Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co dzieje się z gruzem z placu budowy?

Każda budowa lub remont wiąże się z powstawaniem gruzu. Po zakończeniu prac, a często jeszcze w ich trakcie, konieczne jest jego uprzątnięcie z placu budowy, gdyż nie tylko zajmuje miejsce i nieestetycznie wygląda, ale może stanowić niebezpieczeństwo. Jak wywieźć gruz budowlany zgodnie z przepisami i czy można go powtórnie wykorzystać?
Co dzieje się z gruzem z placu budowy?

Co to jest gruz budowlany

Gruzem budowlanym czystym nazywamy pozostałości remontowe i budowlane, składające się z następujących materiałów:

  • Odpadów ceglanych, odpadów betonowych lub zmieszanych obu tych rodzajów
  • Ceramiki budowlanej
  • Kamieni, ziemi i piasku.

Czysty gruz budowlany, pochodzący wyłącznie z odpadów ceglanych, nosi nazwę gruzu ceglanego.

W skład gruzu budowlanego nie mogą wchodzić odpady szklane, drewniane, plastikowe i z jakichkolwiek innych tworzyw, opakowania, styropian lub złom żelazny i kolorowy. Jedynie czysty gruz budowlany może stanowić wartościowy surowiec wtórny. Takie zagospodarowanie gruzu znane jest od dawna; niegdyś produkowano z niego tzw. gruzobeton. Polegało to na dodawaniu gruzu do mieszanki betonowej poprzez zatapianie lub zalewanie. Obecnie gruz podlega rozdrabnianiu maszynowemu w kruszarkach na kawałki o zadeklarowanej średnicy, a powstałe kruszywo jest cennym składnikiem mieszanek betonowych.

Gruz ceglany można wykorzystywać jako podsypkę pod różne powierzchnie, a także jako podkład na nawierzchniach obiektów sportowych, zwłaszcza kortów tenisowych.

Wykorzystanie gruzu we własnym zakresie

Budując dom można wykorzystać powstały gruz do tworzenia np. ścieżek ogrodowych, podjazdów przydomowych bądź ogrodów skalnych. Ostre krawędzie elementów gruzu i ich nierówne kształty sprzyjają ich dobremu osadzaniu w gruncie i umożliwiają tworzenie oryginalnych dekoracji.

Przy gliniastym, nieprzepuszczającym wody podłożu gruz będzie przydatny do drenażu. W tym celu wykopuje się głęboki dół, w którym umieszcza się pokruszony gruz. Jest to miejsce, do którego będzie odprowadzana deszczówka.

Planując wykorzystanie gruzu na własne potrzeby najlepiej od razu zacząć składować w miejscach, gdzie będzie użyty. Podłoże przygotowuje się, wykonując w ziemi zagłębienie na około 20 cm i wsypując tam powstający gruz.

Niewykorzystany gruz – co z nim zrobić

Jeżeli gruz nie zostanie wykorzystany w całości, trzeba się go pozbyć z posesji. Zabronione jest wyrzucanie gruzu do pojemników na odpady komunalne, zagrożone jest to karą administracyjną. Podobnie surowa kara może spotkać osoby, które wywożą gruz na własną rękę i porzucają go w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. w lesie lub przydrożnym rowie.

Wywóz gruzu zgodnie z prawem może zostać przeprowadzony na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne zorganizowanie wywozu – skontaktowanie się ze składowiskiem w celu ustalenia terminu, wynajęcie odpowiedniego pojazdu w tym terminie, itp., itd. Jest to dość absorbujące,  czasochłonne i w praktyce niewiele osób korzysta z tego rozwiązania.

Drugim sposobem jest wynajęcie kontenera na gruz. W całej Polsce funkcjonują firmy świadczące usługi wywozu gruzu i odpadów budowlanych, obejmujące zasięgiem miejscowości w promieniu nawet do kilkudziesięciu kilometrów od swojej siedziby. Firmy te posiadają kontenery na gruz, worki big-bag i pojemniki na inne odpady. Wystarczy odnaleźć w sieci najbliższą firmę, skontaktować się z nią telefonicznie lub mailowo i zamówić usługę. Niektóre firmy podstawiają kontener nawet w tym samym dniu. Wcześniej należy oszacować ilość gruzu do wywiezienia, aby pracownik firmy mógł zaoferować odpowiednią pojemność kontenera.

Może się zdarzyć, że zamawiający usługę nie jest w stanie samodzielnie oszacować ilości gruzu. Wówczas należy o tym poinformować w rozmowie telefonicznej. Być może konieczna będzie wizyta pracownika, który dokona oszacowania i przedstawi propozycję właściwego kontenera.

W zależności od warunków umowy, firma odbierze pełen kontener w ustalonym dniu lub pracownik poprosi o kontakt, kiedy kontener zostanie zapełniony. Wywóz gruzu jest całkowicie legalny, gdyż firmy usługowe dysponują wszelkimi niezbędnymi zezwoleniami i certyfikatami. Gruz dostarczany jest na wysypisko, gdzie podlega segregacji i procesowi recyklingu.

Opłatę za usługę wywozu gruzu reguluje się albo gotówką u kierowcy, który powinien mieć przy sobie wystawioną fakturę, albo przelewem po otrzymaniu faktury pocztą lub e-mailem.

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama