Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Anteny WIFI – jak zwiększyć zasięg swojego routera?

Częstym zjawiskiem jest, gdy nasz router gubi zasięg. Przybierać to może wiele różnych form. Zasięg może na przykład być tylko w pokoju, w którym znajduje się router, albo co gorsze: możemy notorycznie gubić zasięg również i tutaj.
Anteny WIFI – jak zwiększyć zasięg swojego routera?

Co więc robić, kiedy nie pomaga dzwonienie z reklamacjami do dostawcy Internetu? Pozostają nam wtedy dwa, odmienne od siebie wyjścia. Możemy oczywiście zmienić dostawcę Internetu, albo… kupić antenę WIFI.

W jakich miejscach najbardziej przyda się nam antena WIFI?

Zasięg WIFI gubić będziemy tym częściej, im dalej nasz router znajduje się od stacji bazowej. Najbardziej narażone na problemy z WIFI będą więc wsie i małe miasteczka. Osobami natomiast, dla których problemy z WIFI będą najboleśniejsze – są osoby prowadzące własne działalności gospodarcze. Bowiem dla takiego mikroprzedsiębiorcy brak Internetu mieć może poważne, a co najważniejsze – wymierne w pieniądzach – konsekwencję.

Czemu gubimy zasięg sieci WIFI w dużych miastach?

No dobrze. A co jeśli mamy problemy z naszym WIFI, a mieszkamy w większym mieście. Czym mogą być powodowane nasze problemy, gdy mieszkamy znacznie bliżej masztu z umieszczoną na szczycie stacją bazową? Oto kilka możliwości:

  • Antena o niewielkim wzmocnieniu – najczęściej spotykany problem, na którym skupiamy się w tym artykule
  • Niekorzystna lokalizacja routera
  • Zbyt duży obszar do pokrycia zasięgiem w domu, lub mieszkaniu, bądź uwarunkowania budowlane – grube ściany wykonane z materiałów, które słabo przepuszczają przez siebie sygnał
  • Nadmierna liczba sieci WiFi w okolicy – sygnały wtedy wzajemnie zakłócają się
  • Eksploatacja tego samego kanału przez więcej niż jedną sieć WiFi

Jak więc widzimy przyczyn może być wiele, nie w każdym przypadku niezbędne będzie więc zamontowanie dodatkowej anteny do WIFI. Czasami wystarczy tylko lepiej zlokalizować swój router. W przypadku wielokondygnacyjnej konstrukcji – czyli po prostu domu piętrowego – możemy także wziąć pod uwagę dokupienie kolejnego routera, tak, by na piętro przypadał jeden. Należałoby je potem ze sobą odpowiednio skonfigurować, tak, by obsługiwały jedną, tą samą sieć WIFI.

ANTENA WIFI BT ZIGBEE RP-SMA(M) ŁAMANA 3DBI, Źródło: Balticad.eu

Jakie są rodzaje anten do WIFI?

Jeśli zdecydujemy się jednak na kupno anteny do WIFI – to powinniśmy być świadomi kilku zasadniczych kwestii. Podstawowym i najważniejszym rozróżnieniem anten WIFI jest ich podział ze względu na to, gdzie antenę taką chcemy zamontować. Wyróżniamy więc:

  • Anteny WIFI zewnętrzne – zazwyczaj o większej mocy, niż ich wewnętrzne odpowiedniki, instalowane mogą być zarówno w, jak i na zewnątrz naszego mieszkania (wersje outdoorowe) na przykład na zewnętrznej płaszczyźnie ściany naszego domu.
  • Anteny WIFI wewnętrzne – znacznie tańsze, niż ich zewnętrzne odpowiedniki. Przykręcamy je po prostu do naszego routera. W wielu przypadkach są zupełnie wystarczające do odpowiedniego, pożądanego przez nas działania Internetu WIFI.

ANTENA KIERUNKOWA DUALBAND WIFI 2,4 + 5,8 GHZ 9DBI, Źródło: Balticad.eu

 

Co jeszcze musimy wiedzieć o antenach WIFI?

Zanim zdecydujemy się na zakup anteny do WIFI – powinniśmy indywidualnie określić swoje względem jej potrzeby i oczekiwania. Polski rynek oferuje bardzo szeroki ich wachlarz do wyboru. Począwszy od wzmacniaczy o symbolicznej cenie, poprzez anteny wewnętrzne, przeznaczone do wkręcenia do swojego routera, na antenach kierunkowych o dużej mocy – kończąc. Większe dopasowanie wymagać jednak będzie indywidualnego podejścia do każdego klienta z osobna. 

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedzieliśmy się więc w jaki sposób zwiększyć moc i zasięg swojego routera i czy w każdym przypadku sprowadzać się to musi do zakupu anteny WIFI. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki krok – będzie to dobre i sprawdzone posunięcie.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama