Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oglądali plamy na słońcu. Inauguracyjne spotkanie na Głównym Rynku

Kolejna pora roku została dzisiaj oficjalnie powitana. Niektórzy uczniowie tego dnia świętowali Dzień Wagarowicza. Inni przybyli na Główny Rynek w Kaliszu, by wziąć udział w astronomicznej imprezie. Dziś odbyła się inauguracja ,,Miesiąca z astrologią’’, ale cykl wydarzeń potrwa jeszcze kilka tygodni.

Autor: Alicja Dymarczyk

Przede wszystkim należy odróżnić pierwszy dzień wiosny kalendarzowej a astronomicznej. Kalendarzowa przypada zawsze 21 marca i jest to data umowna. Astronomiczna natomiast była w niedzielę, 20 marca i związana jest z równonocą wiosenną. Jest to moment, w którym słońce przechodzi przez punkt Barana, gdzie promienie słoneczne padają prostopadle na równik. 

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny odbywają się także różne święta jak choćby Dzień Wagarowicza czy Międzynarodowy Dzień Astronomii. W związku z tym Fundacja Karola Malaperta, jak co roku, organizuje cykl imprez astronomicznych.

Jeśli chodzi o otwarcie imprezy fundacja przygotowała dwie atrakcje. W samo południe uczestnicy skupili się na obserwacji nieba przez specjalnie przeznaczone do tego celu teleskopy. Nie zabrakło ciekawych opowieści, które urozmaiciły obserwacje. 

- Pierwszą były pokazy słońca i plam słonecznych. Przygotowaliśmy także specjalną aplikację, gdzie każdy może zobaczyć sobie aktywność słoneczną, ile było plam słonecznych w dni jego urodzin. W trakcie pierwszego dnia wiosny w całej Europie robi się doświadczenie Eratostenesa, czyli pomiar wielkości ziemi. Już tysiące lat temu odkrył oczywiście, że ziemia jest kulista, ale także zmierzył tę kulistość – powiedział Radosław Pior, kaliski astronom

Eratostenes dokonał pierwszego wiarygodnego pomiaru. Tradycyjnie, wraz ze szkołami w całej Europie takie doświadczenie również zostało przeprowadzone na Głównym Rynku w Kaliszu. 

- Bardzo mi się podoba. Lubię obserwować niebo, więc to zajęcia idealne dla mnie 

- Szczerze mówiąc te zajęcia są super. Zwłaszcza te opowieści. Jest inaczej niż w szkole, jest ciekawiej 

- Myślę, że powinno być więcej takich imprez w naszym mieście. Są bardzo edukujące i ciekawe – mówili uczniowie z Jagielończyka, którzy uczestniczyli w inauguracji ,,Miesiąca z Astrologią’’ 

Cykl imprez potrwa do 28 kwietnia. W tym czasie będą przygotowane wykłady, warsztaty z budowania rakiet, wieczorne obserwacje nieba na Polach Marsowych czy zajęcia w planetarium. Szczegółowy harmonogram znajdziecie na stronie  www.malapert.pl 


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama