Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miasto sfinansuje usunięcie azbestu. 30 września upływa termin składania wniosków

Prawie 400 ton azbestu pokrywa budynki lub jest elementem różnego rodzaju konstrukcji na terenie miasta. Inwentaryzację obiektów na posesjach prywatnych, które zawierają wyroby z niebezpiecznymi dla życia i zdrowia włóknami przeprowadzono w 2011 r. Wtedy w mieście było ponad 800 ton azbestu. Ten sukcesywnie jest usuwany. Także dzięki finansowemu wsparciu miasta. Ostatecznie zniknąć musi do 2032 r.
Miasto sfinansuje usunięcie azbestu. 30 września upływa termin składania wniosków

Usuwanie azbestu trwa od 2009 r. Samorządy musiały przeprowadzić inwentaryzację obiektów, które w swoich konstrukcjach mają eternit. Najczęściej płyty zwierające szkodliwe włókna wykorzystywane były jako zadaszenie budynków, ale zdarzają się też ściany, czy podłogi lub ogrodzenia z tego materiału. Według danych z 2011 r w mieście było 351 obiektów budowlanych, w których występują wyroby zawierające azbest o łącznej masie ponad 830 ton.

Rok później wszedł miejski program usuwania azbestu i zawierających go wyrobów. Dzięki temu mieszkańcy, którzy chcą pozbyć się eternitu mogą ubiegać się o dofinansowanie do tego przedsięwzięcia. W latach 2016 – 2018 usunięto ponad 360 jego ton za ponad 245 tysięcy złotych. W roku ubiegłym Urząd Miasta rozpatrzył 49 wniosków. - Wtedy wydaliśmy na demontaż, w tym transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Kalisza, kwotę 27 385,97 zł – informuje wydział środowiska Urzędu Miasta Kalisza.

Taka suma pozwoliła na usunięcie trochę ponad 68 ton wyrobów zawierających azbest. Łącznie, od początku istnienia programu, to już ponad 430 ton. W tym roku wpłynęło o 10 wniosków mniej, ale termin ubiegania się o dofinansowanie mija 30 września. - Rozliczenie z firmami wykonującymi na zlecenie Miasta Kalisza zadania demontażu, w tym transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest na terenie Kalisza, odbędzie się po wykonaniu robót i przedłożeniu faktur – przypomina wydział środowiska. - Roboty zgodnie z zawartymi umowami powinny być wykonane do końca października tego roku.

W tym roku Miasto na ten cel zabezpieczyło 100 tysięcy złotych. W przyszłym program ma być kontynuowany. Pula w budżecie na usunięcie azbestu ponownie będzie wynosić 100 tysięcy.

Wnioski należy składać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza - ratusz, pierwsze piętro, pokoje nr 30 i 32).

Miasto w 100% pokrywa koszty poniesione na usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest.

Do wniosku należy dołączyć:
- dokument potwierdzający tytuł prawny do obiektu budowlanego, z którego usuwane będą wyroby zawierające azbest,
- zgodę współwłaścicieli na wykonanie prac związanych z usuwaniem z obiektów budowlanych wyrobów zawierających azbest,
- kopię informacji o wyrobach zawierających azbest,
- kopię zgłoszenia zamiaru usunięcia z obiektów budowlanych wyrobów zawierających azbest (kopię należy wykonać w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Kaliszu na 21 dni przed planowanym terminem wykonania zadania).

Wniosek i formularz informacji dostępne są w siedzibie Urzędu Miasta Kalisza w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (budynek Ratusza, pokój nr 30, tel. 62 76 54 408) lub na stronie internetowej www.kalisz.pl.

Termin usunięcia wyrobów zawierających azbest ustalony jest na dzień 31 grudnia 2032 r. rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest opublikowanym w Dz.U. z 2011 r. nr 8, poz. 31.

AW, kalisz.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama