Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zabija codziennie, ale nie w blasku fleszy. Cicha, śmiertelna epidemia

Covid 19 to nie jedyna epidemia, z którą mamy do czynienia w Polsce i na świecie. Epidemii jest więcej, zabijają nas każdego dnia, ale nie w blasku fleszy, a w domowym zaciszu. Specjaliści i lekarze od lat mówią o problemie otyłości i wynikających z niego konsekwencji. Dzięki sile mediów i ich zaangażowaniu w informowanie o Sars Cov 2 udało się społeczeństwo uczulić na to zagrożenie. A gdyby tak „covidowym” językiem mówić o zawałach, otyłości czy miażdżycy?
Kliknij aby odtworzyć

Według danych GUS tylko w pierwszym półroczu 2020 roku na choroby krążenia, w tym zawały czy udary zmarło 84 tys. Polaków. Była to najczęstsza przyczyna zgonów. Tuż za nim są nowotwory. Obie grupy schorzeń mają po części wspólny mianownik: sposób żywienia i ogólna higiena życia. GUS podaje też, że w Polsce już co piąta kobieta ma otyłość i prawie co czwarty Polak. Ludzi z nadwagą jest jeszcze więcej.

W społeczeństwie o takiej kondycji zdrowotnej trudno jest walczyć z „epidemią” śmiertelnych chorób. Jednak ta epidemia nie jest tak spektakularna jak Covid 19, a zjedzenie jednego, dwóch, nawet trzech fastfoodów nie zabija tak szybko jak wirus.  A i media nie poświęcają tej sprawie aż tyle miejsca i zaangażowania. Spróbujmy to zmienić.

By uzmysłowić odbiorcom skalę problemu opiszemy go językiem, którym przedstawiamy, jak i pozostałe media, epidemię koronawirusa. Celowo używamy nawet podobnych sformułowań, które na stałe już wtopiły się w społeczną świadomość.  Podana w materiale liczba ofiar to dzienna średnia wyliczona na podstawie danych GUS za I półrocze 2020 roku. Materiał zilustrowaliśmy  w  większości inscenizowanymi obrazkami z serwisów pixabay.com i pexels.com, by nie umiejscawiać tych wydarzeń w realnym świecie ani nie wiązać ich z konkretnymi wydarzeniami.

Epidemia opisana w tym materiale jest trudniejsza do zwalczenia niż koronawirus.  Materiał obejrzycie tuż pod tym tekstem. Walka z Covidem wymaga od nas dystansu, najlepiej zamknięcia się w domu i biernego czekania na szczepionkę. Walka z otyłością jest dłuższa niż szybkie ukłucie w ramię, wymaga od nas wysiłku, ale na początku przede wszystkim świadomości i wiedzy.  

MS, fot. pixabay.com, wideo Telewizji Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama