Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:29
Reklama
Reklama
Reklama

„Pod Muzami” i „Lanser” do likwidacji?

Najpierw była BeKa i pub Carski – oba z gastronomiczno-rozrywkowej mapy Kalisza zniknęły w ubiegłym roku. Teraz czas na kolejne dwa kluby. I to kluby, w których do tej pory bawili się głównie studenci. A może raczej nie bawili, bo powodem kłopotów właścicieli lokali stał się… brak klientów i niskie dochody.
„Pod Muzami” i „Lanser” do likwidacji?

Pierwszym z miejsc, które już niedługo może przestać istnieć jest Klub Studencki ,,Pod Muzami’’. Decyzja co do jego przyszłości nie została jeszcze podjęta. - Być może będziemy zmuszeni zamknąć klub ,,Pod Muzami’’ ze względu na finanse. Decyzja jeszcze nie zapadła, do końca stycznia ją podejmę – mówi Romuald Bartosik, właściciel. Dodaje, że zrobi co w jego mocy, by kultowe miejsce istniało dalej - Będziemy starać się o obniżenie czynszu. Od tego, czy uda nam się coś wynegocjować zależy przyszłość klubu.

Właścicielem lokalu znajdującego się przy Alei Wolności 27, w którym mieszczą się ,,Muzy’’ jest Miasto Kalisz. Wojciech Bachor, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych mówi, że do tej pory nie dotarły do niego żadne sygnały o złej kondycji finansowej klubu, ale zapewnia, że negocjowanie warunków najmu jest możliwe. - Przetargi były rozstrzygane kilka lat temu. Wiemy, że od tego czasu mogło dużo się zmienić, obroty mogły spaść . Istnieje możliwość renegocjowania umowy – zapewnia Bachor. - Do tej pory wiele takich spraw było rozstrzyganych na korzyść najemcy – dodaje.

Aby jednak do tego doszło potrzebny jest wniosek najemcy. Sam Romuald Bartosik nie może go złożyć, bo oficjalnie jest podnajemcą, wynajmującym pomieszczenia od najemcy, czyli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Skomplikowane? Dalej nie jest łatwiej. Rzecznik prasowy UAM w Poznaniu Dominika Narożna poinformowała portal faktykaliskie.pl, że umowa najmu z klubem została… już rozwiązana:


,,Pismem z dnia 9 grudnia 2014 r. UAM wypowiedział wskazanej przez Panią osobie umowę najmu lokalu położonego w Kaliszu przy al. Wolności 27 ze skutkiem na dzień 31 grudnia 2014r. Wypowiedzenie umowy spowodowane było zaległościami w płatnościach czynszu najmu. Nie otrzymałam informacji, jakoby ajent informował Władze Uczelni o problemach finansowych, czy też wnioskował o obniżenie czynszu’’ – pisze rzecznik prasowy.


W rozmowie telefonicznej na pytanie, czy decyzja może zostać cofnięta, a umowa podpisana odpowiada: ,,Czas pokaże. Nic nie jest wykluczone’’. Umowa jest już  rozwiązana, ale lokal działa nadal. Jak długo? O przyszłości ,,Muz’’ rozstrzygną najbliższe dni.


Mniej skomplikowanie, ale także w czarnych barwach, rysuje się przyszłość kolejnego lokalu. Ze stratami ubiegły rok zamknął bowiem kaliski klub ,,Lanser’’ przy pl. św. Stanisława. Właściciel Jacek Dymarczyk prowadzi go od blisko 8 lat i po raz pierwszy zastanawia się, czy nie będzie musiał zamknąć działalności. - Nigdy nie zakładałem, że ,,Lanser’’ będzie mi przynosił ogromne zyski. Otworzyłem go, bo jestem rodowitym kaliszaninem i chciałem żeby coś się działo się w Kaliszu – mówi, ale podkreśla, że jest też przedsiębiorcą. -  Nie mogę dokładać do interesu, a w ubiegłym roku tak właśnie było. Być może gdyby wrócili do nas klienci nie musielibyśmy tego robić. Ciągle mamy nadzieję, że tak właśnie będzie – dodaje Dymarczyk.

Na utrzymaniu lokalu zależy także właścicielowi kamienicy, który zgodził się na pewne ulgi, pod warunkiem, że klub będzie działał nadal. Przyszłość zarówno jak ,,Lansera’’ tak i Klubu Studenckiego ,,Pod Muzami’’, i każdego innego miejsca zależy tak naprawdę od kaliszan. Bez klientów i osób, które bawiłyby się w tych lokalach  nie utrzyma się żaden pub czy klub. Czy Kalisz potrzebuje takich miejsc? I gdzie podziali się ich stali bywalcy?

Katarzyna Krzywda, fot. red., Google Street View


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama