Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Leucyna: co może dać Twojemu organizmowi?

Leucyna jest aminokwasem, występującym we wszystkich białkach. Znana jest ze wspierania rozbudowy masy mięśniowej. Ze względu na to leucynę często stosują np. kulturyści, którym zależy na jej przyroście. Ponadto leucyna może pozytywnie wpływać na mięśnie, przyspieszając ich regenerację po intensywnym treningu. Dzięki temu przyczynia się do wzrostu sprawności fizycznej, za co jest ceniona nie tylko przez kulturystów, ale również przez osoby prowadzące aktywny tryb życia lub osoby trenujące hobbystycznie. Dowiedz się, co jeszcze leucyna może dać Twojemu organizmowi i w jaki sposób wspomoże jego pracę.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

Leucyna a aminokwasy egzogenne

Leucyna to jeden z najważniejszych aminokwasów, który posiada rozgałęziony łańcuch. Leucyna należy do grupy aminokwasów egzogennych. Tego rodzaju aminokwasów ludzki organizm nie wytwarza samodzielnie. To oznacza, że istnieje konieczność dostarczenia ich z zewnątrz. Co za tym idzie, warto zaopatrzyć się np. w suplementy, dzięki którym możliwe będzie uzupełnienie niezbędnego poziomu leucyny w naszym organizmie. Leucyna wspiera procesy anaboliczne oraz pomaga w budowaniu masy mięśniowej i jej regenerację u osób podczas wysiłku fizycznego. Leucyna rozbudowuje również włókna mięśniowe i wpływa na syntezę białek mięśniowych.

Pozytywne działanie leucyny w redukcji tkanki tłuszczowej i budowaniu masy mięśniowej

Leucyna wspiera rozrost masy mięśniowej. Jest to jeden z aminokwasów, które odpowiadają za syntezę protein. Co za tym idzie, może mieć pozytywny wpływ na wzrost masy mięśniowej. Poza wsparciem w budowaniu mięśni, leucyna zapobiega również utracie masy mięśniowej. Jest to szczególnie istotne, kiedy ćwiczenia mają przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej w ciele u osób odchudzających się. Leucyna przyczynia się również do regeneracji organizmu po treningu i zwiększenia jego wydajności. Z zalet leucyny skorzystają jednak nie tylko osoby trenujące. Leucyna stabilizuje również poziom cukru we krwi. Jeśli w ludzkim ciele cukier jest na zbyt wysokim poziomie, mogą powstać niekorzystne objawy, takie jak np. poczucie przemęczenia.

Leucyna ma również wpływ na proces syntezy białek mięśniowych, przyspieszając go. Chroni także przed katabolizmem mięśniowym, czyli rozpadem mięśni, mającym miejsce po zbyt intensywnym treningu.

Suplementacja leucyny: czy warto?

Ponieważ leucyna przyczynia się do wielu istotnych procesów w naszym organizmie, warto zadbać o jej dostarczenie w odpowiednio wysokich dawkach. Leucyna występuje naturalnie np. w mięsie, mleku czy serach, gdzie jest jej najwięcej. Powinniśmy zatem wzbogacić codzienny jadłospis w wymienione produkty. Jeśli natomiast jesteśmy weganami, może się okazać, że wskazaną dawkę leucyny będziemy musieli zapewnić naszemu organizmowi poprzez suplementy diety (np. https://ostrovit.com/pl/menu/leucyna-18847.html). Dawkowanie leucyny zależne jest od kilku kwestii, jak płeć czy poziom wytrenowania. Wskazana dawka leucyny to zazwyczaj od 3 do 10 gramów na dobę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dasdasdasda 27.06.2022 07:26
********

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama