Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

4 najczęstsze błędy popełniane przy budowie podjazdu

Budowa podjazdu może wydawać się dość prostym i pełnym schematów zadaniem. To prawda, że praktycznie w każdym wypadku należy kierować się tymi samymi zasadami, dotyczącymi przede wszystkim samej kostki brukowej. Wiele osób jednak nie stosuje się do pewnych zaleceń bardziej ceniąc sobie walory estetyczne, niż praktyczną funkcjonalność podjazdu. Jak zatem uniknąć błędów, które mogłyby być dla nas katastrofalne w skutkach?
4 najczęstsze błędy popełniane przy budowie podjazdu

Wybór kostki brukowej - czym się kierować?

Na samym początku powinniśmy zająć się tematem kostki brukowej. Aby podjazd nadawał się dla samochodów do 3,5 tony, kostka musi mieć grubość minimum 6 cm. Oczywiście może być również grubsza, jednak nigdy nie powinna być cieńsza. Cieńsze kostki nadają się bowiem tylko i wyłącznie do ruchu pieszego, a podjazd ma spełniać zupełnie inną funkcję.

Wybierając kostkę warto na samym początku stworzyć także projekt, dzięki któremu będziemy w stanie wyliczyć, jaka ilość kostki jest nam potrzebna do zrealizowania podjazdu. Gdy kostką ma zostać wyłożona większa powierzchnia, zazwyczaj poleca się mieszanie ze sobą kostek z różnych palet, aby uniknąć powstania mało estetycznych plam kolorów. Jeśli powierzchnia jest mała, niekoniecznie musimy to robić.

Sam wybór kolorów i faktur kostki, jest już kwestią dowolną. Należy jednak wnikliwie sprawdzić jej właściwości, aby była produktem na lata, a nie na kilka sezonów. Warto aby kostka pasowała do koloru bramy lub domu. Może kontrastować także z bramą przesuwną, która obecnie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez osoby tworzące własne podjazdy. Więcej na temat funkcjonalności oraz korzyści z posiadania takich bram, można przeczytać na stronie: https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-napedy-do-bram-przesuwnych/.

Utworzenie odprowadzania wody deszczowej

Na idealnie ułożonej kostce, może niestety gromadzić się woda deszczowa. Dlatego należy wykonać odpowiednie jej odprowadzenie, aby w przyszłości uniknąć tego problemu. Zazwyczaj wystarczy jedynie odpowiednio wyprofilować powierzchnię. Musi ona opadać od budynku do miejsca docelowego, gdzie odprowadzanie deszczówki jest już możliwe.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z glebą trudno przepuszczającą, wówczas konieczne może okazać się przygotowanie warstwy odsączającej albo wykonanie odwodnienia liniowego. Warto aby dość blisko podjazdu znajdował się również garaż. Może być on podziemny lub stanąć obok domu. Dziś wiele garaży wykonuje się z płyt warstwowych. Więcej o garażach z płyty warstwowej dowiesz się z tego artykułu.

Podbudowa - jak ją wykonać?

Pod nawierzchnię z kostki brukowej powinna być wykonana również podbudowa. Musi składać się z podsypki wyrównującej, o grubości 3-5 cm. Może być wykonana z piasku, grysu lub żwiru. Podbudowa musi być wykonana z mieszkanki żwirowo-piaskowej i mieć od 15 do 45 cm grubości. Warstwa odsączająca powinna mieć natomiast 10 cm grubości. Oczywiście warstwę tę stosuje się jedynie opcjonalnie. Więcej porad budowlanych znajdziesz na stronie naszego partnera.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KarolTreść komentarza: To prawda ktoś zafundował nam mieszkańcom „wspaniałą sobotę” Hałas nie do wytrzymania przez kilka godzin krążył nad domami helikopter. Hałas taki, na odpoczynek w ogrodzie nie był możliwy. Widać decydenci w Urzędzie Gminy nie bardzo troszczą się o mieszkańców. W zeszłym roku było to samo i nadal nic się nie zmieniło. Może burmistrz Opatówka wyjaśni nam mieszkańcom dlaczego nie szanuje spokoju mieszkańców miejscowości Szale. Jak były rozmowy o używaniu łodzi motorowych na zbiorniku był brak zgody a włodarze zasłaniali się utworzona w Szałe strefa ciszy. A jak lata godzinami helikopter to już ta strefa nie obowiązuje? Jak to jest Panie Burmistrzu?Data dodania komentarza: 3.05.2025, 22:18Źródło komentarza: Co lata nad Szałem? Niektórzy mają już dość!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Niestety fanatyków psów przybywa i nie idzie już spotkać psa z kagańcem! pytam się dlaczego? Zostałem pogryziony przez psy i to jako dziecko i nie na wsi lecz w naszym kochanym Kaliszu! Te ataki oprócz ran, spowodowały we mnie ogromny stres i traumę po dziś dzień i nie chce mieć z tym gatunkiem zwierzęcia nic wspólnego!Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:56Źródło komentarza: „Zaatakował męża i syna”. Ostrzeżenie dla wypoczywającychAutor komentarza: KonfederatTreść komentarza: On jeździ za Mosińskim, tak jak za Mentzenem jeździ kamerzysta Siekielskiego i też go nagrywa, żeby obrzydzić tych ludzi wyborcom, bo przecież musi wygrać jedyny kandydat - pupilek premiera bo innej opcji przecież nie ma! A Trzaskowskiego przed wyborami dodatkowo ogłoszą papieżem bo jest TAKI nieskazitelny. To jest celowa robota i nie zdziwię się jak mają jeszcze za to płacone, żeby jeździć za posłami opozycji i szukać haków na każdym kroku na nich.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:47Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski posełAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Tak piszesz o mieszkańcach Kalisza, którzy a niego głosowali? A Witczaka, Pęcherza, Pawliczak kto wybrał? Jak to napiszę to będę miał policję o 5 rano w pokoju po wyważonych drzwiach od domu. Taka wolność! Ugryź się w język i zatruj się swoimi toksynami.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 21:42Źródło komentarza: „Do tragedii brakowało sekundy”. Za kierownicą kaliski poseł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama