Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Robotnik drogowy – zawód przyszłości?

Czy robotnik drogowy jest zawodem przyszłości? Patrząc na to, co dzieje się na kaliskich ulicach z pewnością można stwierdzić, że przedstawicielom tej profesji pracy nie brakuje.  Wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na drogowców będzie rosło. Zarobki w tej branży wahają się od 2 do nawet 8 tys. zł.
Robotnik drogowy – zawód przyszłości?

Najpoważniejsze prace drogowe trwają przy ulicy Łódzkiej. Tylko na tym jednym odcinku, według Zarządu Dróg Miejskich, pracuje około 60 robotników, a w całym Kaliszu znacznie więcej, bo miasto zatrudnia ponad 10 firm remontowo-budowlanych. Robót drogowych będzie coraz więcej. – To, co planujemy zrealizować w tym roku to duże zadania, które w sposób istotny poprawią układ drogowy w Kaliszu i stan nawierzchni ulic. Natomiast należy się spodziewać, że w przyszłych latach prace będą kontynuowane – mówi Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.

Jedna ulica odremontowana, a inna się starzeje i tak ciągle. Dla prawdziwego fachowca pracy nigdy nie zabraknie. Przy łopacie możemy zobaczyć i starszych, którym coraz bliżej emerytury, i młodych często wykształconych, którzy przekwalifikowali się i którzy uczą się zawodu od starszych kolegów. - Ludzi z wykształceniem zawodowym, drogowym nie ma. Trudno bowiem trzymać olbrzymi potencjał wytwórczy w sposób stały. Liczba pracowników ciągle się zmienia, w zależności od tego czy wygrywa się przetarg i ile jest pracy – mówi Jan Malitowski, prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego S.A w Kaliszu.

Łopata i kilof chociaż wciąż są widoczne, ale coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi maszynami i technologią, która pracę ułatwia, ale człowieka nigdy nie zastąpi. - W zawodzie pracuję 44 lata. Tutaj nie ma nic trudnego, oprócz dużego ruchu, a tak to są normalne typowe sprawy, które się przerabiało tyle lat – mówi nam jeden z drogowców. Długoletnie doświadczenie nie jest jednak gwarancją bezpieczeństwa pracy, dlatego aby chronić się przed zagrożeniami konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. - Pracownik w żaden sposób nie powinien być dopuszczony do pracy, jeżeli nie ma badania lekarskiego, szkolenia wstępnego i stanowiskowego z zakresu BHP oraz ryzyka zawodowego, bo o tym pracodawcy zapominają – mówi Krzysztof Gorzkiewicz, specjalista BHP.

Olbrzymie niebezpieczeństwo pracy przy ruchu drogowym, odpryski materiałów budowlanych,  zmiana warunków atmosferycznych i masa bitumiczna, która ma ponad 160 stopni. Oprócz tego hałas i kurz. Trudno uwierzyć w to, że w takich warunkach pracuje także kobieta. – To jedynie nadzór i koordynacja, żadnych fizycznych prac tutaj nie mam, jedynie prace biurowe. Ale nie jest to lekka praca, na pewno trudniejsza niż w biurze, bo na świeżym powietrzu człowiek bardziej się męczy – przyznaje Róża Szuławy, majster budowy.

Pracownik fizyczny w sezonie zarabia od 2 tysięcy złotych. Najwyższe płace na jakie mogą liczyć robotnicy drogowi sięgają 8 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty zarabia tylko 10% fachowców. Ciężkie czasy dla robotników drogowych nadciągają zimą, bo nie każda firma zajmuje się wtedy utrzymaniem dróg.

Ewelina Samulak, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama