Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

100 tys. zł kosztowało już śledztwo w sprawie wybuchu gazu

Nadal nie wiadomo, kto jest winny wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim koło Ostrowa Wielkopolskiego. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim, która czeka na kompleksową opinię biegłych. Zebrane materiały analizuje zespół z Politechniki Poznańskiej.
100 tys. zł kosztowało już śledztwo w sprawie wybuchu gazu

Biegli porządkują zebrane już dokumenty, ale też odpowiadają na pojawiające się nowe wątpliwości śledczych. Materiału jest bardzo dużo - oprócz tego zebranego przez rzeczoznawców są także dokumenty dostarczane przez inwestora i wykonawcę. – Wykonawca, jak i inwestor przerzucają na siebie odpowiedzialność za wybuch – wyjaśnia Leonard Duczmalewski prokurator kręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Powołują bardzo specjalistyczne instytuty, które udowadniają rację każdej ze stron i my musimy to wypośrodkować. Wszystkie opinie musimy uwzględnić, ale nie możemy na nich bazować. Dlatego do tych opinii musimy uzyskać dodatkowe odpowiedzi.

Prokuratura nadal czeka na opinię biegłych z zakresu pożarnictwa. W czasie dochodzenia zmienił się biegły i to wydłużyło czas oczekiwania na jego wnioski.  - Musimy dokładnie odtworzyć przebieg i okoliczności zdarzenie. Nie można oprzeć się tylko na materiale osobowym czy rzeczowym. Potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą wykluczyć inne możliwości zajścia tak, by mieć pewność, że nasze ustalenia są prawidłowe – dodaje Cecylia Majchrzak z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.  

Śledczy mają już opinię biegłego z zakresu geologii, który badał kwestie związane z rodzajem podłoża i jego ewentualnym wpływem na zdarzenie. Zbadano uszkodzony rurociąg. Konieczne było też przeanalizowanie samego projektu, rozporządzeń i przepisów związanych z budową gazociągu. Analiza i wyciągnięcie wniosków ze wszystkich dostarczonych śledczym opinii powinno potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Sprawa jest nie tylko trudna, ale i kosztowna. Do tej pory badania kosztowały około 100 tysięcy złotych.

Do wybuchu doszło w listopadzie 2013 roku. W wyniku potężnej eksplozji przy budowie nowej nitki gazociągu zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. 10 rodzin straciło domy i dorobek życia.

AW, zdjęcie arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama