Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

O czym szumią drzewa w Parku Radolińskich? Spacer alejkami pozwala poznać historię miasta

Drzewa opowiadają historię ludzi związanych z Jarocinem. Pomniki przyrody w parku Radolińskich w Jarocinie otrzymały imiona znanych ważnych postaci mieszkających w tym mieście, więc spacerując odnowionymi alejkami, można poznać osoby, które miały wpływ na jego dzieje.
O czym szumią drzewa w Parku Radolińskich? Spacer alejkami pozwala poznać historię miasta

Tabliczki pojawiły się przy każdym drzewie, które przypisano ważnej dla Jarocina osobie. Miasto wydało też specjalny przewodnik, który pozwoli odnaleźć pomniki przyrody, które teraz także uczą historii.

Historia rozpoczyna się przy kasztanowcu „Andrzej”, rosnącym przy Skarbczyku – naprzeciwko kościoła św. Marcina. To Andrzej Radoliński kupił w 1660 r. miasto Jarocin. Pozostawił po sobie kaplicę pw. Matki Boskiej Bolesnej przy kościele św. Marcina, która z czasem stała się miejscem pochówku przedstawicieli jarocińskiej linii rodu Radolińskich. Obok jest dąb „Jan”, upamiętniający Jana Radolińskiego, który zarządzał miastem w trudnym okresie, bo wielkiego pożaru w roku 1773. Wspierał cechy rzemieślnicze i parafię św. Marcina. Pochowany jest w krypcie grobowej Radolińskich w kościele św. Marcina – instruuje Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie. - I tak po kolei możemy poznawać historię Jarocina i nierozerwalnie związaną z nią historię Radolińskich. Poza „Andrzejem” i „Janem”, na parkowej ścieżce spotkamy też np. „Władysława”, „Joannę”, „Józefinę”, „Cecylię”, „Piotra Józefa” i „Friedricha Augusta”. Są też drzewa nazwane imionami znakomitego projektanta parków, który z pewnością był przynajmniej konsultantem jarocińskiego założenia – Piotra Józefa Lenne, a także autora monografii Radolińskich Stanisława Karwowskiego.  

W Parku Radolińskich jest 15 pomników przyrody. Wśród nich są buk pospolity, dąb szypułkowy, jesion wyniosły, kasztanowiec pospolity, lipa drobnolistna, dąb czerwony, klon polny, platan klonolistny.  

„Parkowy odkrywca” powstał dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Zawiera opisy wszystkich drzew, biogramy ich patronów, a także mapę parku z naniesionymi lokalizacjami.

Z przewodnikiem można zapoznać się na portalu jarocin.pl w zakładce - O Jarocinie – Zabytki – Parkowy odkrywca - cenne drzewa w jarocińskim parku.

AW, UMiG w Jarocinie

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama