tz że trasa ich powiła biec w linii prostej prawda? A tu masz wykoszone cale osiedle po łuku, widzicie to czy ja ma problem ze wzrokiem.Pytanie o co tu chodzi czyżby deweloperka już liczyła ile zarobi na sprzedaży Rypinkowskich nieruchomości to jest dobra lokalizacja Kalisz ale na uboczu w centrum ale cisza i spokój no może trochę męczą obecne tory kolejowe ale można przyzwyczaić się (mieszkam tam). Wy będziecie licytować który kolor a złodzieje zawłaszczą wam domy i te niebieskie i te żółte i zielone bo one biegną w lini prostej . Razem może coś zdziałamy wszystkie kolory bo teraz jest kłótnia pomiędzy dzielnicami i o to chodzi. Przede wszystkim ustawa wywłaszczeniowa jest lichwiarska i to trzeba też zmienić nie tylko dla Kalisza bo tych sztandarowych inwestycji jet ful. Dramatów ludzkich też

Rypinianka 16.09.2022 09:08
NIE tak pisze osoba która jest w innych wariantach, przykład był na spotkaniu 14.09. na tak ze wskazaniem niebieskiego ale nie przez ................

Ghi 08.09.2022 20:29
Jeśli będą to pociągi osobowe to trzeba wybrać wariant ze stacją jak najbliżej centrum miasta. Jeśli będzie to ruch towarowy to jak najdalej od miasta. Tylko jak go wyrzucimy poza miasto, to musimy pogodzić się z tym ze stacji w okolicach Kalisza nie będzie bo nikt za jakiś czas nie będzie przerabiał całej prawie nowej infrastruktury żeby ją zrobić. A jak cały ruch pójdzie przez dworzec w Kaliszu to wtedy żaden problem żeby jadące pociągi osobowe się na nim zatrzymywały.

Rypinianka 14.09.2022 14:40
Co twoim zdanie znaczy okolice Kalisza , Ostrów który jest poza ty? Praktycznie Kalisz to Sulisławice Skalmierzyce, Piwonice i Opatówek, reszty nie będę wymieniała. Gdzie twoim zdaniem może być dworzec? Szybka kolej to prosta kolej, a tak serio jeżeli z łodzi jedzie pociąg 30 miniut to myślisz że stanie w Kaliszu ?

Gość 08.09.2022 19:14
Kolej ma być przede wszystkim towarowa Żadna kolej szybkiego ruchu nawet osobowa biegnącą przez Kalisz nie będzie zatrzymywać się w Kaliszu Więc lepiej przez Chotów niech leci a nie burzy spokój mieszkańców gęsto zabudowanych dzielnic a ludzie stracą domy i dorobek życia

OJ OJ 14.09.2022 14:57
Najlepiej odbijać piłeczkę,( mieszkam przy torach) a nie można jej zmodernizować dostosować do obecnych potrzeb a nie wyburzać dorobek tysięcy Polaków grabić zabierać i doprowadzać społeczeństwo do ubóstwa. Ludzie maja kredyty do spłacenia obecna inflacja im w tym pomaga a PIS próbuje swoją nieudolność przykryć kłótniami o nowe inwestycje na które tak naprawdę ich nie stać O PRZEPRASZAM NAS bo to nasze pieniądze

NIE dla taboru towarowego 05.09.2022 21:13
STANOWCZE NIE dla przejazdów taboru towarowego w Kaliszu!

R1 09.09.2022 04:29
KDP Warszawa - Łódź - Sieradz - Kalisz - Poznań ma być linią WYŁĄCZNIE pasażerską. Sposób w jaki jest projektowana nie będzie pozwalać na pociągi towarowe, ale dzięki temu też linia będzie tańsza do budowy. Będą linie KDP w Polsce do ruchu mieszanego (pasażerskiego i lekkiego towarowego), np. Sieradz - Wrocław, albo Katowice - Ostrawa. Ale nie trasa przez Kalisz.

Rafał 02.09.2022 23:13
Po co mam cpk skoro w Berlinie

Maciej 01.09.2022 16:03
Nikt, kto jest za wariantem niebieskim nie bierze pod uwagę, jaki tabor tam będzie kursował. O CPK mówi się coraz bardziej, że ma być głównie hubem towarowym. Rozpatrywane warianty powinny zależeć od tego, do czego służyć ma CPK, a tego jak na razie do końca nie wiadomo. Oznacza to, że Kalisz zostanie zapchany ruchem kolejowym, w tym głównie towarowym. Konsekwencją jest nie tylko hałas, ale przede wszystkim potworne korki, jakie rodzić będą kolizyjne skrzyżowania z torami kolejowymi. Niezależnie od wariantu, ruch towarowy bezwzględnie nie powinien wjeżdżać do miasta.

NIE DLA BUDOWY CPK 31.08.2022 22:35
Osoby popierające wariant niebieski mieszkańcy innych wariantów, każdy walczy o swoje .NIE dla całego pomysłu budowy szybkiej kolei.W całej Polsce ludzie walczą i protestują i mają rację.

Kaliszanka 31.08.2022 22:27
Ciekawe czy osoby chcące wariant niebieski zastanowiły się, że jest najbardziej kosztowny .Mnóstwo domów,mnóstwo wysiedleń miasto podzielone na pół.Gdyby to było metro zewnętrzne to jeszcze ale od kiedy to pociągi mają trasy jak autobusy przez miasta?Tą szybka kolej nie dotyczy dojazdu z Kalisza do Wrocławia,a najwięcej studentów jeździ w tamtym kierunku.Wszędzie w Europie lotniska i tego typu węzły kolejowe są na obrzeżach miast .

Anka 27.08.2022 12:27
Trasa niebieska zaplanowana przez tereny wypoczynkowe dla Kalisza. Wzdłuż rzeki ludzie jeżdżą rowerami, na rolkach jest to ,np.enklawa żurawia .Niebieska trasa to zły pomysł.

Kaliszanka 26.08.2022 11:20
Wariant niebieski -najatrakcyjniejszy dla Kalisza.

Ola 08.09.2022 19:17
Ta kolej nie będzie zatrzymywać się w Kaliszu

R 09.09.2022 04:18
Kolej planowana wiele lat temu nie zatrzymywałaby się w Kaliszu. Ta planowana teraz będzie, bo jest inaczej planowana tak, żeby obsługiwać jak najwięcej stacji w miastach.

OJ 14.09.2022 14:51
A z którego koloru Kaliszanka jest pewnie żółty lub zielony?

RYPINIANKA 16.09.2022 09:04
Taaaak.... paraliż na długie lata a później hałas i oblizywanie się że jednak my nie skorzystamy z dobrodziejstwa szybkiej kolei. Najlepiej będzie mieszkać w pobliżu ekranów dlaczego - bo halas pojawia się dalej, kto będzie zbierał to dobrodziejstwo na pewno pierwsze bloki które stoja przy nasypie kolejowym. Ale hałas pojawia się przed pociąg jest szybciej, Kaliszanie i okolice będą żyły w komfortowych warunkach, na peronie na który wjezdnia upragniony pociąg.

Robert AB 26.08.2022 05:46
Wariant W1 jest zdecydowanie najlepszy dla Kalisza, dla Pleszewa oraz samorządów między Kaliszem i Sieradzem ze względu korzystniejsze trasowanie i na mniejsze poszatkowanie terenu. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Myślę, żeby AKO i inne samorządy w okolicy starały się o to, aby wprowadzono drobne korekty do W1: * linia LK14 między stacją w Kaliszu i granicą z gm. Opatówek powinna być wyprostowana i iść razem z LK85 jako linia czterotorowa w układzie 2 (LK85) +2 (LK14); * powinny powstać łącznice kolejowe w Kaliszu i okolicach umożliwiające jazdę pociągiem relacji Poznań - Kalisz - Ostrów Wlkp. - Kępno i odwrotnej po liniach LK85, LK14 i LK272; mogłyby to być szybkie pociągi aglomeracyjne Kolei Wielkopolskich lub pociągi dalekobieżne wykorzystujące wspomniany fragment trasy; * rozejście się LK14 i LK85 pośrodku gm. Wróblew (pomiędzy Sędzicami i Kobierzyckiem) powinien być zlikwidowany; obie linie powinny iść razem, * linia LK85 powinna przechodzić na północ od Szczytnik (między Szczytnikami i Opatówkiem), aby uniknąć zbędnego meandrowania; * linia LK14 między Kaliszem i ul. Uniejowską w Sieradzu (lub LK14 po wyjściu ze stacji w Zduńskiej Woli w kierunku Sieradza) powinna być razem z LK85 zasilana 2x25 kV AC; stacje w Kaliszu i Sieradzu powinny być węzłami z zasilaniem 2x25 kV AC; takie rozwiazanie ułatwiałoby bliższe poprowadzenie torów LK85 i LK14, bo nie byłoby negatywnego oddziaływania zasilania prądem zmiennym 2x25 kV i stałym 3 kV. Powinna być też możliwość jazdy w relacji: Warszawa -(LK85) - Kalisz - (LK14) - Ostrów Wlkp. - (LK272) Kępno - (LK181) - (LK86) - Wrocław. Aby to było możliwe: * brakujące łącznice powinny zostać zaplanowane i wybudowane na tej trasie; * LK272 między Ostrowem Wlkp. i Kępnem powinna być przyspieszona do 160 km/h; jeżeli jest niewystarczająca przepustowość LK272 to powinny być może dodane dodatkowe stacje, gdzie pociągi mogłyby się wyprzedzać; * perony w Kępnie na LK181 powinny być wydłużone na zachód tak aby dzięki nim można było obsłużyć pociągi jadące LK272 (północ) na LK181 (zachód) i ze zjazdem za miastem Kępno na LK86. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- W1 też jest korzystny dla Pleszewa. --- Na dzień dzisiejszy istnieje stacja kolejowa Pleszew chodź sama w sobie nie mieści się na obszarze Pleszewa a we wsi Kowalew. Od stacji do urzędu miasta jest jakieś 4,2 km. Obecnie istnieje niezbyt doskonała alternatywa w postaci resztki wąskotorówki. Jakieś 70 m dalej od stacji normalnotorowej znajduje się stacja kolejki wąskotorowej. Wąskotorówka dowiezie nas do stacji Pleszew Miasto gdzie do urzędu miasta mamy już tylko 600 m. --- CPK planuje wybudowanie przez Pleszew łącznicy między LK85 i LK272 z wykorzystaniem śladu tej wąskotorówki i bocznicy kolejowej. To pozwoli na uruchomienie stacji kolei normalnotorowej w Pleszewie i relacje Poznań - Pleszew - Kalisz. Zamiast stacji wąskotorowej będzie normalnotorowa i nie trzeba będzie dojeżdżać do Kowalewa.

Kaliszanin 25.08.2022 23:32
Niebieski i żaden inny wariant CPK

Maja 08.09.2022 19:19
W Kaliszu nie będzie przystanku Ona tylko będzie przejeżdżać przez Kalisz

??????? 14.09.2022 15:01
A który ty jesteś kolor żłóty czy żielony skoro mówisz tylko niebieski ?????

Apator 25.08.2022 11:13
A weźcie się za łopaty i zbudujcie szybką kolej bezpośrednio na wybrzeże, do Gdyni... Bo teraz, żeby jechać np. do Gdyni, czy też do Torunia to trzeba jechać na zachód przez Poznań. Najstarsze miasto w Polsce a z komunikacją kolejową i autobusową kiepsko 😪

franki 24.08.2022 21:24
To jest utopijna bajkolandia dla naiwnych taka sama jak 100 obwodnic i ta Kalisza w ciągu S 25 .Przestańmy zajmować się bajkopisarstwem a zacznijmy żyć w realu . PS Dla mitomanów najlepsza jest wersja niebieska

Włodek 24.08.2022 14:53
No super pociąg pędzący około 150km/h w centrum miasta,huk,świst,hałas,a wsiądzie lub wysiądzie kilka osób... dzięki temu to będzie rozwój miasta..... lepiej myśleć o obwodnicy....

Kolejarz 24.08.2022 14:49
Niebieski wariant jest najkorzystniejszy dla naszego miasta :)

Antoni 08.09.2022 19:21
Chociażby dlatego że tu kolej tylko przejedzie a się nie zatrzyma Haha

Kaliszanin 24.08.2022 14:35
Najlepszy jest wariant niebieski! Gwarantuje brak omijania naszego miasta przez pociągi! Ponadto likwiduje wężowe zawijasy i skraca podróż w kierunku Łodzi także dla kolei regionalnej i pospiesznych. Żółty i zielony wariant jest do odstrzału - utrwalają patologiczny zawijas wydłużając podróż, szatkuje całą południową dzielnicę, czy miasto będzie miało kasę na budowę mostów i tuneli w tym rejonie?

Kacper 24.08.2022 09:58
Niebieski wariant.

ggrzeh 24.08.2022 08:53
Czy te mapy są aktualne? Na stronie CPK trasa zielona wygląda nieco inaczej...

ddd 24.08.2022 08:48
Jeśli kiedyś to wybudują to tylko wariant niebieski jest gwarantem tego, że te pociągi się będą w Kaliszu zatrzymywały i za tym wariantem trzeba lobbować. Jest to jedyna szansa dla miasta. Aczkolwiek o ile w ogóle to powstanie. Jednak trzeba być tylko i wyłącznie za wariantem niebieskim, przechodzącym przez dworzec w Kaliszu.

Zdzichu 08.09.2022 19:25
Ten pociąg szybkiego ruch to przede wszystkim przewozy towarowe i nie będą się w Kaliszu zatrzymywać tylko hałas będzie większy

R 09.09.2022 04:20
Kto Ci Zdzichu takich bajek naopowiadał :). KDP Warszawa - Łódź - Kalisz - Poznań ma być WYŁĄCZNIE pasażerska.

Zdzisiek 15.09.2022 21:29
Biedaku doszkol się i poczytaj

Iza 22.09.2022 20:11
To co rząd obecny gwarantował jeszcze się nie sprawdziło Coraz więcej biedy i ubóstwa tylko oni stają się milionerami a zwykli ludzie będą umierać z zimna i głodu bez dostępu do lekarza

Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama