Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tego leku nigdy za wiele. Niskie stany krwi w kaliskim Centrum

W kraju odbywają się zbiórki krwi pod hasłem pomocy poszkodowanym w wojnie Ukraińcom. Choć na razie nasz zaatakowany bandycko przez Rosję sąsiad nie zgłasza nam zapotrzebowania na krew, to polskie służby są w gotowości, by w razie potrzeby dzielić się tym drogocennym lekiem. Zapasów krwi nigdy nie ma za wiele. W kaliskim centrum krwiodawstwa brakuje obecnie pięciu grup krwi.

Już w pierwszym dniu agresji prezydent Ukrainy apelował do swoich rodaków o oddawanie krwi dla rannych. W ukraińskich centrach krwiodawstwa szybko ustawiły się długie kolejki chętnych, by dzielić się tym drogocennym lekiem.

Nie trzeba było długo czekać, by polscy krwiodawcy ruszyli z pomocą. W tym momencie Polska nie wspomaga Ukrainy zapasami krwi, ale jest na to gotowa. 

 -Na razie krwi strona ukraińska nie potrzebuje. Wysyłamy do nich tylko pojemniki na krew, którą oddają tam dawcy – mówił w sobotę Waldemar Kraska z Ministerstwa Zdrowia.

W wielu miastach odbyły się zbiórki krwi pod hasłem pomocy dla Ukraińców. Narodowe Centrum Krwi informuje, że polskie służby są przygotowane do udzielenia wsparcia w zakresie krwi i jej składników. Wszelkie działania podejmowane są w porozumieniu i zgodnie z zapotrzebowaniem. 

Narodowe Centrum Krwi wraz z Ministerstwem Zdrowia są w kontakcie z odpowiednikami po stronie Ukraińskiej i w razie potrzeby poproszą o dodatkowe wsparcie z Waszej strony. My z naszej strony bez względu na potrzeby naszych sąsiadów zapraszamy każdego chętnego, który spełnia wymagania zdrowotne do zostania regularnym honorowym dawcą krwi.

Prosimy o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa celem dostosowywania oddawania krwi do aktualnych potrzeb – przekazuje Narodowe Centrum Krwi.

W kaliskim Centrum Krwiodawstwa pełne stany zapasów dotyczą tylko dwóch grup krwi: ARh+ i BRh+. Wysoki stan zapasów ma również grupa ABrh+. Stan zapasów pozostałych grup jest niski. 

Szczególne zapotrzebowanie jest na krew o grupie:  ARh – , 0Rh -.

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

W Kaliszu Centrum Krwiodawstwa działa przy ul. Kaszubskiej 9. Godziny rejestracji to od 7:00 do 14:00. Centrum na cztery oddziały terenowe: w Ostrowie Wlkp, w Krotoszynie, Ostrzeszowie i Koninie. Adresy i telefony znajdziesz TUTAJ https://krwiodawstwo.kalisz.pl/oddzialy/oddzialy-terenowe/

Krew zbierana jest również regularnie podczas akcji wyjazdowych. Najbliższa w Kaliszu odbędzie się w czwartek 3 marca od 8:00 do 12:00 przy Pratt&Whitney przy ul. Elektrycznej 4a. 

O czym musisz wiedzieć przed oddaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, wirusem żółtaczki zakaźnej B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Ponieważ od daty zakażenia np. wirusami żółtaczki, HIV do momentu wykrycia tych wirusów przez badania diagnostyczne może upłynąć okres nawet kilku miesięcy, dawca musi wypełnić kwestionariusz, w którym zadawane są także intymne pytania, które pozwalają określić, czy oddana krew będzie bezpieczna dla pacjenta. Pamiętaj o możliwości zarażenia drugiej osoby, mimo że badania diagnostyczne nie potwierdzają obecności czynników chorobotwórczych (tzw. okienko serologiczne) i nie oddawaj krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na możliwość zarażenia.

Ryzyko stwarzają:
  1. wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków.
  2. kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków.
  3. kontakty seksualne z wieloma partnerkami/partnerami.
  4. kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna.
  5. kontakty seksualne w celu zarobkowym.
  6. kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki zakaźnej B lub C wypadły dodatnio.
  7. nadużywanie alkoholu, stosowanie substancji psychoaktywnych.

Zdajemy sobie sprawę, że zadając te pytania wkraczamy w Twoją sferę prywatną. Jednak niewielkie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą krwi można dalej zmniejszyć jedynie wtedy, gdy będąc dawcą dokładnie przemyślisz opisane tu sytuacje i skrupulatnie odpowiesz na postawione pytania. Twoje dane będą traktowane poufnie. Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję) zostaniesz o tym poinformowany/a przez lekarza.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
  • ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
  • zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
  • zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
  • używanie środków psychoaktywnych
  • choroby krwi
  • łuszczyca
  • cukrzyca
  • nowotwory złośliwe
Czasowa niezdolność do oddania krwi:
  • zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i innej części ciała - uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
  • pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu
  • okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
  • przebyte infekcje, gorączka >38oC, przyjmowanie antybiotyków - dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia
  • szczepienia przeciw: grypie, WZW typu A - 48 godzin, WZW typu B - 7 dni
  • okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży
  • powrót z krajów w których istnieje zagrożenie zakażeniem :

- wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu, gorączka Denga, wirus Chikungunya - 28 dni

- Aids (Kraje Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandia) - 6 miesięcy

- Malaria, wirus Ebola - 12 miesięcy

Przyjmowanie witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi.

Oddawanie krwi krok po kroku

1.

Zarezerwuj sobie około godziny, weź dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz zjedz beztłuszczowy posiłek przed donacją.

2.

Zgłoś się do rejestracji dawców i wypełnij kwestionariusz z pytaniami o twój stan zdrowia.

3.

Zostanie pobrana od Ciebie próbka krwi na wstępne badanie (morfologia), a po kilku minutach zostaniesz poproszony do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz zakwalifikuje Ciebie do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.

4.

Skorzystaj z naszej kawiarenki, w której otrzymasz napój.

5.

Oddawanie krwi pełnej - wybierz rękę, z której chcesz oddawać krew, usiądź wygodnie na fotelu i zanim minie 10 minut oddasz jedną jednostkę krwi (450 ml). Oddawanie składników krwi różni się czasem i technicznym sposobem pobierania.

6.

Wypocznij jeszcze przez około 10-15 minut i odbierz zwrot kosztów podróży oraz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie do pracy lub szkoły potwierdzające oddanie krwi w danym dniu.

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama