Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 09:49
Reklama
Reklama
Reklama

Posypią się mandaty za brak maseczki?

Było przymykanie oczu i pobłażliwe traktowani, będą mandaty. I to wysokie. Brak maseczki w miejscu publicznym, gdzie obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust, może uszczuplić nasze konto nawet o pół tysiąca złotych. A jeśli będziemy upierać się, że maseczki nie założymy, a kary nie przyjmiemy możemy trafić przed oblicze sądu. Jest jeszcze jeden scenariusz – jeśli sytuacja będzie się pogarszać, a my nie będziemy respektować dotychczasowych zasad – rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego. Tak by policja, skutecznie i bez dyskusji, mogła karać za łamanie przepisów.
Posypią się mandaty za brak maseczki?

Zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych obowiązuje od wielu miesięcy. Był moment, że musieliśmy nosić maseczki także na ulicy i wtedy faktycznie większość z nas stosowała się do tych zaleceń. A policja pobłażała zapominalskim lub przeciwnikom stosowania tej metody ochrony przed koronawirusem.  Wystarczy spojrzeć na dane Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - We wrześniu policjanci nałożyli 7 mandatów na łączną kwotę 140 złotych – podsumowuje miniony miesiąc asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy KMP w Kaliszu i dodaje, że to kara dla osób, które nie chcą dostosować się do wytycznych mimo upomnień. - Najczęściej ludzie zakładają maseczki kiedy im się przypomni, że jest taki obowiązek i tłumaczą się roztargnieniem. Jednak zdarzają się osoby, które reagują wręcz agresją na prośby założenia maseczki. Przede wszystkim dotyczy to klientów sklepów czy stacji benzynowych. I jeśli pracownicy nie mogą sobie poradzić proszą nas o interwencję.

Odwrócić proporcje

Jednak rzadko. Mandatów jest niewiele a pouczeń we wrześniu kaliska policja w ogóle nie stosowała. Wcześniej się zdarzały, chociaż też rzadko. Letnie rozluźnienie i wiara, że wirus jest w odwrocie sprawiły, że zaczęliśmy bagatelizować nie tylko ten sposób ochrony, ale też zachowanie dystansu i dezynfekcję. Efekt – drastyczny wzrost zachorowań i zgonów. Stąd zapowiedź rygorystycznego karania za nieprzestrzeganie tych prostych do stosowania wytycznych. – Dziś 80 procent to są pouczenia, a 20 procent skutki finansowe dla osób łamiących przepisy. Kiedy wzrasta liczba zakażeń, musimy te proporcje przynajmniej odwracać  - zapowiedział na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Tu maseczki są obowiązkowe

Maseczkę obowiązkowo trzeba nosić we wszystkich publicznych przestrzeniach zamkniętych. Tam gdzie mamy styczność z osobami, które rzadko spotykamy, a tym bardziej nie znamy. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że zalicza się do nich m.in.:

  • komunikacja miejska, międzymiastowa i międzynarodowa: autobus, tramwaj, pociąg i samolot
  • samochód osobowy: jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy na co dzień
  • sklep, galeria handlowa, bank, targ, czy poczta
  • placówki kultury: kino, teatr, opera, galerie sztuki
  • przychodnie zdrowia, gabinety lekarskie, szpitale
  • salony kosmetyczne, masażu i tatuażu
  • kościoły, szkoły, uczelnie
  • urzędy

Maseczki obowiązują też w otwartej przestrzeni publicznej . Dotyczy to wprowadzonej niedawno strefy  czerwonej, czyli miast, gdzie liczba wykrytych przypadków jest najwyższa. W sobotę 10 października taki obowiązek wjedzie w życie także w strefie żółtej.  - Tych powiatów będzie ponad 100 – zapowiedział na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. - Mamy sytuację kiedy możemy zarażać się na ulicy. Dlatego tak ważne jest noszenie maseczek.

Stąd zapowiedź „zero tolerancji” dla łamiących nakazy. Mandaty będą nawet jeśli policja nie ma, co już wiele osób podkreśla, odpowiednich mechanizmów prawnych, by je nakładać za brak maseczki. - Mam nadzieję, że obudzi się w ludziach zdrowy rozsądek – dodaje asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Będzie stan wyjątkowy?

A jeśli nie? Tak jak pojawiają się głosy, że nie można karać za brak maseczki tak pojawiają się też propozycje, by zastanowić się nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Zwolennikami rozważenia takiego rozwiązania są m.in. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich i dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog. Wtedy policja będzie miała podstawy prawne, z którymi nie będzie można dyskutować przy nakazie zakrycia nosa i ust w wyznaczonych miejscach.

Maseczek nosić nie musimy:

  • w restauracji, barze lub kawiarni - kiedy zajmujemy miejsce przy stole, ale idąc np. do toalety maseczkę założyć musimy
  • w pracy – pod warunkiem, że nie ma się kontaktu z osobami z zewnątrz
  • w lesie
  • podczas przebywania w lesie czy spożywania posiłków lub napojów na miejscu siedzącym w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc

AW, zdjęcia arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 28°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama