Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W środę pierwsza matura! Maturzyści zmierzą się z językiem polskim

Wkrótce matura 2022. Rozpocznie się tradycyjnie od razu po majówce. W tym roku pierwszy egzamin - z języka polskiego - uczniowie napiszą w środę 4 maja. Nieprzespane noce, nerwy, zakuwanie i strach przed złym wynikiem. Tego wszystkiego doświadczają teraz maturzyści. W Kaliszu przystąpi do niej 1370 osób. Najwięcej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki i III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Autor: samorzad.gov

Przed absolwentami szkół średnich jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. W środę 4 maja ruszają matury. Tradycyjnie rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego. Dzień później będzie matematyka, a 6 maja języki obce. Maturalny maraton potrwa aż do 23 maja.

Jeśli chodzi o kaliskie szkoły, to najwięcej maturzystów w tym roku jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Tutaj do egzaminu dojrzałości zasiądzie 195 osób. Tylko o jedna osoba mniej zasiądzie do matury w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka maturę będą zdawać 163 osoby. Do matury międzynarodowej w II LO przystąpi 13 osób.

Matury nie kończą się jednak na egzaminach podstawowych z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Uczniowie muszą przystąpić przynajmniej do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Oto pełny harmonogram tegorocznych matur podany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną:

4 maja (środa):

godz. 9 – język polski (poziom podstawowy),

godz. 14 – język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony).

5 maja (czwartek):

godz. 9 – matematyka (poziom podstawowy),

godz. 14 – historia muzyki (poziom rozszerzony).

6 maja (piątek):

godz. 9 – język angielski (poziom podstawowy),

godz. 14 – język francuski, język niemiecki, język włoski, język rosyjski, język hiszpański (poziom podstawowy).

9 maja (poniedziałek):

godz. 9 – język angielski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny),

godz. 14 – filozofia (poziom rozszerzony).

10 maja (wtorek):

godz. 9 – język polski (poziom rozszerzony),

godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).

11 maja (środa):

godz. 9 – matematyka (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język hiszpański (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).

12 maja (czwartek):

godz. 9 – biologia (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język rosyjski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).

13 maja (piątek):

godz. 9 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język niemiecki (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).

16 maja (poniedziałek):

godz. 9 – chemia (poziom rozszerzony),

Godz. 14 – język włoski (poziom rozszerzony i dwujęzyczny).

17 maja (wtorek):

godz. 9 – historia (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy).

18 maja (środa):

godz. 9 – geografia (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony).

19 maja (czwartek):

godz. 9 – fizyka (poziom rozszerzony),

godz. 14 – historia sztuki (poziom rozszerzony).

20 maja (piątek):

godz. 9 – informatyka (poziom rozszerzony),

godz. 14 – język kaszubski, język łemkowski (poziom rozszerzony).

23 maja (poniedziałek):
Egzaminy w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Przypomnijmy, że matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa. Mogą jednak przystąpić do niej uczniowie, którzy ubiegając się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną zobowiązani są do przedstawienia wyników matury ustnej. Dla tych osób egzamin zostanie przeprowadzany od 18 do 20 maja.

Uczniowie, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w terminie głównym, mogą zrobić to później. Dodatkowe egzaminy odbędą się od 1 do 15 czerwca. Egzaminy ustne - 14 i 15 czerwca.

Od wyniku matury zależy, czy młodzi ludzie dostaną się na wymarzone studia. Trudno się zatem dziwić, że to dla nich stresująca sytuacja. Towarzyszą jej nerwy, obawa przed kiepskim wynikiem i tym, czy noce spędzone nad książkami na coś się przydadzą.

Wyniki matur poznamy 5 lipca. Uczniowie, którzy będą zdawali maturę w terminie poprawkowym, poznają je 9 września.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama