Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa linii kolejowej Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań. Jest kolejny krok

Centralny Port Komunikacyjny podpisał umowę na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla budowy nowych linii kolejowych. Na liście jest odcinek dotyczący naszego miasta i regionu.

Autor: cpk.pl

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza wybudować w okolicach Warszawy Centralny Port Komunikacyjny – ogromny węzeł lotniczy, kolejowy i drogowy. W założeniach ma obsługiwać dziesiątki milionów pasażerów linii lotniczych i kolejowych z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i całego świata. Największe miejskie ośrodki mają być z nim połączone szybką koleją – która w większości ma poruszać się po nowo wybudowanych torach z prędkością 250 km/h.

W Wielkopolsce plan zakłada, że kolejowa nitka pobiegnie od Poznania, przez przystanek w Kaliszu do Łodzi i dalej do CPK i stolicy. Tzw. Y – czyli rozgałęzienie tras na Poznań i Wrocław i Warszawę zlokalizowano w Sieradzu. W Kaliszu ma być stacja, dzięki której do Łodzi i Poznania moglibyśmy dojechać w pół godziny, a do Warszawy w półtorej.

Przez nasze miasto biec będzie „szprycha nr 9”, która połączy Centralny Port Komunikacyjny w Warszawie z Łodzią, Kaliszem i Poznaniem. Plany nabierają tempa. Rozpoczyna się opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego tzw. STEŚ-u na budowę kilkunastu odcinków, w tym na:

Budowę linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew;

Budowę linii kolejowej nr 85 na odc. Pleszew – Poznań;

Efektem budowy nowej linii nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań będzie przede wszystkim włączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego w system transportu kolejowego. Dzięki temu istotnie skróci się czas jazdy w relacjach pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem oraz Wrocławiem, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności transportu kolejowego pomiędzy tymi miastami. Budowa nowej linii ma umożliwić także przeniesienie części ruchu z odcinka Warszawa – Poznań istniejącej linii kolejowej nr 3, to natomiast zwolni jej przepustowość, stwarzając korzystne warunki do rozwoju ruchu pasażerskiego regionalnego i towarowego - czytamy na portalu nakolei.pl

Łącznie dla województwa wielkopolskiego to budowa 196 km nowych linii kolejowych i modernizacja 615 km linii istniejących. W zasięgu linii kolejowych znajdzie się 2,54 mln mieszkańców województwa.

Na inwestycje kolejowe na terenie województwa wielkopolskiego składają się:

W ramach relacji Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin:

Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew (CPK),

Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Pleszew – Poznań (CPK),

Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie (PKP PLK),

Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie, odcinek Wronki – Słonice (PKP PLK).

W ramach relacji Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra:

Przebudowa, rozbudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 14 na odc. Nowe Skalmierzyce – Ostrów Wlkp. – Krotoszyn – Leszno – Głogów (PKP PLK),

Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 273 na odc. Głogów – Zielona Góra (PKP PLK).

W ramach relacji Poznań – Zbąszyń  – Rzepin (granica państwa PL-DE w kierunku Berlina) / Gorzów Wlkp.:

Kontynuacja przebudowy linii kolejowej nr 3 na odc. Poznań – Rzepin wraz z budową linii kolejowych nr 817 Zbąszyń - Szczaniec i 818 Zbąszyń - Dąbrówka Wielkopolska (PKP PLK),

Przebudowa i elektryfikacja linii kolejowej nr 367 na odc. Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski (PKP PLK).

W ramach relacji Sieradz – Wrocław – Wałbrzych – Lubawka (granica państwa PL-CZ w kierunku Pragi):

Budowa linii kolejowej nr 86 na odc. Sieradz Północny – Kępno (CPK),

Budowa linii kolejowej nr 86 na odc. Kępno – Czernica Wrocławska (CPK).

W ramach relacji Warszawa – CPK – Płock – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Kołobrzeg / Koszalin:

Przebudowa linii kolejowej nr 18 na odc. Bydgoszcz – Piła (PKP PLK),

Przebudowa i rozbudowa linii kolejowych nr 404 i 405 na odc. Piła – Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg (PKP PLK),

Budowa linii kolejowej nr 400 na odc. Nakło nad Notecią – Złotów – Okonek (CPK).

Plany budowy Kolei Dużych Prędkości nie są nowe. Ta inwestycja  była planowana w czasach rządów PO – PSL. Wtedy zakładano, że rozgałęzienie głównych linii w tej części kraju powstanie w Nowych Skalmierzycach. Poprzedni rząd nie przeprowadził jednak tej inwestycji, a obecny zmienił plany.

- Rozwiązanie zmiany miejsca rozwidlenia linii Y z Nowych Skalmierzyc na Sieradz uwarunkowane było skróceniem przebiegu linii w kluczowej relacji Wrocław – Łódź – CPK – Warszawa (skrócenie czasu przejazdu), a przy tym również poprawą dostępności przestrzennej do systemu krajowego dalekobieżnego transportu kolejowego rejonu Kępna i Wieruszowa. Przebieg wypracowany w ramach studium IDOM jeśli chodzi o Aglomerację Kalisko-Ostrowską był problematyczny, ze względu na fakt, że stację dla Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego zaproponowano w Nowych Skalmierzycach. 

Peryferyjne położenie nowej stacji (około 10 km od Kalisza i 15 km od Ostrowa Wielkopolskiego) byłoby bardzo niekorzystne z punktu widzenia atrakcyjności połączeń KDP i ich integracji z innymi systemami transportowymi, dodatkowo generując prawdopodobnie wzrost natężenia lokalnego ruchu samochodowego w dojeździe do stacji KDP i konieczność stworzenia przy niej rozbudowanej infrastruktury parkingowej. Analizowane obecnie przebiegi pozwalają na przeprowadzenie linii KDP przez Sieradz i Kalisz z wykorzystaniem istniejących stacji, korzystniej powiązanych z systemami komunikacji miejskiej  – oceniał Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama