Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akademia Kaliska może otwierać szkoły doktorskie!

Akademia Kaliska została poddana ocenie parametrycznej i na jej podstawie w dwóch dyscyplinach naukowych otrzymała kategorie naukowe B+. Oznacza to, uczelnia może otwierać szkoły doktorskie. To również możliwość pozyskania dotacji na badania naukowe, które dotychczas były finansowane przez uczelnię przy udziale różnych źródeł zewnętrznych.

 – Dotychczas  osoby nieżyczliwe Akademii Kaliskiej zarzucały nam, że nie jesteśmy ,,prawdziwą” uczelnią akademicką, ponieważ mimo prawa nadawania stopnia naukowego doktora w dwóch dyscyplinach, nie mieliśmy przyznanej kategorii naukowej w żadnej dyscyplinie. Zapewniałem wszystkich, że ona się pojawi, ponieważ wiem doskonale, jak pracują naukowcy Akademii Kaliskiej i jaki mają potencjał – powiedział rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła.

Kompleksowa ocena parametryczna została dokonana przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Ocenie poddano blisko 1000 jednostek z całego kraju. Eksperci brali pod uwagę osiągnięcia badawcze, potencjał jednostek oraz efekty ich działalności. Akademia Kaliska otrzymała dwie kategorie B+  w dyscyplinie nauk o zdrowiu oraz w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. A to oznacza, że w uczelni będzie można otworzyć szkoły doktorskie. Dotychczas studia doktoranckie możliwe były jedynie w trybie eksternistycznym.

– Czekaliśmy na ten moment, ponieważ wielokrotnie pojawiały się głosy podważające nasz status uczelni akademickiej – dodaje prof. Andrzej Wojtyła. – Z przykrością stwierdzam, że były to głosy radnych, a nawet parlamentarzystów, którzy nie powstrzymywali uszczypliwych uwag  nawet podczas  uroczystej inauguracji roku akademickiego. Tłumaczyłem, że nie miałem wpływu na fakt, iż w 2017 roku ówczesna PWSZ nie przystąpiła do oceny, a kolejna ewaluacja ze względu na pandemię koronawirusa  została przełożona o jeden rok. Byłem jednak spokojny o końcowy wynik i cierpliwie czekałem na ostateczne rozstrzygnięcia. Przyznanie nam w dwóch dyscyplinach naukowych kategorii B+, to doskonała wiadomość i już teraz dziękuję oraz gratuluję naszym naukowcom, którzy intensywnie pracują prowadząc badania i publikując ich efekty. Pragnę jednak dodać, że na pewno będziemy się odwoływać od decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki, ponieważ uważamy, że nie wszystkie nasze osiągnięcia zostały wzięte pod uwagę. Przede wszystkim zwrócimy uwagę, iż w ocenie parametrycznej Akademia Kaliska nie mogła wykazać tzw. liczby ,,N” za 2017 rok. Liczba ,,N” oznacza średnią arytmetyczną liczby pracowników zatrudnionych w jednostce w poszczególnych latach przy prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach stosunku pracy  w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Sygnalizowaliśmy już, że do składania oświadczeń byli zobowiązani pracownicy zatrudnieni w jednostkach naukowych, ubiegających się o środki finansowe na finansowanie działalności statutowej. W 2017 roku nasze badania nie były z tych środków finansowane, co nie znaczy, że ich nie było. Należy zaznaczyć, że badania były finansowane ze środków uczelni. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy – dział nauki został przeze mnie stworzony na uczelni w połowie 2018 roku, a okres parametryzacji obejmował lata 2017 – 2021. Czyli łatwo obliczyć, że przez dwa lata, musieliśmy pracować z taką intensywnością, by móc wykazać się osiągnięciami, na które inne uczelnie miały 4 lata. Ale to nie wszystko – nie posiadając kategorii naukowej, nie otrzymywaliśmy dotacji na badania naukowe z ministerstwa edukacji i nauki. To nas znacząco ograniczało, a teraz sytuacja się radykalnie poprawi.

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych dokonuje oceny parametrycznej co 4 lata. Poprzednią ewaluację prowadzono w 2017 roku. W całej Polsce oceniono blisko 1000 jednostek naukowych, w tym wydziały i centra badawcze uczelni, instytuty Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, muzea. Ośrodki były oceniane w ramach grup odpowiadających dziedzinom: nauk humanistycznych i społecznych; ścisłych i inżynieryjnych; nauk o zdrowiu; nauk o sztuce i twórczości artystycznej. Działalność tych ośrodków była analizowana w ramach każdego obszaru, a następie za pomocą algorytmu ustalono ostateczną kategorię naukową.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Fred 06.08.2022 12:02
Trzeba przyznać że Wojtyła coś robi dla akademii bo poprzednicy brali kasę i tyle ich widzieli!!!!

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama