Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia w 7,5 tys. teczek. Archiwalia pleszewskiego OHP mają ponad 2 kilometry długości ZDJĘCIA

Gdyby ułożyć je wzdłuż - razem miałyby 2, 5 km długości. Układając je jedna na drugą, wyszłoby ponad 130 metrów wysokości. Archiwum Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie to 7,5 tysiąca wielostronicowych teczek. Tyle udało się zebrać przez 27 lat.
Historia w 7,5 tys. teczek. Archiwalia pleszewskiego OHP mają ponad 2 kilometry długości ZDJĘCIA

Wszystkie dokumenty związane z powstaniem i działalnością Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie znajdują się w archiwum placówki. Wśród nich jest m.in. zarządzenie Komendanta Głównego OHP o powołaniu do życia jednostki w Pleszewie. Swoje miejsce mają tam również takie dokumenty, które dotyczą też przekazania nieruchomości wcześniej należących do zlikwidowanej jednostki wojskowej, wprowadzenia symboliki OHP czy akta pracownicze i dokumenty uczestników.

Nasze archiwum zalicza się do kategorii dokumentacji niearchiwalnej B. To oznacza, że większość dokumentów jest przechowywana od 5 do 25 lat. Nie dotyczy to jednak akt pracowniczych, które będą leżały na półkach przez pół wieku. Podobnie rzecz ma się z najważniejszymi dokumentami  związanymi z dyrektywami organu nadzorującego czy dotyczącego majątku Centrum. Najstarsze dokumenty zgromadzone w naszym archiwum sięgają 1994 roku. To decyzja Komendanta Głównego dotycząca utworzenia naszego  Centrum. Mamy też dokumentację wszystkich obiektów, które  mieliśmy i wciąż mamy na stanie - wyjaśnia Ryszard Ryczko, wieloletni pracownik Centrum, który sprawuje pieczę nad całością.

Archiwum pleszewskiego Centrum  Kształcenia i Wychowania OHP zajmuje kilka pomieszczeń. Dokumenty ułożone są chronologicznie.

Porządek w każdym archiwum to priorytet, a nasze można uznać za wzorcowe. Pleszewskie Centrum ma już 27 lat i przez ten czas zgromadzono w nim  pokaźną liczbę dokumentów. Wśród nich znajdują się akta blisko 300 pracowników, którzy  byli związani z naszą placówką i  bywa, że zwracają się do nas z prośbą o udostępnienie niektórych dokumentów, bo są im niezbędne na przykład  do uzyskanie emerytury  - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Na półkach swoje miejsce mają też dokumenty blisko 5 tysięcy podopiecznych Centrum, którzy  podejmowali naukę w jednostce. Wielu z nich swoją przygodę z OHP  zaczynało w wieku 15 lat. Dziś niektórzy absolwenci dobiegają już do ...50-tki.

AW, CKiW OHP

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama