Reklama https://toyotamikolajczak.pl/samochody-dostawcze/
Reklama
Reklama

Dźwięki zabytkowego fortepianu Fibigera na kaliskim Głównym Rynku WIDEO I ZDJĘCIA

Od niedzieli praktycznie z każdego zakątka naszego miasta rozchodzą się dźwięki muzyki. W centrum miasta w rytmie muzyki spacerują mażoretki, słychać trąbki, puzony, klarnety, saksofony i wiele innych instrumentów. W Kaliszu trwa Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych. Wczoraj na Głównym Rynku w ramach akademii wybrzmiały dźwięki odrestaurowanego, zabytkowego fortepianu Arnolda Fibigera.
Dźwięki zabytkowego fortepianu Fibigera na kaliskim Głównym Rynku WIDEO I ZDJĘCIA

Koncert fortepianowy rozpoczął się w środę, 19 sierpnia wieczorem o 19:30 w samym sercu Kalisza czyli na Głównym Rynku. Wystąpiła w nim orkiestra dęta oraz soliści grający na zabytkowym fortepianie Arnolda Fibigera. Koncert rozpoczął się hymnem górniczym orkiestry dętej PAK KWB Konin, która ma już za sobą 65-letnią tradycję muzykowania w wielu polskich miastach i krajach na całym świecie.

Później odbyło się coś niecodziennego, nietypowego, orkiestra wykonała trzeci koncert fortepianowy Ludwika van Bethoveena, a przy fortepianie zasiadł 14-letni koniński pianista Filip Pacześny. Artysta urodził się w Koninie, gdzie w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Filip na swoim koncie ma liczne osiągnięcia na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertował już na Zamku Królewskim w Warszawie, w Warszawskich Łazienkach a także w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Fortepian w trakcie prac renowacyjnych fot. Łukasz Kowalczyk

Koncert na tak unikatowym instrumencie nie odbyłby się gdyby nie renowacja tego oryginalnego fortepianu. A te przeprowadził Sylwester Kowalczyk, uczeń samego Gustawa Arnolda Fibigera.

- Wszystko się nam udało, instrument został zbudowany w fabryce Arnolda Fibigera tuż przed wojną w ’38 roku, służył ludziom do 2018 roku, był w bardzo opłakanym stanie, wzięliśmy ten instrument do swojej firmy, postanowiliśmy go wyremontować – opowiadał Sylwester Kowalczyk, renowator instrumentów.

- Był to tradycyjny typowy instrument tak jak tysiące spotykanych współczesnych instrumentów, klasyczna forma, kwadratowe nogi, prosta obudowa i postanowiliśmy w naszej firmie zrobić coś co będzie hołdem dla mojego nauczyciela Gustawa Arnolda Fibigera III, który był moim wykładowcą w Technikum Budowy Fortepianów, notabene był założycielem tego technikum i w tej chwili złożyło się to wspaniale, bo rok 2020 ogłoszony został Rokiem Rodziny Fibigerów i w hołdzie Mistrzowi postanowiłem wykonać coś co pewno spodobałoby się mojemu mistrzowi – dodał Sylwester Kowalczyk. 

Kaliszanin, w Technikum Budowy Fortepianów, oprócz zwykłych przedmiotów takich jak język polski, czy matematyka, uczył się przede wszystkim strojenia instrumentu, intonowania go a także posiadł wiedzę dotycząca właściwości drewna, metalu i praw fizyki, bo jak wiadomo, na zbudowanie instrumentu składa się bardzo wiele czynników mających wpływ na jego finalny, najwłaściwszy dźwięk.

 - Musieliśmy wymienić płytę rezonansową ponieważ ona była w bardzo złym stanie, zaniedbana, niewłaściwie impregnowana i było bardzo dużo pęknięć i podjęliśmy decyzję, że wymienimy tą płytę, udało się to zrobić perfekcyjnie, zgodnie z kanonami wiedzy przekazanymi przez Gustawa Fibigera – powiedział renowator, który w branży pracuje już prawie 40 lat. – Doświadczenie sprawiło, że udało nam się uzyskać naprawdę wspaniałe brzmienie, dorównujące fortepianom koncertowym, mimo, że jest to fortepian niepełnokoncertowy, on ma tylko 2,40cm, fortepiany koncertowe mają 2,80cm, ale z powodzeniem może konkurować z najlepszymi światowymi markami – dodał Sylwester Kowalczyk.

Renowacja tego instrumentu trwała 8 miesięcy. Jak powiedział nam renowator instrumentu wszystko to ręczna robota. – Postaraliśmy się to wykonać w miarę skromnie, ale ładnie, zastosowaliśmy dodatkowe intarsje, wstawki dodatkowej okleiny i wszystkie widoczne elementy tj. nogi, cokoły i rzeźby – to robota ręczna, taka typowa sznycerka.

I udało się, efekt jest doskonały, a brzmienie kaliszanie mogli ocenić sami podczas koncertu.

KB, fot. autor, zdjęcia fortepianu w trakcie renowacji: Łukasz Kowalczyk; wideo: Telewizja Kalisz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama