Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 05:33
Reklama
Reklama
Reklama

Dłużnicy MZBM – zalegają miastu miliony

Przez 12 lat nie płaciła czynszu. Efekt to ponad 120 tysięcy złotych zadłużenia i orzeczenie o eksmisji do lokalu socjalnego, bez łazienki i centralnego ogrzewania. Na to Teresa Rosiak, lokatorka kamienicy będące w zarządzie MZBM nie chce się zgodzić. Ale będzie musiała. Podobnych sytuacji jest w Kaliszu ma wiele.
Dłużnicy MZBM – zalegają miastu miliony

Mieszkanie przy ulicy Robotniczej, ponad 75 metrów kwadratowych. Od 20 lat mieszka tu Teresa Rosiak z mężem, dwoma synami i siostrą. Czynsz wynosi nieco ponad 300 zł. Doliczając opłaty za wodę, prąd, ogrzewanie, śmieci i ścieki miesięczną opłatę za lokal wychodzi w przybliżeniu 1030 złotych. - Płaciliśmy czynsz przez dłuższy czas, później płaciliśmy połowę, ale potem mój mąż powiedział, że nie będzie płacił. I tak urósł ten dług – mówi Teresa Rosiak.

Rodzina Rosiaków nie reguluje czynszu od 12 lat


Rodzina utrzymuje się z rent. Dlaczego nie regulowano opłat? Na to pytanie nie dostaliśmy jasnej odpowiedzi. Obecnie dług Rosiaków wynosi 120 tysięcy złotych. - Pani Rosiak jest jedną z  najbardziej zadłużonych lokatorów, mieści się w pierwszej piątce największych dłużników – informuje  Katarzyna Kostrzewa, kierownik Działu Windykacji Należności Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu.


Zaległości od rodziny ściąga dla MZBM-u komornik. Ponad 600 złotych miesięcznie. W 2009 roku  został orzeczony wyrok o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. - To był czas od 2009 do 2015 roku, więc ta rodzina miała dużo okazji, żeby podjąć jakąkolwiek próbę kontaktu z MZBM. Niestety nic w tym kierunku nie uczyniła – mówi Katarzyna Kostrzewa.

Rodzina ta znajduje się w piątce najbardziej zadłużonych - mówi Katarzyna Kostrzewa z MZBM


W takiej sytuacji można skorzystać z rozłożenia długu na raty, odpracowania go poprzez sprzątanie klatek schodowych czy spróbować zamienić mieszkanie na mniejsze w zasobie MZBM-u. - Pani Rosiak nigdy nie podjęła próby rozwiązania swojej trudnej sytuacji finansowej, nigdy nie zgłosiła się do MZBM-u z wnioskiem czy prośbą o rozłożenie swojego zadłużenia na raty, nie wystąpiła także o możliwość odpracowania długu – wyjaśnia urzędniczka.

Teresa Rosiak będzie musiała opuścić mieszkanie przy ul. Robotniczej


Teresa Rosiak twierdzi, że dopytywała o sposoby uregulowania długu. Jak mówią urzędnicy zabrakło jej jednak zaangażowania i determinacji. W najbliższych miesiącach wraz z rodziną zostanie eksmitowana do lokalu przy ulicy Żelaznej. Budynek rzeczywiście ma gorszy standard od mieszkania przy Robotniczej. Jednak coś za coś.  MZBM nie może w nieskończoność tolerować niepłacenia. Jak mówi Katarzyna Kostrzewa, ze strony dłużników w większości przypadków brakuje dobrej woli, by uregulować swoje sprawy. - Wysłaliśmy ostatnio lokatorom z największymi długami  pisemną informację o możliwych sposobach uiszczenia zaległości. Między innymi zapraszaliśmy do programu odpracowywania długów. Tylko 1/3 odpowiedziała nam pozytywnie, składając wniosek. 2/3 mieszkańców nawet się nie zainteresowały próbą pokonania swoich trudności finansowych – tłumaczy Katarzyna Kostrzewa z MZBM-u.

Na ul. Żelaznej, dokąd eksmitowana zostanie rodzina warunki są gorsze, dlatego dłużnicy bronią się przed eksmisją. Ale prawdopodobnie nie będą mieli wyjścia


Ogólna kwota lokatorskich zaległości wobec MZBM-u to ponad 26 mln.

Agnieszka Gierz, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama