Reklama
poniedziałek, 14 lipca 2025 07:07
Reklama
Reklama
Reklama

Fortuny przestępców pod lupą prokuratorów

Zdarza się, że majątek zdobyty w nielegalny sposób przestępcy zapisują najbliższym, licząc, że kiedy wpadną w ręce wymiaru sprawiedliwości nie zostanie im zabrany. Jednak coraz częściej prokuratura stosuje konfiskatę rozszerzoną. A to oznacza, że gotówka, luksusowe auto czy nieruchomość ofiarowana żonie lub dzieciom podejrzanego, również przechodzi na rzecz Skarbu Państwa i wykorzystywana jest jako forma rekompensaty wobec osób poszkodowanych. W 2019 roku prokuratorzy w okręgu ostrowskim, pod który podlega także Kalisz zabezpieczyli majątki o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych. Dla porównania: rok wcześniej majątek zabezpieczony na poczet przyszłych kar wynosił niespełna 6 milionów złotych.
Fortuny przestępców pod lupą prokuratorów

Wzrost w 2019 roku wynika m.in. z częstszego stosowania tzw. konfiskaty rozszerzonej. - Staramy się, by w takich sprawach maksymalnie zbadać stan majątkowy naszych podejrzanych - mówi Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. - Tworzone są profile majątkowe takich sprawców i zabezpieczeniu podlega nie tylko majątek należący do nich, ale w ramach tzw. konfiskaty rozszerzonej, jeśli sprawca przeniósł na inną osobę majątek czy przedmioty pochodzące z przestępstwa, to również to zabezpieczenie jest na majątku, który jest własnością w danym momencie innej osoby, a wcześniej należał do naszego sprawcy.

Pieniądze, samochody, nieruchomości

Zabezpieczeniu podlega wszystko – od pieniędzy przez nieruchomości po samochody. Jednak przede wszystkim zajęciu podlega to, co nie generuje kosztów, a w przyszłości może pozwolić na wypłatę odszkodowań osobom, które padły ofiarą przestępcy. - Głównie staramy się, żeby to były środki pieniężne, ale też zabezpieczamy nieruchomości. Są to przede wszystkim składniki majątkowe, które są korzystne z punktu widzenia prowadzących postępowanie, bowiem nie generują kosztów związanych z przechowywaniem środków podlegających zabezpieczeniu - dodaje Cecylia Majchrzak. - W przeciwieństwie do samochodów, które też zabezpieczamy, pieniądze, nieruchomości, kosztowności nie tracą na wartości, a czasami nawet się zwiększa. Stąd też jest to korzystne z punktu widzenia Skarbu Państwa. 

Więcej aresztów

Zwiększa się też liczba osób, które trafiają do aresztu. W 2018 prokuratorzy wnioskowali o 199 tymczasowych aresztowań, a rok temu już o 289.  - Zastosowano 454 dozory policyjne, zastosowano zakazy opuszczania kraju wobec 52 podejrzanych, zastosowano poręczenia majątkowe, a wobec 2 podejrzanych zastosowano zawieszenia w czynnościach służbowych lub wykonywania zawodu - zdradza Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Z tego sąd zastosował 269 tymczasowych aresztowań. Jest to skuteczność ponad 93%, a więc duża skuteczność naszych wniosków kierowanych do sądów.

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Głupi jest nie tylko przepis, a również człowiek który w niego wierzy na tych pasach. Ludzie lekceważą wszelkie ryzyko. Wchodzą na ślepo przez przejście, nawet się nie upewniają, czy kierowca ich widzi. Rowerzyści są wcale nie lepsi. Jak to mówią… sporo ludzi na cmentarzu miało pierwszeństwoData dodania komentarza: 14.07.2025, 05:12Źródło komentarza: Tak skończyło się życie 17-letniego harcerza Maksa. Jest wyrokAutor komentarza: GhjTreść komentarza: Wyburzać te pofabryczne rudery przy Majkowskiej, Długosza, Złotej i budować tam osiedla. Tereny blisko centrum miasta z gotową infrastrukturą. A nie budować w polach na obrzeżach miasta i wszystko dociągać.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 00:20Źródło komentarza: Nie mają gdzie budować mieszkań. Czy dotyczy to już Kalisza?Autor komentarza: KALISZAKTreść komentarza: BAYBAS KDP nie burzy bloków ale za to chce burzyć domy jednorodzinne trzeba zatrzymać tych OSZOŁOMÓWData dodania komentarza: 13.07.2025, 22:47Źródło komentarza: Nie mają gdzie budować mieszkań. Czy dotyczy to już Kalisza?Autor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Wyroki powinny być w takich przypadkach bardzo surowe. Typ za zabicie chłopaka dostaje jakiś śmieszny wyrok. To jest przyzwolenie na łamanie przepisów drogowych i zachęta dla nich do dalszego łamania prawa. Samochód to nie zabawka, lekceważenie znaków drogowych może prowadzić do tragedii.Data dodania komentarza: 13.07.2025, 19:27Źródło komentarza: Tak skończyło się życie 17-letniego harcerza Maksa. Jest wyrok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama