Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niezwykłe zjawisko na niebie. Dziś na Polach Marsowych wspólna obserwacja Gwiazdy Betlejemskiej

Po raz pierwszy od 800 lat na niebie pojawi się dziś Gwiazda Betlejemska. Będzie to koniunkcja, czyli zbliżenie Jowisza i Saturna - dwóch największych planet Układu Słonecznego, które utworzą bardzo jasny punkt, widoczny gołym okiem. Wspólna obserwacja tego zjawiska, które powtórzy się dopiero za 400 lat, rozpocznie się po zachodzie Słońca na Polach Marsowych w Kaliszu.
Niezwykłe zjawisko na niebie. Dziś na Polach Marsowych wspólna obserwacja Gwiazdy Betlejemskiej

Na wydarzenie zapraszają o godz. 15:30 w poniedziałek 21 grudnia Fundacja Karola Malaperta oraz Koło Astronomiczne Malaperta. - Jeśli tylko dopisze pogoda zaprezentujemy Państwu Jowisza i Saturna świecących razem w polu widzenia teleskopu. Planety zbliżą się do siebie na odległość piątej części tarczy Księżyca, a więc bardzo blisko – zapowiadają organizatorzy.

Koniunkcje Jowisza i Saturna nie są astronomiczną rzadkością. Obliczenia wykonane przez uczestników Koła Astronomicznego Malapert wskazują, że regularnie co 60 lat te wielkie planety zbliżają się do siebie na odległość tarczy Księżyca, a na odległość dwóch tarcz nawet raz na 20 lat. Bardzo bliska koniunkcja - taka jak ta, którą podziwiać będziemy właśnie w poniedziałek, zdarza się jednak bardzo rzadko, raz na około 400 lat. Najbliższa taka koniunkcja dopiero w roku 2417!

W tym roku, zbiegiem okoliczności, koniunkcja planet zbiegła się z datą przesilenia zimowego, które przypada 21 grudnia. Zjawisko koniunkcji bez trudu zauważymy gołym okiem, lecz to przez teleskop ukaże nam się piękno obu złączonych planet.

Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. Są gazowymi olbrzymami, każda z nich jest około dziesięciokrotnie większa od Ziemi. Świecą jasnym światłem na niebie. Obserwując Jowisza przez teleskop lub większą lornetkę, podejrzeć możemy 4 z jego księżyców oraz szczegóły układu chmur, a spoglądając na Saturna podziwiać możemy majestatyczne pierścienie.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, za każdym razem, przywodzą na myśl legendarną Gwiazdę Betlejemską, opisaną w Nowym Testamencie i w apokryfach. Jedną z hipotez dotyczących pojawienia się znaku na niebie w momencie narodzin Mesjasza jest właśnie odczytana przez ówczesnych astrologów koniunkcja Jowisza i Saturna. - W trakcie obserwacji planowanych poniedziałek spojrzymy nie tylko na złączonego Jowisza z Saturnem, ale spróbujemy wypatrzeć także Księżyc w okolicach pierwszej kwadry oraz gwiazdy, które tradycyjnie traktowane są jako “pierwsza gwiazdka” w wigilijny wieczór, a więc symbolizującą Wegę z gwiazdozbioru Lutni na zachodzie i Kapellę z Woźnicy na wschodzie – dodają organizatorzy.

Wspólne obserwacje już tj. 21 grudnia   na Polach Marsowych.

MIK, fot. pixabay


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama