Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie filmy kręcono w Kaliszu?

W najbliższą niedzielę kaliszanie – jako pierwsi w kraju – obejrzą film „Mój dług”, do którego sceny kręcono m.in. w naszym mieście. W kinie Helios odbędzie się prapremiera z udziałem twórców i gwiazd. A to nie jedyna produkcja, kręcona w Kaliszu.
Jakie filmy kręcono w Kaliszu?

Autor: fot. Magdalena Bartnik, Kancelaria Prezydenta Miasta

W 1999 roku historię Sławomira Sikory, młodego przedsiębiorcy, który - prześladowany przez bezwzględnego bandytę - dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych, zekranizował Krzysztof Krauze. W głośnym „Długu” pokazał, jak bezsilność i brak zaufania do organów ścigania może doprowadzić zwykłego człowieka do ostateczności.

Ponad 20 lat później drogę do ułaskawienia Sławomira Sikory pokazują twórcy filmu „Mój dług”. W rolach głównych występują: Bartosz Sak, Piotr Stramowski, Olga Bołądź i Anna Karczmarczyk. Film wyreżyserowali Denis Delić i Bogusław Job. Autorem scenariusza jest Andrzej Sobek, który współpracował w tym zakresie ze Sławomirem Sikorą.

W Kaliszu zdjęcia realizowane były w lipcu 2020 roku w obrębie dawnego więzienia i na bocznych uliczkach. Partnerami filmu zostali Miasto Kalisz oraz Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Nim film wejdzie na ekrany kin w całej Polsce, kaliszanie będą mogli obejrzeć go w niedzielę, 20 lutego o godz. 18.00 w kaliskim Heliosie.

Konkursy, w których można wygrać zaproszenia na prapremierę, cieszą się ogromnym zainteresowaniem na miejskim facebook’u Kalisz. Dopisz swoją historię(Nowe okno)(Link do innej strony) .

Film „Mój dług” zagości na ekranach polskich kin 25 lutego 2022 r., m.in. w sieci Helios - bilety już wkrótce w sprzedaży na www.helios.pl(Nowe okno)(Link do innej strony).

Kalisz filmowy

Od lat 50-tych ubiegłego wieku filmowcy chętnie wybierali Kalisz. Nasze miasto było planem zdjęciowym kilku filmów, które warto przypomnieć.

Pozytywny obraz Kalisza ukazał w swoim filmie pod tytułem „Ćma” Tomasz Zygadło. Podczas rozmowy telefonicznej Romana Wilhelmiego ze Zbigniewem Buczkowskim Kalisz jest określony jako bardzo piękne miasto i prawdziwy raj.

Kalisz zaistniał także w innych polskich produkcjach:


„Dwie Brygady” z 1950 roku w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego - w dramacie społecznym, opowiadającym o konflikcie młodego kolektywu fabrycznego z zacofanym starym fachowcem pojawia się kaliski teatr, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Rozpoznać można też gmach banku.

Kalisz pojawia się jako tło sportowych zmagań w wyprodukowanym w 1965 cyklu trzech nowelek filmowych Ryszarda Bera „Zawsze w niedziele”. W drugiej noweli akcja toczy się na kaliskim stadionie przy ulicy Łódzkiej, w trzeciej widzimy ulicę Kolegialną, okolice placu św. Józefa, fabryki fortepianów i stadionu.

Film z 1967 roku pt. „Piękny był pogrzeb, ludzie płakali” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego opowiada historię mężczyzny, który został niesłusznie skazany i umieszczony w zakładzie karnym. Po odbyciu kary wraca do swojego miasta i pragnie się dowiedzieć, kto niesłusznie go oskarżył. Pojawiają się kadry z zaśnieżonego Kalisza. Tłem akcji stają się ulice Kanonicka, Grodzka oraz Sukiennicza, w obiektywie można zauważyć również trzy kościoły, co w dobie PRL-u było niecodzienne. Widać kościół św. Józefa, św. Mikołaja oraz prawdopodobnie przebitki murów i krużganka kościoła OO. Jezuitów.

Niektóre sceny z filmu w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich z 1984 r. pt. "Kim jest ten człowiek" z Henrykiem Talarem były kręcone w kaliskim zakładzie karnym.

W filmie „Po upadku” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego z 1990 roku, Kalisza jako tła jest całkiem sporo: Rogatka, ulice Górnośląska i Babina oraz budynek Domu Partii i ratusz. Miejski szalet na plantach staje się miejscem zbrodni.

Największą sławę przyniósł Kaliszowi belgijski film pod tytułem „Tango Libre” z 2012 roku (reż. Frederick Fonteyne). Opowiada historię strażnika więziennego, który, uczęszczając na lekcje tańca, zakochuje się w kobiecie. Ta okazuje się żoną jednego z więźniów. Sceny kręcono w zabytkowym zakładzie karnym. Film został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Budynek byłego Zakładu Karnego w Kaliszu były również tłem krótkometrażowego filmu Filipa Dzierżawskiego "Nazywam się Julita” z 2017 roku. Tu w 2019 roku powstawały zdjęcia do filmu „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszka Holland, który nagrodzono trzema statuetkami Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Więcej o Kaliszu filmowym i sław świata filmowego pochodzących z Kalisza można przeczytać na naszej stronie.

*******

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama