Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oczyszczą Szałe?

Stowarzyszenie Nowoczesny Opatówek planuje rewitalizację Szałego. Podczas ostatniej konferencji podjęto temat, w jaki sposób oczyścić jezioro, by ponownie stało się miejscem, z którego mieszkańcy chętnie by korzystali. Ideę rekultywacji przedstawili naukowcy i fachowcy w dziedzinie hydrologii.

Nowoczesny Opatówek to ludzie, którzy są zarówno mieszkańcami jak i sympatykami zalewu Szałe. Ich głównym celem jest oczyszczenie Jeziora Pokrzywnickiego i jego dopływów. Inicjatywa pod nazwą ,,Szałowy Projekt, czyli rekultywacja Jeziora Pokrzywnickiego’’ została przedstawiona podczas środowej konferencji prasowej w restauracji KTW. By osiągnąć ten cel ważna jest pomoc fachowców, dlatego nawiązano współpracę z Uniwersytetem Łódzkim i Katedrą Ekohydrologii UNESCO.

Podczas spotkania podjęto między innymi tematy, dlaczego Opatówek od 15 lat nie zrobił nic w sprawie ratowania Szałego oraz w jaki sposób zaproszeni eksperci UNESCO chcą poprawić stan wody. Aktywiści przekonują, że działania są możliwe do zrealizowania i jezioro ma szansę na odzyskanie dawnego blasku. Priorytetem jednak jest pozyskanie zewnętrznych środków z unijnych programów.

To, że wodę można oczyścić i na oczyszczenie były gigantyczne środki wie każdy, nie wie tylko urząd w Opatówku. Czy jest na sali ktoś, kto nie wie, że od 2004 roku, kiedy Polska jest w Unii, płyną do Polski gigantyczne dotacje, między innymi na ochronę środowiska? Czy jest ktoś taki na sali? Widzę, że wszyscy wiedzą, a pan burmistrz też? Bo przez 15 lat, kiedy pan burmistrz był włodarzem tego terenu, tych pieniędzy na ochronę środowiska Polska przyjęła 9,5 mld euro. A pan, panie burmistrzu, pan nam odpowiedział, ile pan wykorzystał? Zero. Niech pan powie, czemu pan nas tak nie lubi? Co panu ta woda zrobiła? – mówił podczas konferencji Sławomir Jastrzębski, prezes Nowoczesnego Opatówka.

Stowarzyszenie twierdzi, że Opatówek mógłby mieć ,,kurę znoszącą złote jaja’’, a ma zieloną breję, w której pływają śnięte ryby. Tym samym zarzucają burmistrzowi Wardęckiemu, że ten nic nie robi w tym kierunku, w efekcie czego jezioro coraz bardziej się zanieczyszcza. Burmistrz jednak informuje, że Szałe jest w posiadaniu Skarbu Państwa i Wód Polskich, a zarzuty, że gmina jest winna aktualnej sytuacji to przeinaczenie rzeczywistości.

Pomijanie tutaj przedstawicieli Wód Polskich w mojej ocenie jest nieporozumieniem. Musimy z nimi rozmawiać, oni mają sprecyzowane plany, które wskazują. Przedstawiciele Wód Polskich mówią jasno: jeżeli my chcemy myśleć o kwestiach związanych z oczyszczeniem i rekultywacją samego zbiornika, musimy myśleć również o oczyszczeniu zlewni. I tu oczekują od samorządów jeszcze większych wytężonych działań związanych z tymi działaniami ekologicznymi, czyli z uporządkowaniem gospodarki wodno-ściekowej, bo ona nadal w niewielkim stopniu jest uporządkowana – mówił Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka.

I tutaj w ostatnich kilku latach zrealizowano duże inwestycje w tym zakresie w pobliskich miejscowościach. Stowarzyszenie jednak kontratakuje, sugerując, że burmistrz nie rozumie sytuacji, bo kanalizacja to kluczowa sprawa dla mieszkańców, a pomimo oczyszczalni stan wody się pogarsza.

Nowoczesny Opatówek informuje także, że wiele akwenów należy do Skarbu Państwa, a są i takie samorządy, które potrafią pozyskiwać pieniądze.  By przywrócić jezioro miastu, stowarzyszenie podejmuje inicjatywę, której od 15 brakowało w gminie.

Jest to bardzo cenny ekosystem, taki element środowiska, z którego wszyscy państwo możecie korzystać i czerpać korzyści finansowe, ale i związane również z aspektami społecznymi. Ogromny potencjał jest w tym terenie. Obejrzałem newralgiczne punkty, które nas interesują. Nie możemy patrzeć na zbiornik tylko po linii brzegowej. Najczęściej za jakość zbiornika i to co widzimy w zbiorniku, odpowiada coś wyżej. Wybudowanie zapory spowodowało, że ta woda się zbiera w tym miejscu a nie innym - mówił dr hab. Tomasz Jurczak z Katedry UNESCO.

Zielona woda i jej zapach zniechęca do korzystania ze zbiornika. Dziś nie przypomina już tego sprzed lat, gdy gromadziły się tam tłumy kaliszan i mieszkańców okolicznych miejscowości. Być może stowarzyszenie znajdzie nić porozumienia z włodarzem Opatówka i wkrótce Szałe ponownie zacznie przyciągać.

JF, fot. JF i Nowoczesny Opatówek

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama