Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

4 najczęstsze błędy popełniane przy budowie podjazdu

Budowa podjazdu może wydawać się dość prostym i pełnym schematów zadaniem. To prawda, że praktycznie w każdym wypadku należy kierować się tymi samymi zasadami, dotyczącymi przede wszystkim samej kostki brukowej. Wiele osób jednak nie stosuje się do pewnych zaleceń bardziej ceniąc sobie walory estetyczne, niż praktyczną funkcjonalność podjazdu. Jak zatem uniknąć błędów, które mogłyby być dla nas katastrofalne w skutkach?
4 najczęstsze błędy popełniane przy budowie podjazdu

Wybór kostki brukowej - czym się kierować?

Na samym początku powinniśmy zająć się tematem kostki brukowej. Aby podjazd nadawał się dla samochodów do 3,5 tony, kostka musi mieć grubość minimum 6 cm. Oczywiście może być również grubsza, jednak nigdy nie powinna być cieńsza. Cieńsze kostki nadają się bowiem tylko i wyłącznie do ruchu pieszego, a podjazd ma spełniać zupełnie inną funkcję.

Wybierając kostkę warto na samym początku stworzyć także projekt, dzięki któremu będziemy w stanie wyliczyć, jaka ilość kostki jest nam potrzebna do zrealizowania podjazdu. Gdy kostką ma zostać wyłożona większa powierzchnia, zazwyczaj poleca się mieszanie ze sobą kostek z różnych palet, aby uniknąć powstania mało estetycznych plam kolorów. Jeśli powierzchnia jest mała, niekoniecznie musimy to robić.

Sam wybór kolorów i faktur kostki, jest już kwestią dowolną. Należy jednak wnikliwie sprawdzić jej właściwości, aby była produktem na lata, a nie na kilka sezonów. Warto aby kostka pasowała do koloru bramy lub domu. Może kontrastować także z bramą przesuwną, która obecnie jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wybieranych przez osoby tworzące własne podjazdy. Więcej na temat funkcjonalności oraz korzyści z posiadania takich bram, można przeczytać na stronie: https://budujemytutaj.pl/recenzje/najlepsze-napedy-do-bram-przesuwnych/.

Utworzenie odprowadzania wody deszczowej

Na idealnie ułożonej kostce, może niestety gromadzić się woda deszczowa. Dlatego należy wykonać odpowiednie jej odprowadzenie, aby w przyszłości uniknąć tego problemu. Zazwyczaj wystarczy jedynie odpowiednio wyprofilować powierzchnię. Musi ona opadać od budynku do miejsca docelowego, gdzie odprowadzanie deszczówki jest już możliwe.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z glebą trudno przepuszczającą, wówczas konieczne może okazać się przygotowanie warstwy odsączającej albo wykonanie odwodnienia liniowego. Warto aby dość blisko podjazdu znajdował się również garaż. Może być on podziemny lub stanąć obok domu. Dziś wiele garaży wykonuje się z płyt warstwowych. Więcej o garażach z płyty warstwowej dowiesz się z tego artykułu.

Podbudowa - jak ją wykonać?

Pod nawierzchnię z kostki brukowej powinna być wykonana również podbudowa. Musi składać się z podsypki wyrównującej, o grubości 3-5 cm. Może być wykonana z piasku, grysu lub żwiru. Podbudowa musi być wykonana z mieszkanki żwirowo-piaskowej i mieć od 15 do 45 cm grubości. Warstwa odsączająca powinna mieć natomiast 10 cm grubości. Oczywiście warstwę tę stosuje się jedynie opcjonalnie. Więcej porad budowlanych znajdziesz na stronie naszego partnera.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 24°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technik Serwisu Technik Serwisu 🔧 TECHNIK SERWISU Lokalizacja: Praca mobilna (Polska i zagranica) Firma: Gunnebo Polska Sp. z o.o. – część międzynarodowej grupy Gunnebo, lidera w dziedzinie zabezpieczeń technicznych Dołącz do naszego zespołu technicznego w Kaliszu! Jeśli masz wiedzę z zakresu elektrotechniki, lubisz nowe technologie i jesteś gotowy na podróże – ta oferta jest dla Ciebie. 🛠️ Zakres obowiązków: • Montaż i uruchamianie systemów teletechnicznych (alarmowych, pożarowych, kontroli dostępu, CCTV) • Instalacja systemów elektrycznych dedykowanych do zabezpieczeń • Programowanie i konfiguracja urządzeń • Serwis, konserwacja i przeglądy systemów (gwarancyjne i pogwarancyjne) • Diagnozowanie usterek i rozwiązywanie problemów technicznych • Sporządzanie dokumentacji technicznej i serwisowej ✅ Nasze oczekiwania: • Wykształcenie techniczne (elektronika, elektrotechnika) • Doświadczenie w montażu i serwisie instalacji teletechnicznych – mile widziane • Umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym elektrycznej) • Znajomość obsługi komputera i elektronarzędzi • Komunikatywna znajomość języka angielskiego • Prawo jazdy kat. B • Gotowość do podróży służbowych (również zagranicznych) – warunek konieczny • Samodzielność i dobra organizacja pracy 🎁 Oferujemy: • Stabilne zatrudnienie (umowę o pracę na pełen etat) • Wynagrodzenie zasadnicze zależne od umiejętności i doświadczenia • Premie oraz dodatki do wynagrodzenia zasadniczego • Benefity, a w tym prywatną opiekę medyczną, karty sportowe, pracowniczy program emerytalny w całości finansowany przez pracodawcę, ubezpieczenie grupowe • Szkolenia wdrażające i rozwijające (kursy zawodowe, dodatkowe uprawnienia) • Możliwość pracy przy projektach w Polsce i za granicą 📩 Jak aplikować? Prześlij swoje CV z klauzulą RODO do 15 lipca br. na adres: 📧 [email protected]