Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

Potrącenie dziecka na hulajnodze. Chłopiec trafił do szpitala

Samochód osobowy potrącił 12-letniego chłopca, który przejeżdżał hulajnogą przez przejście dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń dziecko trafiło do ostrowskiego szpitala.
Potrącenie dziecka na hulajnodze. Chłopiec trafił do szpitala

Autor: fot. zdjęcie poglądowe

17 maja br. o godzinie 19:05 Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona o zdarzeniu drogowym z udziałem 12-letniego mieszkańca Ostrzeszowa.

Z ustaleń skierowanych na miejsce funkcjonariuszy wynika, że 54-letni mieszkaniec Ostrzeszowa, kierując samochodem marki Mitsubishi, na ul. Piastowskiej w Ostrzeszowie, jadąc w kierunku drogi krajowej K-11, nienależycie obserwował przedpole jazdy, w wyniku czego nie udzielił pierwszeństwa znajdującemu się na przejściu dla pieszych 12-letniemu chłopcu, który poruszał się na hulajnodze, doprowadzając do jego potrącenia - przekazuje ostrzeszowska policja. 

W wyniku odniesionych obrażeń poszkodowanego przewieziono do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Jak ustalono doznał on obrażeń w postaci wstrząśnienia mózgu oraz stłuczenia lewej ręki.

Postępowanie w kierunku wypadku drogowego prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie.

Przepisy mówią jasno, że osoby poruszające się pojazdami nie mogą korzystać z przejść dla pieszych, dlatego muszą zejść z roweru lub hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją po pasach.

Warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego dotyczącymi e-hulajnóg. Przypominamy, że 20 maja 2021 r. weszły w życie przepisy regulujące status osób poruszających się takim urządzeniami oraz zasady korzystania z nich w ruchu drogowym. 

Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Gdzie można zostawić hulajnogę po skończonej podróży?

Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi grzywna w drodze mandatu karnego lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. W tej sytuacji Policja ma prawną możliwość uzyskania danych użytkownika hulajnogi od operatora administrującego tymi danymi. Apelujemy o przepisowe korzystanie z tych urządzeń.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gjj 19.05.2022 18:50
Droga redakcjo. Można przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych. Takie przejścia są oznakowane znakiem "tuptajace ludziki a pod spodem rower" Proszę sobie sprawdzić. Pozdrawiam serdecznie.

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama