Reklama
sobota, 27 czerwca 2026 10:56
Reklama
Reklama
Reklama

Ulgi dla kupców utrzymane

30-procentowa obniżka czynszu za wynajem miejskich lokali użytkowych będzie obowiązywać także w 2015 roku. Ustępujący prezydent Janusz Pęcherz, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami, podpisał zarządzenie przedłużające ulgi na kolejny rok. Bardzo się z tej informacji cieszymy, ale to za mało, by z powodzeniem prowadzić swój biznes – mówią przedstawiciele kaliskich kupców i od razu zapowiadają, że od nowych władz oczekują konkretnych i szybkich działań, które polepszą byt rodzimych biznesów w centrum miasta.
Ulgi dla kupców utrzymane

Obniżka stawki czynszu za metr kwadratowy o 30% i zawieszenie waloryzacji czynszu - utrzymane. Takie ulgi za wynajem lokali użytkowych należących Miasta będących w zarządzie MZBM-u, obowiązywały przez cały 2014 roku. W listopadzie 2013 roku wprowadził je prezydent. Upust został utrzymany także na rok kolejny. Odpowiednie zarządzenie w tej sprawie podpisał żegnający się z funkcją prezydenta Kalisza, Janusz Pęcherz. - Obiecałem kupcom już kilka miesięcy temu, że to zrobię i chcę dotrzymać obietnicy. Mówiłem wówczas, że jeżeli sytuacja kupców się nie zmieni, to będą mieli ulgi. Rewaloryzacja wynikająca z inflacji także jest utrzymana. Mam nadzieję, że kupcy będą zadowoleni i że w miarę dobrze będzie im się prowadziło interesy przez następny rok – mówi prezydent, Janusz Pęcherz.

Irena Łuczak i Jacek Konieczny oczekują teraz od nowego włodarza miasta, którego poparli w wyborach, że wywiąże się z danych im obietnic i poprawił los kupców


- Jest to wspaniała informacja – komentuje Irena Łuczak, prezes Kaliskiej Inicjatywy Obywatelskiej zrzeszającej miejskich kupców - Nikt nas o tym jeszcze nie powiadomił. Bardzo o utrzymanie tych ulg zabiegaliśmy. Już latem chcieliśmy mieć pewność, że obniżka zostanie utrzymana. 3 października spotkaliśmy się z prezydentem Pęcherzem i wtedy poinformował nas, że nie dostaniemy jeszcze na tym etapie tego zarządzenia, bo byłaby to kiełbasa wyborcza. Dostaliśmy wówczas od prezydenta pismo, że po 30 listopada prezydent zarządzenie podpisze.


Kupcy czuli się jednak niepewnie i niezbyt ufali obietnicom prezydenta. - Powiedziałem im, że nie będę w okresie kampanii wyborczej wydawał zarządzenia, które ma obowiązywać dopiero od stycznia 2015 roku. Zapewniłem jednak kupców: zrobię to zaraz po 30 listopada i  tak zrobiłem – tłumaczy Janusz Pęcherz.

Kupcy ze śródmieścia, wynajmujący lokale od Miasta, będą mieli ulgi jeszcze przez cały następny rok


- Jesteśmy bardzo radzi, że wiemy na czym stoimy na 2015 rok. Nie musimy się denerwować, że znowu będziemy musieli o coś walczyć. Już tej walki mieliśmy tyle, że chcemy zająć się naszymi firmami, naszymi sklepami, zaopatrzeniem, tym co najlepiej robimy. Dlatego za to dziękujemy, jesteśmy naprawdę wdzięczni, że słowo zostało dotrzymane. To daje nam gwarancję stabilności na poziomie 2014 – mówi Jacek Konieczny z Kaliskiej Inicjatywy Obywatelskiej.


Jednak to nadal za mało – uważa KIO. Od nowych władz, które oficjalnie podczas kampanii wyborczej kaliscy kupcy poparli, oczekują wielu złożonych działań polepszających los małych biznesów w centrum miasta. Zależy im. m.in. na ożywieniu śródmieścia, by funkcjonowały w nim różnorodne sklepy i usługi.  Rewitalizacją centrum Kalisza zajmie się m.in. powołany w listopadzie pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji kaliskiej starówki, Krzysztof Ziental. Kupcy liczą jednak najbardziej na większe ulgi finansowe, m.in. jeszcze znaczniejsze obniżki czynszu, sięgające 50% i symboliczne podatki.

Agnieszka Gierz. Fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 31°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: NN Treść komentarza: Pogoda nie służy podróżowaniu, dlatego wymaga jeszcze większego skupienia na drodze. Największą bolączką na naszych drogach jest brawura i brak umiejętności, brak znajomości przepisów. Przykład z dnia dzisiejszego po godzinie 15-tej, podaję godzinę bo mam nadzieję, że może ten ktoś doczyta i wyciągnie wnioski , kierowca karetki z kaliskiego pogotowia nie używa prawego kierunkowskazu zjeżdżając z ronda HDK jadąc do szpitala od osiedla Dobrzec. Ponieważ jeżdżę tam często, często spotykam takich zawodowców, którzy nie wiedzą którego kierunkowskazu użyć przy zjeżdżaniu z ronda. Kiedyś kierowcami karetek byli zawodowcy, dziś strach się bać. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:32 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe Autor komentarza: Lajkonik Treść komentarza: Podobno zakład był zagrożony koleją CPK że za blisko tory będą. A teraz rozbudowa zakładu? Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: pracownik Treść komentarza: Wcale nie jest tak, jak Pan pisze. PWK ma akurat dużo stanowisk biurowych i około-produkcyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:15 Źródło komentarza: Zakład lotniczy do rozbudowy. Inwestycja może ruszać Autor komentarza: Zły Treść komentarza: Jest 16.26 i nadal całkowicie zablokowana. W czasie wojny czołg sprawny spychał na pobocze czołg uszkodzony i jechał dalej. Tutaj dwa małe kląkry w rowie , dwa duże na pasie ruchu i 5 godzinę robią porządek. A dodać trzeba, że nie było poszkodowanych. Burdel w kierowaniu ruchem, a właściwie brak kierowania. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 16:31 Źródło komentarza: Karambol na krajówce. Zderzyły się dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama