Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 08:38
Reklama
Reklama
Reklama

Została pobita przez starszego kolegę. Czy szkoła zapłaci zadośćuczynienie?

Według ojca dziewczynki, która została pobita w szkole przez starszego kolegę, placówka nie zadbała o bezpieczeństwo jego córki, dlatego powinna zapłacić. Kwota, o jaką walczy przed sądem jest symboliczna. Jak podkreśla kaliszanin jej otrzymanie ma być zadośćuczynieniem za psychiczną i fizyczną krzywdę dla dziecka, ale też pokazać, że szkoły powinny pilnować tego, co dzieje się na lekcjach, przerwach, ale i w świetlicach, szczególnie jeśli wiedzą, że w grupie jest uczeń sprawiający problemy wychowawcze.
Została pobita przez starszego kolegę. Czy szkoła zapłaci zadośćuczynienie?

Ojciec dziewczynki wystąpił na drogę sądową i domaga się od szkoły zadośćuczynienia

Zdarzenie, które znalazło swój finał w sądzie miało miejsce w kwietniu ub.r. w jednej z kaliskich szkół. Dziewczynka była wtedy na świetlicy. Z informacji, jakich udzielił nam mecenas Bartosz Tomczuk wynika, że do stolika obecnie 10-letniej uczennicy podszedł o rok starszy kolega i zrzucił klocki, którymi się bawiła. Kiedy dziewczynka wstała złapał ją za krocze i zaczął okładać pięściami po twarzy. - Uważamy, że w świetlicy był nieprawidłowy nadzór nad dziećmi – wyjaśnia pełnomocnik ojca pobitej. - Pani nieprawidłowo sprawowała opiekę. Z tego, co tata widział na świetlicy było dużo dzieci, którymi zajmowała się tylko jedna osoba. Nie obserwowała tego zdarzenia, nie widziała go. Doszła po fakcie, ale nie wezwała pogotowia. Dziecku nie została udzielona pomoc medyczna. Dopiero ojciec zabrał dziewczynkę do szpitala. Upatrujemy w tym winy w nadzorze ze strony nauczycielki.

Pełnomocnik ojca 10-latki dodał, że po całym zdarzeniu szkoła sporządziła protokół. Jednak jest tam wiele nieścisłości, co też budzi niepokój rodzica. - Po całym zdarzeniu pani mówiła, że nie widziała zdarzenia, w protokole jest, że je widziała – dodaje Bartosz Tomczuk. - W protokole pojawia się informacja, że po zdarzeniu do szkoły przyszedł dziadek dziewczynki, a tam nigdy takiej osoby nie było. Pojawił się tylko ojciec poinformowany o sytuacji.

Ojciec już wcześniej wystąpił do szkoły o wypłatę zadośćuczynienia. Jednak jak mówił w trakcie zeznań, nie tylko nie otrzymał 5 tysięcy złotych od ubezpieczyciela placówki, o które wnioskował, ale nie usłyszał nawet słowa przepraszam. Stąd decyzja, by wystąpić na drogę sądową. - Kwota jest symboliczna. Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o zwrócenie uwagi na problem braku zapewnienia dzieciom poczucia bezpieczeństwa w szkole – mówił mężczyzna i dodał, że uczeń, który pobił jego córkę wcześniej już sprawiał kłopoty, co zgłaszali rodzice innych zastraszanych przez niego dzieci. Jednak szkoła miała nie reagować. Dopiero zdarzenie sprzed ponad roku sprawiło, że chłopiec (obecnie 11-latek) miał zostać przeniesiony do innej szkoły.

A pobita przez niego dziewczynka potrzebowała nie tylko porady chirurga. Stała się nerwowa, nie mogła spać, więc konieczna była wizyta u psychologa, który stwierdził, że takie sytuacje w szkole mogą prowadzić do zaburzeń lękowych. W najgorszym przypadku nawet do wystąpienia zespołu stresu pourazowego.

AW, zdjęcia EB


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 26°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama