Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogromna płaskorzeźba w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Drewnianą płaskorzeźbę o nietuzinkowych wymiarach - 3m x 6m - można oglądać w Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. To dzieło Jana Papiny, rzeźbiarza amatora, zatytułowane „Batory pod Pskowem”. Jan Papina jest również autorem największej współcześnie wykonanej w Polsce płaskorzeźby w drewnie „Bitwa pod Grunwaldem”.
Ogromna płaskorzeźba w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

„Batory pod Pskowem" to płaskorzeźba wykonana według dzieła Jana Matejki pod tym samym tytułem. Podobnie jak pierwowzór, przedstawia fikcyjną scenę rokowań z czasów wojny polsko-rosyjskiej o Inflanty w latach 1577–1582. Dowódcą ze strony polskiej był król Stefan Batory, który działania wojenne prowadził z powodzeniem i osiągnął zakładane cele, zmuszając przeciwnika do podjęcia rokowań zakończonych podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim (1582). Płaskorzeźba przedstawia obóz wojskowy, a w nim grupę dostojników polskich otaczających osobę króla, którzy podejmują delegację rosyjską proponującą rozejm. W oryginalnym przedstawieniu Jana Matejki całość kompozycji skąpana jest w czerwieniach i złocie, postaci są wyraziste i dostojne. W tym wypadku płaskorzeźba zachowuje jednolitą kolorystykę lipowego drewna pokrytą bezbarwnym środkiem konserwującym. Postaci są skomponowane podobnie jak w oryginale, lecz dzięki ingerencji rzeźbiarza nabrały nowego wymiaru, nowej dynamiki. Podkreślone światłem figury nabierają głębi, stają się przykładem pozytywnej transformacji dzieła Mistrza Matejki.

Prezentowana płaskorzeźba „Batory pod Pskowem" to dzieło, które zostało zrealizowane w latach 2016–2019. Poprzedził je dwuletni okres przygotowawczy, kiedy to został zgromadzony i obrobiony materiał przeznaczony do budowy drewnianej ściany. Autor zgromadził 30 metrów sześciennych drewna lipowego, które zostało pocięte na odpowiedniej grubości deski, wysuszone, sklejone i ustawione na specjalnie przygotowanym stelażu. Obecna prezentacja dzieła Jana Papiny to efekt porozumienia pomiędzy autorem i Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie, którego celem jest prezentacja dzieła szerokiemu gronu zwiedzających. Płaskorzeźbę można oglądać w Powozowni.

Wymiary: wysokość – 3 m, szerokość  – 6 m,  grubość –  0,4 m

Waga  –  ok. 3 tony.

MIK, OKL, fot. K. Bul


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: GhiTreść komentarza: No nic. Jak tylko tych nieudaczników uda się odsunąć od władzy, to przekieruje się wszystkie pociągi na stację Kalisz i bedą się na niej zatrzymywać. A obwodnicę wykorzysta się dla pociągów towarowych, żeby nie musiały przejeżdżać przez naszą stacje. Tylko ludzi szkoda, bo wyburzonych budynków już nie da się odzyskać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 11:24Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Wariant nr 9 był najlepszy dla Kalisza że znikomą liczbą wyburzeń!Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:23Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Wiadomo, że Pawliczak nie przyjdzie. Ona pojawia się tylko tam gdzie można zbić polityczny kapitał. Otwarcie jakiejś świetlicy, podpuszczanie mieszkańców przeciwko CPK za rządów PIS-u, to są jej klimaty. Jak trzeba będzie bronić kretyńskiego pomysłu swoich szefów to słów w gębie zabraknie i wyjdzie z niej typowa blondynka.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:08Źródło komentarza: „Dotyczy to 400 domostw”. CPK zaprosiło ich na spotkanieAutor komentarza: WykolejonyTreść komentarza: Świata ostrzegawcze na tych przejazdach zapalają się często równocześnie z opuszczanie zapor. Tu jest błąd w ustawieniu tego. Proponuję poprawę tego. Najpierw światła przez kilka sekund a poData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:01Źródło komentarza: Auto utknęło na torach. Nadjeżdżał pociąg WIDEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama